کادایف

شرایط تزریق واكسن در مبتلایان كرونا

شرایط تزریق واكسن در مبتلایان كرونا

کادایف: با شروع واکسیناسیون مقابل کرونا در کشور، سوالات زیادی پیرامون این مساله وجود دارد شامل این که افراد دارای سابقه کرونا می توانند واکسن تزریق کنند، شرایط تزریق واکسن در مبتلایان فعلی کرونا چیست، آیا امکان ابتلا به بیماری کووید ۱۹ پس از تزریق نوبت اول وجود دارد و...به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، بنابر اعلام سامانه آموزش آنلاین سازمان نظام پزشکی و به نقل از دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده های سلامت، سازمان غذا و دارو، ملاحظات پیش از تزریق واکسن کووید-۱۹ به شرح زیر است:

سابقه مبتلا شدن به کووید-۱۹

در افرادی که به تازگی گرفتار بیماری کووید-۱۹ شده اند احیانا آنتی بادی های بوجود آمده تا چند ماه محافظت کننده خواهند بود. در صورتیکه بیمار تحت درمان پلاسماتراپی قرار نگرفته باشد، تب دار نباشد و علایم بیماری بهبود یافته باشد و معیارهای لازم برای خروج از قرنطینه را داشته باشد، تزریق واکسن ممنوعیت ندارد.

لازم به ذکر است که افراد با سابقه مبتلا شدن به کووید-۱۹ امکان دارد عوارض جانبی موضعی و سیستمیک بیشتری را شامل تب، لرز، میالژی، خستگی پس از دوز اول واکسن نسبت به افراد بدون سابقه مبتلا شدن به کرونا تجربه کنند. در بیمارانی که پلاسماتراپی یا مونوکلونال آنتی بادی ضدویروس SARS-COV-۲ دریافت کرده اند، بهتر است حداقل ۳ ماه پس از دریافت این درمان ها واکسیناسیون صورت گیرد.

سابقه مواجهه با فرد مبتلا به بیماری کووید-۱۹

در افرادی که سابقه مواجهه پرخطر با فرد مبتلا به بیماری کووید-۱۹ را داشته باشند، ابتدا باید تست PCR صورت گیرد. در صورت مثبت بودن تست PCR نباید واکسن تزریق شود. در صورتیکه تست PCR منفی باشد بیمار برای مدت هفت تا ۱۴ روز باید از نظر بروز علایم کووید-۱۹ پایش شود. در مواردی که علایم پس از این مدت بروز نکند، واکسیناسیون می تواند صورت گیرد.

عفونت فعال کووید-۱۹

افراد دارای عفونت فعال، تا زمان بهبودی کامل و اتمام دوران قرنطینه مجاز به تزریق واکسن نیستند. پس از اتمام دوران قرنطینه (حداقل ۱۰ روز) به شرط آنکه جهت درمان بیماری کووید، پلاسماتراپی نشده باشند و یا مونوکلونال آنتی بادی دریافت نکرده باشند و به مدت حداقل ۲۴ ساعت بدون مصرف دارو تب دار نباشند، مجاز به تزریق واکسن هستند.

ابتلا به بیماری کووید-۱۹ پس از تزریق نوبت اول واکسن

لازم به ذکر است تزریق واکسن کووید-۱۹ به هیچ عنوان سبب بروز بیماری کووید-۱۹ در افراد نمی گردد. با عنایت به این که ایمنی زایی واکسن ها چند هفته پس از تزریق نوبت اول آغاز و ۲ هفته پس از نوبت دوم کامل می شود، امکان دارد فرد در ایام اولیه پس از تزریق نوبت اول به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شود. در صورتیکه بیمار پس از تزریق واکسن نوبت اول گرفتار بیماری کووید-۱۹ شود، می تواند نوبت دوم واکسن را در صورت بهبود علایم و خارج شدن از قرنطینه دریافت کند. اگر بیمار علامت دار باشد، تزریق نوبت دوم واکسن تا زمان بهبود علایم باید به تعویق افتد.

بروز علایم بیماری های عفونی

در صورتی که فرد دریافت کننده واکسن در روز واکسیناسیون گرفتار علایم بیماری های عفونی (تب، لرز، میالژی، آرترالژی، لنفادنوپاتی، تهوع، بی اشتهایی، سرفه، تنگی نفس، خلط، درد شکم، اسهال و... ) باشد، بهتر است تزریق واکسن تا زمانی که تب بیمار رفع گردد و علایم به صورت کامل بهبود پیدا کند، به تعویق افتد.

سابقه اخیر تزریق واکسن

جهت حفظ پتانسیل ایمنی زایی واکسن کووید-۱۹ سفارش می شود حداقل ۱۴ روز پس از تزریق سایر واکسن ها، واکسیناسیون صورت گیرد. در شرایط ویژه ای که بیمار طی ۱۴ روز اخیر واکسن کووید-۱۹ را دریافت کرده باشد و منافع تزریق سایر واکسن ها از عدم واکسیناسیون بیشتر باشد (واکسن کزاز، هاری و...)، میتوان واکسیناسیون را انجام داد. در شرایط خاص حداقل زمان ذکر شده برای تزریق واکسن آنفلوانزا با واکسن کووید-۱۹ هفت روز است. تکرار دوز واکسن کووید-۱۹ در این مواقع خاص سفارش نمی گردد.

منبع:

1400/03/14
14:12:17
5.0 / 5
229
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
کادایف kadaif

کادایف kadaif