کادایف

روشی برای جلوگیری از گسترش تومور سرطانی

روشی برای جلوگیری از گسترش تومور سرطانی

متخصصان علوم پزشکی در دانشگاه ˮسالفوردˮ انگلیس مکانیسمی را ارایه داده اند که می توان بوسیله آن گسترش سلول های سرطانی را متوقف کرد.


به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، گسترش تومور سرطانی موجب مرگ حدود ۹۰ درصد بیماران سرطانی می شود که در صورت توقف آن می توان جان این بیماران را نجات داد.
اسکای نیوز عرب، در گزارشی دراین باره آورده است: طبق نتایج مطالعه ای که بتازگی در مجله معتبر نیچر پخش شده، سلول های سرطانی متاستاتیک در مقابل شیمی درمانی و رادیوتراپی مقاوم هستند که این امر نیاز فوری به یافتن درمانی برای جلوگیری از گسترش سلول های سرطانی را بیشتر می کند.
حالا متخصصان با بهره گیری از یک گیرنده ویژه برای شناسایی آدنوزین تری فسفات (ATP)، مولکول حامل انرژی که در سلول های موجودات زنده موجود است، قادر به جداسازی مؤثرتر سلول های سرطانی شدند.
آنها دریافتند سلول های سرشار ازATP، تهاجمی ترین نوع سلول های سرطانی هستند و پنج برابر سرعت تکثیر بیشتری دارند.
پروفسور مایکل پی لیسانت، نویسنده این مطالعه می گوید: این ایده ساده همیشه در دست ما بوده است، اما ارتباط ATP با رفتار تهاجمی سلول های سرطانی و کشف دلیلهای نارسایی درمان برای ما مطلب جدیدی است.
فدریکا ساتگیا، رییس بخش زیست شناسی سرطان و پیری نیز در این زمینه توضیح می دهد: در نهایت می توان با قطع مستقیم منبع انرژی سرطان، از گسترش سلول های سرطانی جلوگیری کرد.
به گزارش ایندیپندنت، هدف قرار دادن ATP یکی از مؤثرترین راه ها برای قطع انرژی سلول است و به همین دلیل پژوهشگران از نوعی داروی مورد تأیید سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) استفاده کردند که تامین انرژی سلول های سرطانی را هدف قرار داد و حدود ۸۵ درصد از گسترش سلول های سرطانی جلوگیری کرد و موجب قطع انرژی فقط در سلول های سرطانی شد. این در حالیست که هیچ تأثیری بر سلول های طبیعی بدن نداشت و بدین سبب عوارض جانبی آن نیز کم بودند. بااینکه این داروی آزمایشی در ابتدا برای جلوگیری از تولید انرژی در باکتری ها تولید می شد، اما نتایج این مطالعه حالا زمینه را برای آزمایش های بالینی جدید سرطان نیز فراهم می آورد.1400/03/23
09:16:13
5.0 / 5
330
تگهای خبر: پزشك , تخصص , تولید , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
کادایف kadaif

کادایف kadaif