کادایف
در گفت وگو با كادایف مطرح شد

توسعه فناوری مكمل برای تشخیص بیماریها

توسعه فناوری مكمل برای تشخیص بیماریها

بیورزونانس بعنوان فناوری مکمل در کنار روش های تشخیصی و درمانی روشی است که بوسیله ارسال امواج بی خطر پزشکان را در تشخیص و درمان بیماریها یاری می کند و هم اکنون پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر با توسعه این فناوری موفق شدند تعدادی از ماژول‎ های دستگاه کلاسیک بیورزونانس را بازسازی کنند.


به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، بیورزونانس، یک رویکرد درمانی- پزشکی است که در آن امواج الکترومغناطیسی را می توان برای تشخیص و درمان بیماری های انسان مورد استفاده قرار داد. اصول درمان به روش بیورزونانس بر این مضمون است که سلول های زنده دارای فرکانس های مخصوص به خود بوده و نسبت به فرکانس های اعمالی پاسخ می دهند و درصورتی که، فرکانس هایی که در تعادل و توازن با بافت زنده نباشند، سبب بیماری می شوند.
ازاین رو با استفاده از ابزارهای درمان فرکانسی می توان این عدم توازن ها را پیش از این که منجر به بیماری شوند، اصلاح کرد.
گفته می شود که این روش درمانی برای نخستین بار در ارتش آلمان نازی برای تشخیص و درمان سربازان به کار گرفته شد. درمانگران با استفاده از دستگاههای بیورزونانس در تلاش هستند تا انواع مختلفی از بیماری ها را در انسان شناسایی و مبادرت به درمان آن کنند.
بگفته دکتر ایمانزاده، معاون آموزشی مرکز تحقیق و توسعه بیورزونانس دانشگاه صنعتی امیرکبیر، این فناوری برای تشخیص بیماری ها است و کاربرد آن به مفهوم حذف روش های سنتی تشخیص بیماری ها نیست، بلکه بعنوان ابزار کمکی و تکمیلی می تواند پزشکان را در تشخیص و درمان بیماری ها یاری کند.
دانش بیورزونانس در خدمت نظام سلامت جوامع
دکتر مهرداد ایمانزاده، معاون آموزشی مرکز تحقیق و توسعه بیورزونانس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در گفت و گو با ایسنا، بیورزونانس را یک دانش و فناوری نوین دانست که بوسیله امواج الکترومغناطیس در رنج فرکانسی بسیار پایین که دارای امواجی بی خطر برای بدن انسان است، پزشکان را برای تشخیص، مدیریت سلامت و بهبود بیماری ها یاری می کند.
وی افزود: بر این اساس دستگاه بیورزونانس امواج الکترومغناطیس با فرکانس مشخص را برای هر عضو و ارگان از بدن ارسال می کند و برمبنای بازخورد رزونانسی که دریافت می کند، نهایتا تشخیص کیفی درباره وضعیت سلامت و یا عدم سلامت بافت ها، ارگان ها و اعضای بدن را ارائه می دهد. از طرفی این سیستم بوسیله مداخلات ارتعاشی (امواج الکترومغناطیس اصلاح کننده) در بدن می تواند موجب تغییر و اصلاح در فرکانس امواج بیوالکترومغناطیس غیر طبیعی بدن شود و از این طریق به ارتقای سلامت و بهبود بیماران کمک نماید.
ایمانزاده تصریح کرد: تحقیقات نشان داده است که کلیه سلول های زنده شامل سلول های بدن انسان، میکروارگانیزم ها و سلول های جانوری دارای یکسری ارتعاشات الکترومغناطیس با منشا بیولوژیک هستند که به آنها ارتعاشات بیوالکترو مغناطیس می گویند. این ارتعاشات در حالت سلامتی، دارای یک فرکانس ثابت و مشخصی هستند، ولی وقتی سلولی گرفتار مشکلات پاتولوژیک و بیماری می شود، فرکانس طبیعی این ارتعاشات تغییر می کند.
معاون آموزشی مرکز تحقیق و توسعه بیورزونانس افزود: بر این اساس اگر دستگاهی داشته باشیم که اطلاعات ارتعاشی بافت و ارگان سالم و عوامل موثر بر سلامت مانند میکروارگانیزم ها را داشته باشد و آنرا به بدن بتاباند و پاسخ رزونانسی آنرا آنالیز کند، می توان از آن برای تشخیص وجود و یا عدم وجود بیماری در سلول، بافت و ارگان استفاده نماییم.
این عضو هیات مدیره انجمن علمی بیورزونانس ایران با تکیه بر این که دستگاه موجود در مرکز تحقیق و توسعه بیورزونانس اطلاعات ۵۷ هزار آیتم ارتعاشی در رابطه با سلامت انسان را در اختیار دارد، اظهار داشت: بر این مبنا دستگاه بیورزونانس این مرکز، از میان این آیتم ها، ارتعاش مورد نظر پزشک را به بدن می تاباند و اگر پاسخ رزونانسی مناسب را دریافت کرد، دستگاه اعلام می کند که از لحاظ الکترومغناطیسی، آیتم مورد بررسی را در بدن یافته است.
وی با تکیه بر این که تنها برمبنای یک تست ساده، تشخیص بیماری قطعی نیست، سیستم بیورزونانسی را یک روش کمک تشخیصی توصیف کرد و خاطرنشان کرد: کاربرد این دستگاه به مفهوم کنار گذاشتن سایر تست های تشخیصی طب رایج نیست، بلکه این روش یک روش مکمل است که در کنار روش های طب رایج می تواند در زمینه تشخیص مورد استفاده پزشکان قرار گیرد.
کمک به بهبودی سریع تر و موثرتر بیماری ها
معاون آموزشی مرکز تحقیق و توسعه بیورزونانس دانشگاه صنعتی امیرکبیر، بیورزونانس را در دسته نگاههای "کل نگر" در زمینه سلامت دانست و اضافه کرد: برخلاف طب رایج که بطور معمول نگاهی جزء نگر و تخصص محور به بیماری ها دارد، این روش، کل نگر است؛ برای مثال در طب رایج، زمانی که فرد گرفتار یک بیماری روماتولوژیک و مفصلی می شود، به متخصص روماتولوژی مراجعه می کند و روماتولوژیست بیمار را عموما از دید تخصصی خود مورد بررسی و درمان قرار می دهد و کمتر به جنبه های دیگر موثر بر سلامتی مثلا زمینه های عاطفی و روانی و یا مشکلات سبک زندگی و اشکالات تغذیه و... فرد می پردازد، در حالیکه نگاههای کل نگر مثل بیورزونانس، سلامت بیمار را هم زمان از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار می دهند و به مدیریت سلامت بصورت یکپارچه توجه دارند.
وی تصریح کرد: بیورزونانس در بررسی های تشخیصی خود نیروی عمومی و توان حیاتی بدن، وضعیت خلقی، عاطفی و روانی فرد و عوامل جسمی دخیل در بیماری ها را بطور همزمان مورد ارزیابی قرار می دهد و بعد از رسیدن به تشخیصی جامع در مرحله بعد با مداخلات ارتعاشی اصلاح کننده به متعادل سازی بدن می پردازد. در حقیقت طب بیورزونانس، ارگان ها و اعضای بدن را بررسی می کند تا ارگان های درگیر و عوامل بیماری زای آنها مثل عوامل عفونی، کمبود ویتامین ها و املاح، آلرژن ها، سموم و عوامل سوء خارجی مثل ارتعاشات الکترومغناطیسی مضر و غیره را بیابد و برمبنای آنها به امر مدیریت بیماری ها بپردازد و کمک به ارتقاء سلامت فرد کند.
این عضو هیات مدیره انجمن علمی بیورزونانس ایران با تکیه بر این که این روش فقط به رفع شکایات و علایم سطحی بیماری بسنده نکرده، بلکه به تشخیص و بهبود ریشه ای آنها کمک می نماید، افزود: بیورزونانس همین طور می تواند در راه مدیریت سلامت فرد سموم و مواد زائد تجمع یافته در بدن را تشخیص دهد و تاثیر آنها را بر سلامت فرد معین کرده و اقدامات لازم برای سم زدایی و جلوگیری از تجمع مجدد آنها را ارائه و اجرائی کند.
روش تشخیصی غیر تهاجمی
معاون آموزشی مرکز تحقیق و توسعه بیورزونانس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به اینکه این روش در کنار سایر تجهیزات کمک تشخیصی موجود در طب رایج می تواند تشخیص کامل تر و جامع تری را برای پزشکان امکان پذیر کند، اظهار داشت: دستگاه بیورزونانس در مورد برخی از مشکلات و بیماری ها نتایج کمک تشخیصی و کمک درمانی بهتری را ارائه خواهد نمود. ازجمله این موارد می توان به آلرژی ها، عفونت ها، بیماری های همراه با درد، بیماری های روان تنی، اختلالات خلقی مثل اضطراب و افسردگی و نیز بی خوابی ها، سردردها و برخی از مشکلات هورمونی و برخی بیماری های متابولیک و مشکلات روماتیسمی اشاره نمود.
ایمانزاده با تکیه بر این که بیورزونانس به هیچ روی جایگزین طب رایج محسوب نمی گردد، اظهار داشت: این روش بعنوان یک روش و ابزار مکمل در کنار روش های طب رایج به کار می رود و البته امکانات تشخیصی و مداخلات ارتعاشی بیورزونانس تنها به مسیر فیزیوپاتولوژی طب رایج محدود نبوده و علاوه بر امکان ورود و مداخله از رویکرد تشخیصی طب رایج می توان از نگاههای طب های سنتی و مکمل شناخته شده مثل طب سوزنی، هومئوپاتی و درمان با داروهای گیاهی نیز به امر تشخیص و مدیریت سلامت ورود کرده و به بیماران و پزشکان یاری رساند.
وی بیورزونانس را یک روش غیرتهاجمی و بی خطر توصیف کرد و خاطرنشان کرد: در طب رایج بطور معمول در جریان درمان دارویی یک ماده شیمیایی از خارج وارد بدن می شود و بر عملکرد بخش های مختلف بدن تاثیر می گذارد، در حالیکه طب بیورزونانس از ترکیبات و تاثیراتی مشابه داروهای شیمیایی رایج استفاده نمی کند، بلکه با انتقال اطلاعات و اثرات امواج الکترومغناطیس به بدن موجب اصلاح عملکرد بافت و ارگان مورد نظر می شود.
ایمانزاده افزود: انتقال این اطلاعات و تاثیرات می تواند بوسیله تابش مستقیم امواج مختلف به بدن یا عضو درگیر صورت گیرد و یا با مصرف ترکیبات حامل اطلاعات امواج الکترومغناطیس صورت گیرد که این ترکیبات از مواد ساده و بی ضرری مثل آب یا گرانول های قند ساخته شده اند و اطلاعاتی که بوسیله این مواد ساده به سلول ها و بافت های بدن منتقل می شوند، می توانند عملکرد آنها را تعدیل یا اصلاح کنند.
این محقق با تاکید براینکه در بیورزونانس از ترکیبات شیمیایی خاص و ناموجود در بدن استفاده نمی گردد، اظهار داشت: بر همین مبنا با استفاده از بیورزونانس ضرر یا عوارض جانبی داروهای شیمیایی متوجه بیمار نخواهد شد، در ضمن از آنجائیکه امواج مورد استفاده در بیورزونانس از توان و انرژی فیزیکی پایینی برخوردار می باشند، این روش به هیچ وجه سبب لطمه به سلول ها، بافت ها و ارگان های فرد بیمار نمی گردد، ولی در هر حال برای اطمینان بیشتر کاربر بیورزونانس حتما باید از دانش و مهارت لازم جهت استفاده از دستگاه بیورزونانس برخوردار باشد.
گام های ابتدایی برای بازسازی دستگاه بیورزونانس در کشور
معاون آموزشی مرکز تحقیق و توسعه بیورزونانس، ضمن اشاره به عرضه دستگاه ‎های متنوع بیورزونانس اظهار داشت: بیش از ۱۰۰ سال است که این علم جدید وارد عرصه شده و تا حالا دستگاههای متنوعی از بیورزونانس طراحی و ساخته شده است و خوشبختانه هم اکنون آزمایشگاه تحقیقات فناوری بیورزونانس دانشگاه امیرکبیر نیز بیشترین تنوع از دستگاههای بیورزونانس را در ایران در اختیار دارد که همچون این دستگاه ها می‎ توان به دستگاه پیشرفته و هوشمندی اشاره نمود که با قرار دادن یک هدست فرستنده و گیرنده امواج بر روی سر بیمار می تواند بطور اتوماتیک و درعرض چندین دقیقه تمام بدن را از لحاظ بیوالکترومغناطیس بررسی و آنالیز کرده و اطلاعاتی درمورد وضعیت کلی سلامت بدن فرد، وضعیت ارگان ها و اندام ها، وضعیت میکروارگانیسم ها، وضعیت املاح و ویتامین ها و مواد زائد و غیره در اختیار پزشک قرار دهد.
وی با اشاره به اینکه دو کشور روسیه و آلمان همچون کشورهای پیشروی هستند که تحقیقات بنیادی مهمی در حوزه بیورزونانس انجام داده اند، اضافه کرد: دستگاهی که در این دانشگاه کاربردی شده، عمدتاً برمبنای تکنولوژی روسی است؛ ولی ما در حوزه ساخت این دستگاه تحقیقاتی را در دستور کار داریم و در این راه توانسته ایم تعدادی از ماژول‎ های دستگاه کلاسیک بیورزونانس را بازسازی نماییم.
مدیریت سلامت با فناوری لبه دانش
وی با تکیه بر این که تعداد جلسات استفاده از تجهیزات بیورزونانس در امر مدیریت سلامت بیماران به عوامل مختلفی همچون نوع، شدت و مدت بیماری و همین طور سن، بنیه و شرایط جسمی بیمار بستگی دارد، اظهار داشت: این مداخلات امکان دارد از یک تا چند جلسه در بازه زمانی چند هفته تا چند سال زمان ببرد و از طرفی ظرفیت اصلاحی بدن در این حوزه از اهمیت بالایی برخوردار است، بگونه ای که ظرفیت ترمیم و اصلاح بدن یک کودک بسیار بالا است.
بگفته این محقق، بطور عموم کودکان سریع تر از بیورزونانس نتیجه می گیرند، در صورتیکه قدرت ترمیمی اصلاحی بدن یک فرد مسن مبتلا به بیماری های مزمن، بسیار کمتر است. بدین سبب چنین فردی به تعداد جلسات و زمان بیشتری برای بهبود وضعیت خود نیاز دارد.
ایمانزاده تشخیص و مدیریت سلامت در روش بیورزونانس را اختصاصی و مطابق با شرایط خاص هر بیمار دانست و در اینباره توضیح داد: مداخله ارتعاشی و پکیج اصلاحی بیورزونانسی کاملا بصورت اختصاصی برای هر بیمار در نظر گرفته می شود و حتی اگر بیماری دو فرد یکسان باشد، مداخله ارتعاشی هر یک از آنها متفاوت خواهد بود و نیز در هر جلسه بیورزونانس، محتوای اصلاحی و مداخله ارتعاشی برای هر فرد نسبت به جلسه قبل اغلب تفاوت دارد؛ برای اینکه ساختار ترکیبی ارتعاشات الکترومغناطیسی یک فرد در هر مرحله با مرحله دیگر و در هر فرد با فرد دیگر متفاوت می باشد.
وی از برخی محدودیت ‎های کاربرد این روش در تشخیص و بهبود بیماری ها آگاهی داد و اظهار داشت: روش بیورزونانس برای افرادی که دارای دستگاه ضربان ساز و باتری قلب، هستند، ممنوع بوده و استفاده از آن در افرادی که پروتزهای فلزی خیلی بزرگ و ترکش های گوناگون در بدن دارند، با ملاحظاتی انجام می پذیرد؛ اما پروتزهای کوچک مثل پروتزهای دندانی یا قطعات پلاتینی کوچک محدودیتی برای انجام بیورزونانس ایجاد نخواهد کرد.
بگفته این محقق دانشگاه امیرکبیر، این طب در زمینه مشکلات اورژانس نیز ورود نمی کند؛ برای اینکه ماهیت تشخیصی و اصلاحی آن زمان بر است. بدین سبب در وضعیت اورژانسی مورد استفاده قرار نمی ‎گیرد.
وی با اشاره به اینکه این روش برای کمک به بهبود آلرژی نیز قابل استفاده می باشد، اضافه کرد: مشکلات آلرژیک می توانند در ۳ حوزه آلرژی های جلدی، گوارشی و تنفسی باشند که بیورزونانس در همه این موارد می تواند به بیماران کمک نماید.
عضو هیات مدیره انجمن علمی بیورزونانس ایران، تصریح کرد: دستگاه بیورزونانس با ارسال ارتعاشات مواد آلرژن و بررسی پاسخ رزونانسی بدن بیمار می تواند به وجود حساسیت به عوامل آلرژی زا در هر فرد پی ببرد که نهایتا با تشخیص نوع آلرژن ها و سفارش به دوری از تماس با آنها، فرد می تواند احتمال بروز آلرژی را به حداقل برساند و علاوه بر آن می تواند با مداخلات غیر تهاجمی خود از پاسخ آلرژیک بدن به عوامل حساسیت زا بکاهد.
وی افزود: بر طبق یافته های جدید، درگیری با برخی مشکلات عفونی مثل بیماری های انگلی و قارچی می توانند سیستم ایمنی بدن را از تعادل خارج کرده و زمینه ساز بروز آلرژی های مختلف شوند، پس بیورزونانس با تشخیص این عفونت ها و کمک به درمان آنها نیز می تواند در رفع انواع آلرژی موثر باشد و نهایتا، روش بیورزونانس با تعدیل و اصلاح عملکرد سیستم ایمنی و واکنش های آن نسبت به آلرژن ها می تواند به رفع آلرژی کمک نماید.1400/04/13
11:55:33
5.0 / 5
223
تگهای خبر: آموزش , بیماری , پزشك , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
کادایف kadaif

کادایف kadaif