کادایف
در گفت وگو با كادایف اعلام شد

بومی سازی دستگاه انعطاف ناپذیر برای جراحی های كم تهاجمی

بومی سازی دستگاه انعطاف ناپذیر برای جراحی های كم تهاجمی

کادایف: تعدادی از محققان یکی از شرکت های فناور با همکاری پژوهشگران دانشگاهی و پزشکان موفق به طراحی و ساخت دستگاه درون بین جراحی برای کاهش جراحات عمل جراحی شده و بگفته آنها این دستگاه درحال انجام آزمون و ستاندن تاییدیه از مراکز درمانی و متخصصین کشور است.


سید اویس درگاهی، مدیر عامل یکی از شرکت های فناور در گفت وگو با ایسنا، با تاکید بر این که پزشکی امروزه به سمت جراحی های کم تهاجمی و کاهش جراحات درحال حرکت است، اظهار داشت: بدین جهت در سالهای اخیر طراحی و ساخت ابزارهای جراحی نیز به این سو در حرکت بوده و در این شرکت نیز مبادرت به مطالعاتی در این عرصه کردیم.
وی طراحی و ساخت دستگاه لنز اندوسکوپی (Medical endoscope rigid) را از دستاوردهای جدید این شرکت در حوزه جراحی کم تهاجمی دانست و اظهار نمود: از این دستگاه جهت جراحی های کم تهاجمی (Minimally invasive procedures) می توان بهره برد.
درگاهی با اشاره به جزییات این دستگاه، اشاره کرد: این دستگاه یک درون بین است که جراحان در حین عمل جراحی از آن بهره می برند و از آنجایی که کمبود این دستگاه در کشور محسوس بود، در این شرکت با همکاری محققانی از دانشگاه های خوارزمی، پژوهشکده حواس پنجگانه و یکی از بزرگترین شرکت های صنعتی خاورمیانه در ایران مبادرت به ساخت آن کردیم.
مدیر عامل این شرکت افزود: این دستگاه تمامی آزمون های مورد نیاز را با موفقت انجام داده و مقرر است توسط جراحان در تخصص های مختلف نظیر ENT، پزشکی زنان، جراحی عمومی، مغز و اعصاب، ارتوپدی و... کاربردی شود.
این محقق با انتقاد نسبت به موانع موجود در عرصه تولید خصوصاً در حوزه تجهیزات پزشکی، اظهار داشت: ما برای دریافت کد UMDNS یکی از محصولات خود با نام دستگاه لنز شوی خودکار یک سال و ۳ ماه معطل ماندیم که این زمان زیاد و خسته کننده است.
وی با اعلان اینکه ما برای تولید صنعتی محصول جدید شرکت نیاز به حمایت داریم، اظهار نمود: پشتیبانی از این طرح از جنس مالی نیست، بلکه ما و سایر همکاران در بخش تجهیزات پزشکی نیاز داریم جهت جهش واقعی تولید در کشور موانع تولید، همچون ستاندن مجوزها از اداره کل تجهیزات پزشکی تسهیل شده و در راه رسیدن به بازارهای جهانی موانع از پیش پای تمامی شرکت های داخلی فناور و دانش بنیان برداشته شود.
به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، این شرکت دستگاه درون بین تولید شده را "دستگاه درون بین انعطاف ناپذیر ویژه جراحی های کم تهاجمی" نامگذاری کرده است که بمنظور نامگذاری فارسی بر روی این دستگاه مکاتباتی با فرهنگستان زبان و ادب فارسی داشتند که این فرهنگستان چندین پیشنهاد برای نامگذاری این دستگاه ارائه داد.
متن نامه خطاب به مدیر عامل این شرکت به این شرح است:
"ضمن سپاسگذاری از توجه جنابعالی به زبان فارسی، به آگاهی می رساند واژه Medical Endoscopy در این فرهنگستان بررسی گردید.
قبل از این فرهنگستان در مقابل Endoscopy واژه "درون بین" را به تصویب رسانده است. باتوجه به این معادل، برابر نهاد واژه مورد نظر جنابعالی "درون بین سخت" یا "درون بین انعطاف ناپذیر" یا "درون بین خم نشو" خواهد شد. این پیشنهادها از طرف کارگروه واژه گزینی تخصصی پزشکی فرهنگستان پیشنهاد شده است."
منبع:

1400/04/14
09:48:15
5.0 / 5
234
تگهای خبر: پزشك , تخصص , تولید , جراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
کادایف kadaif

کادایف kadaif