کادایف
در گفت وگو با كادایف اعلام شد

جزئیات واکسیناسیون گروه های شغلی و دیابتی ها ضد کرونا

جزئیات واکسیناسیون گروه های شغلی و دیابتی ها ضد کرونا

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت و سخنگوی سازمان غذا و دارو از آغاز واکسیناسیون برخی گروه های شغلی پرخطر و همینطور بیماران دیابتی در کشور ضد کرونا اطلاع داد و در عین حال جزئیات آنرا شرح داد.


دکتر کیانوش جهانپور در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: خوشبختانه به مناسبت عید غدیر و در آستانه روز خبرنگار باتوجه به تأمین مناسبی که در روزها و هفته های اخیر درباره واکسن کرونا وجود داشت و البته به شکلی رسیدن به حدنصاب قابل قبولی از واکسیناسیون افراد در گروه های سنی پرخطر، گروه های شغلی پرخطر و یعنی فاز سوم واکسیناسیون ضد کرونابه موازات و با دستور وزیر بهداشت شروع شد و روز گذشته شاهد آغاز واکسیناسیون 10 گروه شغلی یا گروه های پرخطر فاز سوم واکسیناسیون در سرتاسر کشور بودیم که شامل معلمین، آموزگاران، اصحاب رسانه و خبرنگاران، اساتید حوزه و دانشگاه، هموطنانی که در مراکز تربیتی و زندان ها به سر می برند، کارکنان بانک ها و... است.
وی با اشاره به این که روز گذشته به صورت نمادین واکسیناسیون اصحاب رسانه و خبرنگاران آغاز شد، اظهار داشت: با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، لیستی از اصحاب رسانه، خبرنگاران و عوامل فنی و اجرایی رسانه ها عرضه و با اولویت بندی که به نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهد بود، واکسیناسیون شان شروع شد و در سرتاسر کشور انجام می شود و واکسیناسیون اصحاب رسانه تداوم می یابد.
جهانپور درباره وضعیت تأمین واکسن کرونا، اظهار داشت: خوشبختانه در شرایطی هستیم که در نقطه حداکثری واکسیناسیون روزانه رسیدیم و اگر بخواهیم با همین سرعت هم ادامه دهیم، حدودا برای دو هفته واکسن موجود است. طبیعتا دوز اول واکسن ها تزریق می شود و واکسن دوز دوم هم باتوجه به ورود محموله های جدید ازجمله محموله واکسن آسترازنکا تولید ژاپن روز جمعه و دو محموله از چین در هفته آتی و البته ورود واکسن های سبد کووکس در روزها و هفته های آتی و ورود منظم واکسن کوو ایران برکت به سبد واکسیناسیون ملی به صورت هفتگی، حالا ریل گذاری مناسبی چه در واردات و چه در زمینه تولید داخلی انجام شده و هرچه به سمت جلو پیش رویم، این سرعت تأمین واکسن بهتر خواهد شد و تاثیرش را بر روند واکسیناسیون روزانه هم خواهد داشت. حدودا میتوان اظهار داشت که کمترین دغدغه ها را برای تأمین واکسن در روزها و هفته های آتی داریم.
وی درباره وضعیت تولید واکسن پاستوکووک هم اظهار داشت: واکسن پاستووکوک بیشتر از 120 هزار دوز را هفته گذشته به وزارت بهداشت تحویل داده که در شبکه بهداشتی توزیع شده و این روزها تزریق می شود. روز گذشته هم خبرنگارانی که واکسینه شدند، از این واکسن استفاده کردند. در عین حال تولید نیمه صنعتی آن ادامه می یابد. خطوط صنعتی واکسن پاستوکوک که در مقیاس وسیع تر و انبوه تری تولید خواهد کرد، در شهریور ماه به بهره برداری می رسد. ما یک روند افزایشی پلکانی و تدریجی در تولید پاستوکووک را هم شاهد خواهیم بود و فکر می کنم در مهر ماه به ظرفیت اسمی خودش نزدیک شود.
وی درباره نحوه واکسیناسیون گروه های شغلی، اظهار داشت: در گروه های شغلی سازمان یا صنف مربوطه، از جانب اداره کل استانهای مختلف احصاء و اعلام می شود. بعنوان مثال در اصحاب رسانه با هماهنگی معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در معلمان به هماهنگی وزارت آموزش و پرورش، اساتید دانشگاه ها از راه وزارت علوم، هموطنانی که در زندان ها هستند، از جانب سازمان زندان ها و... اعلام می شود. وزارت بهداشت هم از سازمان یا صنف مربوطه موارد را احصاء کرده و در مکان هایی که صنوف تعیین کنند و با اولویت بندی صنف مربوطه، وزارت بهداشت واکسیناسیون را انجام می دهد.
جهانپور درباره جزئیات واکسیناسیون دیابتی ها نیز، اظهار داشت: واکسیناسیون بیماران دیابتی با دستور وزیر بهداشت و با احصاء بیماران دیابتی، با اولویت بیمارانی که دریافت کننده انسولین هستند، در سرتاسر کشور آغاز خواهد شد و واکسیناسیون بیماران زمینه ای دیگر هم پس از احصاء موارد و تهیه لیست بیماران در کشور کلید خواهد خورد. با سرعت تکمیل واکسیناسیون فاز دوم و آغاز فاز سوم در کشور شروع شده و در حال انجام می باشد و فکر می کنم که در همین ماه به اندازه شش ماه گذشته واکسیناسیون در کشور خواهیم داشت.
وی اظهار داشت: بیماران دیابتی که در سامانه سیب اطلاعات شان وجود دارد به اضافه مواردی که توسط دانشگاه های علوم پزشکی احصاء خواهد شد، در راه واکسیناسیون قرار می گیرند. در عین حال امروز یک سامانه جامع برای بیماران مصرف کننده انسولین داریم که تحت عنوان رجیستری بیماران دیابتی نیازمند انسولین است. دراین زمینه ما لیست موارد مصرف کننده انسولین را در سرتاسر کشور داریم و در موارد دیگر هم به موازات اعلام معاونت بهداشتی، واکسیناسیون شان انجام می شود.
منبع:

1400/05/08
23:55:42
5.0 / 5
202
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif