کادایف
واكسن های موجود همچنان در برابر كرونا موثرند؟

احتمال احتیاج به تزریق دز بوستر در سالمندانی که واکسن سینوفارم زدند

احتمال احتیاج به تزریق دز بوستر در سالمندانی که واکسن سینوفارم زدند

به گزارش کادایف رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، درباره اما و اگرها در مورد تاثیرگذاری واکسن های کرونا بر واریانت های مختلف این ویروس توضیح داد.


دکتر علیرضا ناجی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اما و اگرهایی که درباره میزان ایمنی زایی واکسن سینوفارم مطرح گردیده است، اظهار داشت: طبق حرف سازمان جهانی بهداشت بهترین واکسن، نخستین واکسنی است که در دسترس هر کسی قرار می گیرد. واقعا صبر کردن به جهت اینکه یک واکسن دیگری را برگزیده و تزریق نماییم، اشتباه است. درباره سینوفارم مطالعات نشان داده است که سینوفارم در افرادی که سن بالای ۶۰ سال دارند، امکان دارد عملکرد مناسبی نداشته باشد.
وی ادامه داد: البته باید توجه کرد که در هر صورت نسبت به پیش از تزریق واکسن سینوفارم در سنین بالا، حالا تعداد و درصد موارد مرگ ومیرمان کمتر شده است. ازاین رو مقداری اثرگذار بوده است. به هر حال بیماری کووید ۱۹ بیماری جدیدی است و واکسن های مختلفی که وارد بازار می شوند، مطالعات مختلف بر رویشان انجام شده و اطلاعات جدید درباره آنها به دست می آید و آن زمان است که باید برنامه ریزی مان برای تزریق واکسن در گروه های سنی مختلف یا در بیماران و افرادی که بیماران خاصی را دارند، باید تجدید نظر و برنامه ریزی نماییم.
ناجی با اشاره به اینکه در دنیا نشان داده شده که سینوفارم در گروه های سنی پایین تر از ۶۰ سال عملکرد مناسبی دارد، اظهار داشت: در عین حال می دانیم که تمام واکسن هایی که درباره آنها صحبت می نماییم، عملکردشان در مقابل واریانت های ووهان و واریانت هایی که اوایل پاندمی بوده، بررسی شده است. در حالیکه حالا واریانت های جدید آمده و تمامی واکسن ها نسبت به واریانت های جدید کاهش کفایت را دارند. حال بسته به این که نوع واکسن چه باشد، تاثیرات شان در مقابل واریانت های جدید کمتر یا بیشتر می شود.
وی درباره افراد بالای ۶۰ سالی که سینوفارم تزریق کرده اند، اظهار داشت: باید این مطالعه و برنامه ریزی از جانب وزارت بهداشت صورت گیرد و اگر نقصانی وجود دارد که به نظر می رسد وجود دارد، باید به فکر دوزهای بوستر یا یادآور برای این گروه ها باشند. به هر حال هم کادر درمان و هم افرادی که در سنین بالا بودند و واکسن را تزریق کرده اند، پنج تا شش ماه از واکسیناسیون شان گذشته و بر این اساس باید به فکر دوزهای بوستر بود که بر مبنای مطالعاتی که انجام می شود، میتوان از این اقدام جواب گرفت.
ناجی افزود: بسته به نوع واکسن، دوز "بوستر" بین شش تا ۱۰ ماه پس از واکسیناسیون می تواند تزریق شود و معمولاً سفارش پس از شش ماه می شود. بخصوص در گروه های سنی بالا که ریسک بالاتری دارند یا کادر درمان که برخورد بیشتری با بیماران دارند یا کسانی که بیماری های زمینه ای دارند، سفارش می شود که دوز بوستر برایشان تزریق شود. بعنوان مثال کشو انگلستان دارد بررسی می کند تا در اوایل پاییز بالای ۵۰ سال را واکسن بوستر بزند. در عین حال امارات هم اعلام نموده برای کسانیکه سینوفارم تزریق کرده، می خواهد دوز بوستر فایزر را آغاز کند.
ناجی اظهار داشت: به هر حال این برنامه ریزی ها وجود دارد، اما سازمان جهانی بهداشت مخالفتی منطقی هم با این مورد دارد و اعلام می کند ما در موقعیتی هستیم که اگر شرکت ها توانایی تولید واکسن های بیشتری را دارند، نباید این را به کشورهای ثروتمند اختصاص دهند، بلکه باید این واکسن ها را در اختیار کشورها و افرادی که هنوز واکسن تزریق نکرده اند، قرار دهیم. البته این مورد نفی کننده اثرات واکسن بوستر و مزایایی که دارد آن هم با عنایت به واریانت هایی که دارد ایجاد می شود، نیست. ازاین رو دوز بوستر مهم می باشد و هرچه بتوانیم سطح آنتی بادی های خنثی کننده را بالا ببریم، منفعت بهتری را در مقابل واریانت های کرونا پیدا می نماییم.
وی با اشاره به اینکه البته می دانیم که خیلی از مردم در دنیا واکسن تزریق نکرده اند و با عنایت به این که همه ما در مقابل کرونا در یک کشتی قرار داریم، باید این مسائل را هم در نظر بگیریم، اظهار داشت: از نظر علمی سفارش بر این است که پلت فرم واکسن در دوز بوستر تغییر کند.
ناجی درباره میزان ایمنی زایی واکسن ها در مقابل ابتلای به کرونا یا مرگ و میر ناشی از آن، اظهار داشت: هم اکنون با عنایت به واریانت های جدیدی که آمده است، این مورد که فردی که واکسن تزریق کرده است به هیچ عنوان گرفتار بیماری نشده یا بیماری اش شدید و منجر به مرگ و میر نمی گردد، صدق نمی نماید. عملکرد واکسن ها در زمانی مورد آزمون بالینی قرار گرفت که واریانت های ووهان و آلفا را داشتیم، اما واریانت های جدید بخصوص در دلتا و... که هم سرعت انتقال و تکثیر بسیار بالا و خصوصیات ایمن گریزی بالاتری دارد و با عنایت به این که ژنتیک جمعیت های مختلف متفاوت می باشد و بیماری های زمینه ای که دارند، متفاوت می باشد و این واریانت های جدید می توانند خیزهای بسیار شدیدی را ایجاد کنند. بر این اساس دیگر حالا درباره این که واکسن ها ۱۰۰ درصد از بیماری علامت دار یا مرگ ومیر جلوگیری می کنند، نمی توان اظهارنظر کرد.
وی ادامه داد: البته عموما اعلام می شود که واکسن ها می توانند از بیماری های شدید، بستری شدن در آی سی یو و مرگ جلوگیری نمایند، اما موارد نقض هم دارد. با عنایت به نوع واکسن ها، بیماری های زمینه ای و ژنتیک افراد، اقدامات کنترلی غیردرمانی و شدت رعایت آنها که شامل ماسک زدن، رعایت فاصله، ممانعت از مسافرت و... می توانند در این مورد موثر باشند.
وی تصریح کرد: فعلاً ایمن ترین راه رعایت پروتکلهای بهداشتی است. ما همچنان باید در زمینه واکسیناسیون بسیار اهتمام داشته باشیم. نمی توان اظهار داشت که واکسن ها بی تأثیر شدند، بلکه امکان دارد تأثیر آنها کمتر شده باشد. بر همین اساس با عنایت به این مورد و با عنایت به واریانت های جدیدی که آمدند، می توانند از سیستم ایمنی فرار کرده و پیک های بسیار بزرگی را ایجاد کنند چون قدرت انتقال شان بالا رفته است.
وی اظهار داشت: ازاین رو علاوه بر واکسیناسیون که باید با واکسن های موجود صورت گیرد، اقدامات کنترلی غیر درمانی وجه بسیار قوی تری پیدا می کند. اقدامات کنترلی می تواند گردش ویروس و سرعت انتقال ویروس را به افراد کم کند و هرچه گردش ویروس کمتر شود، تعداد موارد پایین تر آمده و واریانت ها امکان دارد که به وجود نیایند. ازاین رو این اقدامات بسیار مهم هستند و در تکمیل آن با انجام واکسیناسیون می توانیم در کنترل کووید موفق باشیم.
ناجی افزود: با عنایت به این که این اقدامات در کشورها شدت و ضعف دارند و در کشورمان هم می بینیم که جدیت لازم را در اجرای محدودیت ها در شرایط قرمز و لاک داون را نداریم؛ اینجا باز هم نقش واکسیناسیون بسیار بیشتر می شود. اما ترسم از این است که اگر این اقدامات را جدی نگیریم، واکسیناسیون هم تحت تأثیر قرار بگیرد. البته دنیا هم باید به سمت واکسن هایی با پلت فرم های کاراتر و فرمولاسیون جدیدتر بر ضد واریانت های موجود رود.
منبع:

1400/05/22
12:47:16
5.0 / 5
208
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
کادایف kadaif

کادایف kadaif