کادایف
محققان ایرلندی می گویند؛

شیرمادر سبب تقویت قلب نوزادان نارس می شود

شیرمادر سبب تقویت قلب نوزادان نارس می شود

کادایف: نتایج یک پژوهش نشان میدهد که شیر سینه مادر می تواند قلب نوزاد زودرس را تقویت کند.به گزارش کادایف به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، دکتر «عفیف الخفاش» سرپرست تیم تحقیق از کالج سلطنتی جراحان در ایرلند، در اینباره می گوید: این مطالعه به مزایای شناخته شده شیر مادر برای نوزادان نارس می افزاید.
وی در ادامه اضافه کرد: این یافته ها نخستین شواهد از ارتباط بین رژیم غذایی اولیه در نوزادان زودرس و عملکرد قلب در سال اول زندگی عرضه می دهند.
به گفته محققان، از آنجاییکه عملکرد قلب نوزادان زودرس نسبت به نوزادان کامل کمتر است، احتمال بروز مشکلات قلبی در آنها در آینده، همچون بیماری های قلبی، نارسایی قلبی، فشار خون بالا، بیشتر است. آنها همینطور بیشتر در معرض مرگ ناشی از بیماری قلبی هستند.
این مطالعه بر روی ۸۰ نوزاد نارس نشان داد کسانی که در ابتدا فقط از شیر مادر خود تغذیه کرده بودند در ۱ سالگی عملکرد قلب شأن بهبود یافته و نزدیک به نوزادان سالم بود.
به طور خاص، نوزادان زودرسی که در هفته های اول زندگی مقادیر زیادی شیر مادر دریافت کرده بودند، در مقایسه با نوزادانی که مقدار بیشتری شیر خشک به آنها داده شده بود، در یک سالگی از ساختار و عملکرد سالم تر قلب برخوردار بودند و پاسخ قلبی بهتری به استرس داشتند.
الخفاش می گوید: نوزادان نارس دارای عملکرد غیرطبیعی قلب هستند. با این وجود، کسانی که از شیر مادر خود تغذیه می کنند عملکرد قلب خویش را در سطحی قابل مقایسه با نوزادان سالم حفظ می کنند. در نوزادان نارس که از شیر خشک تغذیه می کنند این بهبود نشان داده نشد.


منبع:

1400/06/22
10:40:32
5.0 / 5
210
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif