کادایف
معاون وزیر بهداشت:

غربالگری های دوران حاملگی حذف نشده است

غربالگری های دوران حاملگی حذف نشده است

به گزارش کادایف معاون درمان وزارت بهداشت درباره وضعیت غربالگری های پیش از زایمان، اظهار داشت: متاسفانه درباره غربالگری هجمه هایی اتفاق می افتد در خصوص این که مقرر است غربالگری حذف شود، اما اینطور نیست. غربالگری اصلا حذف نشده، فقط مقداری تخصصی تر شده است.


به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، دکتر سعید کریمی در نشست خبری وزارت بهداشت که به مناسبت هفته ملی جمعیت برگزار شد، اظهار داشت: هدف همه ما این است که بتوانیم بحران پیری جمعیت و کاهش فرزندآوری را در اسرع وقت حل نماییم. عوامل این بحث بسیار متعددند و وزارت بهداشت هم بعنوان یکی از این عوامل که می تواند تسهیل گر بوده و کمک نماید، در قانون جوانی جمعیت دیده شده و وظایفی برای وزارت بهداشت تعیین شده و قصد ما این است که به بهترین شکل قانون را اجرا نماییم. حتی بیشتر از این تلاش می نماییم که با امکاناتی که وزارت بهداشت دارد، بتوانیم به رفع این مشکل کمک نماییم. فکر می کنم که مهم تر از بحث جمعیت در کشور وجود ندارد، چونکه بحث سرمایه انسانی است. زمانیکه کشورمان پیر شود، در همه زمینه ها کشور گرفتار صدمه می شود. برنامه های ترتیب داده شده در این جهت است که بتوانیم سریع تر از این بحران خارج شویم.
پوشش بیمه ای خدمات در ارتباط با ناباروری وی در پاسخ به سوال ایسنا، درباره تسهیلات حمایتی برای کاهش هزینه های درمان ناباروری و پشتیبانی از زوج های نابارور، اظهار داشت: در زمینه تسهیلات حمایتی که در حوزه ناباروری پیشبینی شده، مهم ترین کار بحث گسترش پوشش بیمه ای است. از آنجاییکه در گذشته بحث کنترل جمعیت در برنامه وزارت بهداشت بوده است، هیچ یک از خدمات ناباروری زیر پوشش قرار نداشته است. درحالیکه حالا که ریل تغییر کرده و هدف فرزندآوری و افزایش جمعیت است، مهم ترین کار این است که بتوانیم خدمات درمان ناباروری و خدمات در ارتباط با افزایش جمعیت را زیر پوشش قرار دهیم. طی دو سه روز گذشته بیشتر از ۵ میلیون از جمعیت کشور را که هیچ پوشش بیمه ای نداشتند و جزو سه دهک کم برخوردار بودند، به صورت مجانی زیر پوشش بیمه ای قرار دادیم. ازاین رو یک قدم بسیار بزرگ برداشته شد.
وی ادامه داد: از طرفی حدودا تمام خدماتی که در حوزه ناباروری عرضه می شود، مانند خدمات پاراکلینیک، سونوگرافی، IVF و... داروهایی که استفاده می شوند، آزمایش ها و جراحی ها و... زیر پوشش بیمه قرار گرفتند.
غربالگری قبل از زایمان حذف نشده، تخصصی شده کریمی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا، درباره وضعیت غربالگری های قبل از زایمان، اظهار داشت: متاسفانه درباره غربالگری هجمه هایی اتفاق می افتد در خصوص این که مقرر است غربالگری حذف شود. اصلا اینطور نیست، قرار نیست که غربالگری حذف شود و در قانون هم کاملا به آن اشاره شده است. اگر پدر و مادر خودشان درخواست و تمایل به انجام غربالگری داشته باشند، به پزشک متخصص رجوع می کنند و باتوجه به صحبتی که با آنها می شود و ریسکی که وجود دارد، وارد فرایند غربالگری در آن بیماری خاصی که درباره آن نگرانند، می شوند. ازاین رو غربالگری اصلا حذف نشده، فقط مقداری تخصصی تر شده است. نگرانی که مطرح می شود در خصوص این که غربالگری حذف شده و مقرر است تعداد زیادی فرزند معلول متولد شوند و... نادرست است و اینطور نیست. غربالگری کاملا قابل انجام است.
وی افزود: در عین حال سفارش هایی که در خصوص انجام غربالگری انجام می شد و به دنبال آن ناراحتی هایی که برای پدر و مادر ایجاد می شد و خانواده ها تا آخر حاملگی نگران بودند که نکند که فرزند من معلول باشد، مقداری از آن فضای سنگین فاصله می گیریم، وگرنه غربالگری حذف نشده است.
کریمی درباره غربالگری در حاملگی های پرخطر با عنایت به افزایش سن ازدواج، اظهار داشت: یک عدد ۳۵ سالگی را بعنوان حاملگی پرخطر در نظر گرفته ایم. در حالیکه اینطور نیست و خیلی از مادرانی که در سنین بالاتر هم هستند، می توانند فرزند سالم داشته باشند. باید توجه کرد که خود کلمه پرخطر برای مادر استرس بوجود می آورد و امکان دارد انگیزه زوجین را برای فرزندآوری پس از ۳۵ سالگی بکاهد. در نتیجه ما تلاش می نماییم کلمه پرخطر را کمتر استفاده نماییم تا بار روانی برای زوجین کمتر شود.
جزئیات کلینیک های پساکووید وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا، درباره وضعیت کلینیک های پساکووید که مقرر است در زمینه عوارض پس از کرونا کار کنند، اظهار داشت: قرار نیست که باردیگر کلینیکی بعنوان کلینیک پساکووید بسازیم. این هدر دادن منابع است، بلکه ما تعداد زیادی کلینیک ویژه در بیمارستان ها داریم که در این کلینیک ها باید استفاده بهینه داشته باشم. چند بیماری است که در دوران پساکووید افزایش می یابد، بحث مشکلات روحی و روانپزشکی ناشی از اضطراب و افسردگی است، بحث دیابت مطرح است که برخی مطالعات نشان داده که مبتلایان به کووید تا ۴۰ درصد امکان دارد بالا رفتن خطر مبتلا شدن به دیابت داشته باشند و بحث بیماری های قلبی و عروقی است. ما در این کلینیک ها می خواهیم روی این موارد تمرکز بیشتری داشته باشیم و راهکارهایی برای مدیریت و کاهش این بیماری ها داشته باشیم.
کریمی در پاسخ به سوالی درباره تمایل ۶۰ درصدی زنان به سقط جنین، اظهار داشت: من این عددها را تایید نمی کنم و نمی دانم منبع این اعداد و ارقام چه هست. اصلا این میزان تمایل به سقط جنین را در بانوان تایید نمی کنم. درباره ارتباط مسائل مالی و اقتصادی با فرزندآوری هم باید توجه کرد که این مورد فاکتوری مهم می باشد اما رابطه آن خطی نیست. به صورتی که اگر بررسی کنید خانواده های پرفرزند، خانواده های خیلی متمول نیستند. به نظر من یکی از عاملهای مهم بحث امید به آینده است و نگرانی هایی است که خانواده ها دارند که رسانه ها باید روی آن کار کنند. ایجاد امید به آینده و رفع نگرانی ها سبب می شود که فرزندآوری افزایش یابد. وگرنه خیلی از خانواده هایی که از نظر اقتصادی مشکلی نداشته و متمول هستند، فرزندآوری ندارند یاتعداد فرزند کمی دارند. ازاین رو مسائل اقتصادی مهم می باشد، اما رابطه اش با فرزندآوری خطی و مستقیم نیست، بلکه بحث های فرهنگی بسیار پررنگ تر است.
شایع ترین علت مرگ در سنین جوانی بحث تصادفات و تروما است وی اظهار داشت: بمحض این که صحبت از جمعیت می شود ما به فرزندآوری و تولد و زایمان فکر می نماییم. در حالیکه همه مباحث این نیست و حفظ جمعیت جوان مان یکی از اولویت هایمان است. زحمات زیادی کشیده می شود که کودکی به دنیا می آید و به جوانی می رسد. حال این جوان بر اثر یک تصادف از بین می رود. این خسارت بزرگی است. حفظ جمعیت جوان فقط فرزندآوری نیست. البته که فرزندآوری باید حتما باشد اما حفظ جمعیت جوان هم باید صورت گیرد. شایع ترین علت مرگ در سنین جوانی بحث تصادفات و تروما است. در عن حال امکان دارد معلول شود که احتیاج به حمایت دارد و کشور باید روی این مورد کار کند. ازاین رو علاوه بر فرزندآوری باید به پس از فرزندآوری هم فکر نماییم.
منبع:

1401/02/21
20:10:41
5.0 / 5
410
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , بیمه , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
کادایف kadaif

کادایف kadaif