کادایف

کاهش بستری با جراحی رباتیک

کاهش بستری با جراحی رباتیک

کادایف: خراسان رضوی نتایج تحقیق جدیدی نشان میدهد که جراحی رباتیک در مقایسه با جراحی باز، احتمال بستری مجدد را به نصف (52 درصد) می کاهد و کاهش چشم گیر چهار برابری (77 درصد) در شیوع لخته های خون (ترومبوز ورید عمقی و آمبولی ریوی)، یکی از دلیلهای مهم کاهش سلامت و بیماری را نشان میدهد.


به نقل از مدیکال نت، زمانی که فعالیت بدنی بیماران که از راه ردیابی گام های روزانه بر روی یک سنسور هوشمند پوشیدنی ارزیابی شد، استقامت و کیفیت زندگی نیز افزوده شد.
محققان می گویند: این یافته ها تابحال قوی ترین مدرک را در مورد مزایای بیمار از جراحی به کمک ربات عرضه می دهد و الان به موسسه ملی تعالی بهداشت و مراقبت انگلستان(NICE) اصرار می کنند تا آنرا بعنوان یک گزینه بالینی در سرتاسر بریتانیا برای تمام جراحی های بزرگ شکم همچون روده بزرگ، دستگاه گوارش و بیماری های زنان در دسترس قرار دهد.
جیمز کاتتو، محقق ارشد، پروفسور جراحی اورولوژی گروه سرطان شناسی و متابولیسم دانشگاه شفیلد اظهار داشت: این یک یافته مهم می باشد. با استفاده از این جراحی پیشرفته زمان بستری شدن در بیمارستان کاسته می شود و بهبودی سریع تر می شود. در نهایت این نوع جراحی مشکل کمبود تخت برای بیماران را کاهش و به بیماران امکان بازگشت سریع تر به خانه را می دهد. با استفاده از این روش جراحی، شاهد عوارض کمتری و بهبودی سریع تر خواهیم بود. این تحقیق همینطور به رویه های آینده در مراقبت های بهداشتی اشاره می کند. بزودی امکان دارد بتوانیم کمک به بهبودی سریع بعد از ترخیص را نیز در نظر داشته باشیم تا مشکلات درحال توسعه را بیابیم.
پروفسور کاتتو اضافه کرد: آزمایش های قبلی جراحی رباتیک بر نتایج طولانی مدت متمرکز شده اند. آنها میزان مشابه درمان سرطان و سطوح مشابهی از بهبودی طولانی مدت بعد از جراحی را نشان داده اند. هیچ یک به تفاوت ها در روزها و هفته های بلافاصله بعد از جراحی توجه نکرده اند.
محقق مشترک، پروفسور جان کلی، پروفسور اوروانکولوژی در بخش جراحی و علوم مداخله ای و جراح مشاور در بیمارستان تراست دانشگاه کالج لندن نیز در این رابطه اظهار داشت: باوجود این که جراحی به کمک ربات به صورت گسترده در دسترس می باشد، هیچ ارزیابی بالینی از مزیت کلی آن برای بهبودی بیماران وجود نداشته است.
وی توضیح داد: در این تحقیق ما می خواستیم تعیین نماییم که آیا جراحی به کمک ربات در مقایسه با جراحی باز موجب کاهش زمان سپری شده در بیمارستان، کاهش بستری مجدد و منجر به سطوح بهتر آمادگی جسمانی و کیفیت زندگی می شود یا خیر؛ همه این موارد در این تحقیق نشان داده شد.
یافته غیرمنتظره این تحقیق کاهش چشم گیر لخته های خون در بیمارانی بود که تحت عمل جراحی رباتیک قرار گرفتند، بود. این نشان دهنده یک جراحی ایمن در بیمارانی است. این جراحی از عوارض بسیار کمتر، تحرک زودهنگام و بازگشت سریع تر به زندگی عادی برخوردار می باشد.
برخلاف جراحی باز که در آن جراح به صورت مستقیم روی بیمار عمل می کند و برش های بزرگی در پوست و ماهیچه ایجاد می کند، جراحی به کمک ربات به جراحان اجازه می دهد تا ابزارهای کم تهاجمی را از راه دور با استفاده از میز فرمان و با کمک نمای سه بعدی هدایت کنند. این نوع جراحی هم اکنون فقط در تعداد کمی از بیمارستان های بریتانیا در دسترس می باشد.
جراحی باز همچنان سفارش "استاندارد طلایی" موسسه ملی تعالی بهداشت و مراقبت انگلستان را برای جراحی های بسیار پیچیده دارد، باآنکه گروه تحقیقاتی امیدوار است این مورد تغییر کند.
پروفسور کلی افزود: با عنایت به یافته های مثبت، دیدگاه جراحی باز بعنوان استاندارد طلایی برای جراحی های بزرگ حالا برای نخستین بار به چالش کشیده شده است و امیدواریم که همه بیماران واجد شرایطی که احتیاج به اعمال جراحی بزرگ شکم دارند، بتوانند گزینه جراحی رباتیک را انتخاب کنند.
ربکا پورتا، مدیر عامل بنیاد اورولوژی اظهار داشت: مأموریت بنیاد اورولوژی ساده است؛ نجات جان افراد و کاهش رنج ناشی از بیماری ها و سرطان های اورولوژی. ما این کار را از راه سرمایه گذاری در تحقیقات پیشرفته، آموزش پیشرو و پشتیبانی از آموزش متخصصان مراقبت سلامت انجام می دهیم تا مطمئن شویم زندگی کمتری نابود خواهد شد. ما مفتخریم که از زمان شروع به کار خود در ۲۷ سال پیش در مرکز تغییر مرحله درمان و مراقبت از بیماران اورولوژی بوده ایم و نتایج این کارآزمایی، درمان و مراقبت بیماران مبتلا به سرطان مثانه را بهبود می بخشد.
سرطان مثانه در نتیجه رشد غیرطبیعی بافت که بعنوان تومور شناخته شده، در پوشش مثانه ایجاد می شود. در بعضی موارد تومور به عضله مثانه توسعه پیدا می کند و می تواند منجر به سرطان ثانویه در سایر قسمت های بدن شود. سالانه حدود ۱۰ هزار نفر در بریتانیا به سرطان مثانه مبتلا می شوند و بیشتر از ۳۰۰۰ مورد برداشتن مثانه و بازسازی آن انجام می شود که یکی از گران ترین سرطان ها از لحاظ درمان است.


یافته های کارآزمایی
در ۹ بیمارستان بریتانیا ۳۳۸ بیمار مبتلا به سرطان مثانه غیر متاستاتیک به صورت تصادفی به ۲ گروه تقسیم شدند؛ ۱۶۹ بیمار جراحی برداشتن مثانه به کمک ربات با بازسازی درون بدنی(فرایند برداشتن بخشی از شکم برای ساخت مثانه جدید) و ۱۶۹ بیمار جراحی باز برداشتن مثانه انجام دادند.
نقطه پایانی اولیه کارآزمایی مدت اقامت در بیمارستان بعد از جراحی بود. به صورت متوسط گروهی که به کمک ربات عمل کردند، هشت روز در بیمارستان ماندند که در مقایسه با ۱۰ روز اقامت برای گروه جراحی باز به معنای ۲۰ درصد کاهش بود. بستری مجدد در بیمارستان طی ۹۰ روز بعد از جراحی نیز به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرد که ۲۱ درصد برای گروه جراحی با کمک ربات در مقابل ۳۲ درصد برای گروه جراحی باز بود.
۲۰ عوارض ثانویه دیگر در ۹۰ روز، ۶ و ۱۲ ماه بعد از جراحی مورد ارزیابی قرار گرفت. این موارد شامل شیوع لخته خون، عوارض زخم، کیفیت زندگی، ناتوانی، استقامت، سطح فعالیت، و بقا (ناخوشی) بود. تمام نتایج ثانویه با جراحی به کمک ربات بهبود یافتند یا اگر بهبود نیافته بودند، به صورت تقریبی با جراحی باز برابر بودند.
نتایج این تحقیق و تحقیقات قبلی نشان داده است که هم جراحی با کمک ربات و هم جراحی باز به همان اندازه در عود سرطان و طول بقا موثر هستند.
گام های بعدی
گروه تحقیقاتی درحال انجام یک تجزیه و تحلیل اقتصادی سلامت برای تعیین سال زندگی تعدیل شده باکیفیت (QALY) است که تأثیر آن بر کمیت و کیفیت زندگی را شامل می شود.
یافته های این تحقیق در مجله JAMA انتشار یافته است.
منبع:

1401/02/27
11:50:29
5.0 / 5
213
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif