کادایف

دارویاری و چند و چون نسخه پیچی برای بیماران

دارویاری و چند و چون نسخه پیچی برای بیماران

به گزارش کادایف بیشتر از دو هفته است که طرح دارویاری با هدف افزایش دسترسی مردم به دارو و همینطور افزایش پوشش بیمه ای آنها، شروع شده است؛ به صورتی که با انتقال ارز دارو به بیمه ها، از یک سو پوشش های حمایتی از داروها را افزایش داده و از طرفی هم بتواند قیمت دارو را به سمت واقعی شدن سوق دهد و تولید آنرا به صرفه کند؛ البته «پرداختی از جیب بیمار» خط قرمز طرح است و تغییر قیمت ها تنها متوجه دولت و بیمه ها خواهد بود، نه مردم.


به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، نکته ای که در نگاه اول در مراجعه به داروخانه ها خودنمایی می کند، اطلاعات ناکافی بیماران و در بعضی موارد نیز متصدیان داروخانه هاست؛ بطوریکه به عنوان مثال بیمار فشارخونی در مراجعه اول به داروخانه جهت خرید یک ورق قرص در رابطه با بیماری خود، با افزایش قیمت نسبت به قبل روبه رو شده و همین موضوع اسباب گلایه وی را فراهم می کند؛ این در حالیست که اساس طرح «دارویاری»، «نسخه پزشک» و «پوشش بیمه» است و تنها با ارائه نسخه است که تغییر قیمتی متوجه بیمار نمی گردد و قاعدتا اینجا علاوه بر لزوم اطلاع رسانی گسترده مسئولان طرح، نقش داروخانه ها و البته پزشک تجویزکننده دارو، در روشن کردن بیماران درباره اجرای این طرح جدید و بسته های مختلف آن بسیار اهمیت دارد. البته برخی اظهارات مسئولان فنی داروخانه ها نیز حاکی از آنست که احتمالاً این افراد نیز هنوز با ابعاد مختلف طرح آشنا نیستند و شاید لازم باشد جلسات توجیهی و کارگاه های آموزشی نیز برای داروخانه داران اجرا شود.
قاعدتا آنچه در اجرای این طرح مهمست علاوه بر همکاری بیمه ها و تامین اعتبارات، لزوم اطلاع رسانی و افزایش آگاهی مردم خصوصاً جامعه هدف است تا بیمار بجز رنج بیماری، دغدغه دیگری نداشته باشد. داروخانه داران نیز یکی از اقشار جامعه هدف این طرح و خط مقدم اجرای آن هستند و در برخورد مستقیم با بیماران قرار دارند؛ بدین سبب بی گمان آموزش و افزایش آگاهی و اطلاعات این قشر در اجرای موفق طرح و کاهش نگرانی بیماران موثر است.
در همین راستا خبرنگار ما در بازدید میدانی در سطح شهر تهران به چند داروخانه مراجعه نموده و علاوه بر صحبت با مسئولان فنی داروخانه ها و طرح نظرات و نگرانی های آنها، پرداختی های بیماران بابت داروهای دریافتی را با قبل و پس از اجرای طرح مقایسه کرده است. البته ذکر این نکته نیز لازم است که تنها حدود دو هفته است طرح دارویاری در کشور کلید خورده و شاید هنوز جهت بررسی نقاط ضعف و قوت آن کمی زود باشد.


«نسخه» و «بیمه»؛ اساس طرح «دارویاری»مسوول فنی داروخانه ای در حوالی بیمارستان چشم فارابی تهران مشاهدات خود از اجرای طرح دارویاری طی بیش از دو هفته اجرای آنرا اینگونه توصیف می کند: «به نظر می رسد بیماران طی روزهای اخیر برای تهیه دارو مضطرب هستند. برای اینکه با تغییرات صورت گرفته، هرچقدر هم که اعلام گردد در پرداختی بیماران موثر نیست، اما نگرانی آنست که در نهایت در طول مدت تاثیرات خودرا بگذارد.»
مسوول فنی این داروخانه که در نزدیکی بیمارستان فارابی فعال است و اغلب با بیماران چشمی ارتباط دارد، درباره اقلامی که تحت پوشش بیمه نیستند به ایسنا می گوید: « یک نگرانی آنست که تهیه برخی اقلام که تحت پوشش بیمه نیستند مانند اشک مصنوعی و... سخت شود؛ چونکه اشک مصنوعی قبل از این با قیمت حدود ۳۰ هزار تومان تهیه می شد، اما با روند جدید حداقل به ۱۰۰ هزار تومان خواهد رسید.» وی البته تاکید می کند که «در این داروخانه هنوز هم داروها با قیمت خرید قبل برای بیماران محاسبه می شود؛ برای اینکه داروها از خرید قدیم هستند اما نهایتاً با خرید جدید، قیمت دارو هم افزایش می یابد.»
او ادامه می دهد: «برخی افزایش قیمت ها هم طی سه یا چهار ماه گذشته رخ داده است؛ به عنوان مثال قیمت محلول نگهداری لنز چشم طی سه ماه از ۱۲۰ هزار تومان به ۲۷۰ هزار تومان رسیده است.» وی می گوید: « هرچند در طرح دارویار سقف پرداختی بیمه برای برخی داروها بالا رفته است، اما افزایش قیمت دارو هم داشته ایم. در عین حال اگر قرار باشد بیماری بدون نسخه دارو دریافت کند، فشاری تا سه برابر قبل به او وارد می شود. به عنوان مثال داروی سفالکسین ۵۰۰ را که تا چند روز قبل ۸ هزار و ۷۰۰ تومان خریداری می کرده، هم اکنون باید ۲۰ هزار تومان بخرد.»
این اظهارات در حالی مطرح می شود که متاسفانه مصرف خودسرانه دارو در کشور ما بالاست و لازم است دراین زمینه فرهنگسازی شود. آنتی بیوتیکها و همچون سفالکسین نیز همچون داروهایی هستند که سازمان غذا و دارو بارها نسبت به مصرف خودسرانه آنها و بروز مقاومت آنتی بیوتیکی هشدار داده شده و قبل از این هم مصرف آن خارج از تجویز پزشک ممنوع بوده است.
از طرف دیگر مسئولان اجرای طرح دارویاری تاکید دارند که تغییر قیمت داروها تنها متوجه دولت و بیمه هاست و بیمار در صورت ارائه نسخه و همین طور پوشش بیمه ای، هیچ نوع افزایش پرداختی از جیب نخواهد داشت. به همین دلیل هم وزیر بهداشت اعلام نمود که «سه دهک اول جامعه بصورت رایگان تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند» و مکررا نیز از طرف وزارت بهداشت و سازمان بیمه سلامت اعلام شده سایر افراد فاقد بیمه جهت پوشش بیمه ای خود به سامانه بیمه سلامت یا دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنند. همین طور همزمان با اجرای طرح دارویار، وزیر بهداشت اعلام نمود که «جهت رفاه حال فاقدین بیمه، این افراد تا آماده شدن پاسخ استعلام استحقاق سنجی آنها، به مدت سه ماه تحت پوشش بیمه رایگان قرار خواهند داشت و بدین سان هنگام مراجعه به داروخانه، تغییر قیمتی را متحمل نخواهند شد.»
تکلیف بیمارانی که توان مالی مراجعه به پزشک و تهیه نسخه ندارند، چه می شود؟ این مسئول فنی داروخانه همین طور در ادامه صحبت هایش با اشاره به اینکه عمده مراجعین به این داروخانه اقشار کم برخودار جامعه هستند، توضیح می دهد: « امیدوار هستم به گونه ای تصمیم گیری شود که به قشر ضعیف فشاری وارد نشود. ما روزانه با افراد زیادی از این قشر سر و کار داریم، کسانی که حتی برای ۱۰ هزار تومان از ما فاکتور می خواهند تا بتوانند از بیمه تکمیلی پول آنرا بگیرند و باید فکری به حال این افراد کرد.»
او می گوید: «به طور کلی طبق شنیده ها متوجه شده ایم که مقرر است افراد بیشتری تحت پوشش بیمه قرار گیرند و همین هم سبب می شود خرید دارو با نسخه افزایش یابد، اما نباید فراموش نماییم قشری هم هستند که توانایی مالی مراجعه به پزشک را ندارند و بدون نسخه مبادرت به دریافت دارو می کردند.»
تاکید وزارت بهداشت بر عدم افزایش پرداختی مردم، کلیدواژه اصلی طرح دارویاری است و علاوه بر آن و برمبنای آنچه دولت تصویب کرده است، سه دهک پایین جامعه بصورت رایگان بیمه شده اند و در مراجعه به مراکز درمانی دولتی ۹۰ درصد هزینه هایشان را بیمه می پردازد و سهم بیمار در این هزینه ها ۱۰ درصد است. البته شنیده ها حاکی از آنست که برای مراجعه این بیماران (سه دهک پایین درآمدی) به بخش خصوصی و پوشش قسمتی از هزینه های آن نیز برنامه ریزی و رایزنی هایی در حال انجام می باشد و شاید تسهیلاتی نیز دراین زمینه در نظر گرفته شود و در صورت تصویب و ابلاغ، این مساله اطلاع رسانی خواهد شد.
افزایش پوشش بیمه ای برای داروهایی که با نسخه دریافت می شوندمسئول فنی داروخانه ای دیگر در میدان فردوسی، یکی از عمده ایرادات طرح دارویاری را در نوع اطلاع رسانی آن به مردم می داند؛ او با اشاره به برخورد مراجعین با داروخانه می گوید: « تعدادی از طرح ناآگاه بودند. برای اینکه دو هفته قبل و بدون نیاز به نسخه، دارو را با قیمتی پایین تر تهیه کرده بودند و حالا باید با قیمت بیشتری دارو را تهیه می کردند و همین اطلاع رسانی کم می تواند سبب بدبینی آنها به داروخانه شود.»
وی می گوید: « در عین حال پوشش بیمه برای داروهایی که بیمار با نسخه دریافت می کند، بالا رفته است. اما با اینحال بیمارانی مانند بیماران اعصاب یا فشارخون و دیابت و... ممکنست در مقطعی از زمان دارویشان تمام شود و تا زمان مراجعه به پزشک، بخواهند قسمتی از داروی خودرا آزاد تهیه کنند. بدین سبب این تغییر قیمت ها می تواند برای این دسته از بیماران که نیاز مداوم به دارو دارند، مشکل ساز باشد.»
وزیر بهداشت اعلام نمود که «جهت رفاه حال فاقدین بیمه، این افراد تا آماده شدن پاسخ استعلام استحقاق سنجی آنها، به مدت سه ماه تحت پوشش بیمه رایگان قرار خواهند داشت و بدین سان هنگام مراجعه به داروخانه، تغییر قیمتی را متحمل نخواهند شد.»
در این باره نیز سازمان غذا و دارو بارها اعلام نموده که هیچ جای دنیا داروهایی نظیر داروهای اعصاب و روان را بدون نسخه ارائه نمی دهند؛ از جانب دیگر و به اذعان وزیر بهداشت «در طرح دارویاری امکان تمدید نسخه بیماران مزمن تا دو بار در بازه زمانی حداکثر سه ماهه فراهم گشته است و بدین سان بیماران می توانند بدون نیاز به مراجعه مجدد به پزشک، تا دو بار برای دریافت داروهای خود تحت پوشش بیمه اقدام نمایند و بدین سان تغییر قیمتی شامل آنها نخواهد شد.»
این مسئول فنی داروخانه، در عین حال تاکید می کند که «درحال حاضر داروها با قیمت اعلامی سازمان غذا و دارو و آنچه که در سامانه ها اعمال شده است به فروش می رسد.»


افزایش قیمت داروهای بدون نسخه طی یکسال قبلوی همین طور درباره داروهای پرمصرفی که عمدتاً بدون نسخه خریداری می شوند نیز اظهار نمود: «افزایش قیمت داروهای سرماخوردگی، استامینوفن ها، نوروبیون و... طی شش ماه یا یکسال قبل انجام شده است. در حال حاضر با اجرای طرح دارویار قیمت این داروها افزایش نداشته است.»
این اظهارات در حالی مطرح می شود که به اذعان مسئولان وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو، بیمه شدن 119 قلم داروی پرمصرف بدون نسخه معروف به OTC یکی از خدمات طرح دارویاری است؛ بطوریکه این داروها قبل از این نیز با ارز آزاد تهیه می شدند و طبیعتا با اجرای دارویاری، افزایش قیمتی نخواهند داشت؛ اما نکته آنست که در صورت ارائه نسخه و با پوشش بیمه ای، خرید این داروها برای بیمار کاهش قیمت خواهد داشت. اشک مصنوعی نیز همچون اقلام OTC است که در طرح دارویاری تحت پوشش بیمه قرار گرفته است.
در همین زمینه بخوانید:
اسامی داروهای «بدون نسخه» که بیمه شدند
و اما پاشنه آشیل طرح «دارویاری»براساس تجربه طرح پزشک خانواده و طرح تحول سلامت، کارشناسان تاکید دارند در دارویاری باید به شکلی عمل شود که این طرح گرفتار مشکلات بیمه ای و اعتباری نشده و نهایتاً نیز سرنوشت دو طرح ملی سابق وزارت بهداشت تکرار نشود؛ دو طرحی که در ابتدای اجرا با موفقیت و استقبال مواجه گردید و بعدها تحت تاثیر کمبود اعتبارات، کمرنگ شدند. در «دارویاری» نیز بازیگران اصلی آن، سازمان برنامه و بودجه، بیمه ها و البته داروخانه ها به عنوان محل رجوع مردم هستند؛ نکته ای که این مسئول فنی داروخانه نیز مطرح می کند و می گوید: « این که مقرر است طرح دارویاری با هدف افزایش پوشش بیمه تا چه زمانی فعال باشد، مهم می باشد. مقرر است داروها چند ماه موقتاً با پوشش بیمه پرداخت شوند و بعدا متوقف شوند یا مقرر است ادامه دار باشد؟، قبل از این پرداخت بیمه ها به داروخانه ها با فواصل ۴ تا ۵ ماه صورت می گرفت؛ سوال آنست که آیا در طرح دارویاری، این روند اصلاح خواهد شد یا مقرر است فشار به بیمه و سپس به داروخانه زیاد شود؟.»
سوالی که مسئولان اجرای طرح نیز پاسخِ آنرا پاشنه آشیل طرح می دانند و تاکید دارند که تخصیص بموقع و کافی منابع طرح از طرف سازمان برنامه و بودجه به بیمه ها و متعاقبا توزیع مناسب این اعتبارات از طرف بیمه ها به داروخانه ها، بسیار اهمیت دارد و به همین دلیل نسبت به تخصیص و توزیع دقیق اعتبارات طرح تاکید دارند. در همین راستا و طبق آخرین اخبار، سازمان برنامه و بودجه مبلغی بیش از چهارهزار میلیارد تومان را جهت توزیع میان داروخانه ها و پرداخت مطالبات آنها به سازمان های بیمه گر تخصیص داده و این اعتبارات از طرف سازمان های بیمه گر به تدریج درحال ارائه به داروخانه هاست.
در همین راستا دکتر ناصحی - رییس سازمان بیمه سلامت در اظهارنظری از پرداخت سهم ارز دارو به داروخانه ها آگاهی داده و گفته که «صورتحساب های داروخانه ها به ویژه نسخ الکترونیک از طرف بیمه سلامت آخر هر ماه تسویه می شود.» و وی همین طور تاکید کرده که«پیش بینی می نماییم نقدینگی داروخانه ها را در ماه دو بار شارژ نماییم تا از بابت پرداخت به موقع سهم ارز دارو نگرانی نداشته باشند.»
معاون برنامه ریزی، مالی و پشتیبانی سازمان تامین اجتماعی نیز اعلام نموده است که« بیش از ۲۲۰۰ میلیارد تومان از مطالبات داروخانه ها و مراکز طرف قرارداد سازمان تامین اجتماعی پرداخت شده است.»
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت اصرار کرد که«پیش بینی می نماییم نقدینگی داروخانه ها را در ماه دو بار شارژ نماییم تا از بابت پرداخت به موقع سهم ارز دارو نگرانی نداشته باشند.»
افزایش قیمت تجهیزات مصرفی در بازار آزاد به بهانه حذف ارزدر عین حال خبرنگار ایسنا در مراجعه به برخی داروخانه های دولتی مهم سطح پایتخت، نظر بیماران در تهیه داروهای خود بعد از اجرای طرح دارویاری را پرسیده است. آقایی که برای تهیه داروی شیمی درمانی به داروخانه مراجعه نموده بود، می گوید: «یکی از داروهای خارجی (روفولین) ۱۲ جلسه شیمی درمانی به سختی پیدا می شود، اما این دفعه استثنائن دارو در داروخانه موجود بود و آسان تر آنرا پیدا کردیم.»
با این حال درباره افزایش قیمت پمپ تزریق داروهای شیمی درمانی گلایه دارد و می گوید که در شیمی درمانی تزریق برخی داروها به بیمار با پمپ صورت می گیرد و نسبت به قیمت خرید فعلی که بصورت آزاد و نه با بیمه تهیه شده و مقایسه آن با خرید قبلی خود گلایه دارد.
اظهارات این بیمار درحالیست که بنا به تاکید دبیر قرارگاه اصلاح سیاست های ارزی دارو - دکتر حیدر محمدی، اصلاح سیاست ارزی در سازمان غذا و دارو فعلا مشمول داروهای تولید داخل است و در مراجعه به مراکز درمانی و داروخانه ها هیچ تغییری متوجه داروهای وارداتی، وارداتی های دارای مشابه داخلی و همین طور تجهیزات پزشکی نیست. بدین سبب بیماران اگر دراین زمینه با تخلفی مواجه گشتند می توانند مراتب با سامانه 190 یا 1666 در بین بگذارند.
در همین زمینه بخوانید:
ادامه روند تخصیص ارز دولتی به داروهای وارداتی
مرد جوانی که او هم برای تهیه داروی مادرش که مبتلا به سرطان است، به یکی از داروخانه های دولتی مراجعه نموده است، می گوید که مادرش تحت پوشش بیمه قرار ندارد و قبل از این نیز داروها را بصورت آزاد تهیه می کرده و هنوز هم برای پوشش بیمه ای خود اقدام نکرده است. وی می گوید: «برای چهارمین دوره است که داروهایی شیمی درمانی را تهیه می کنم. سه دوره قبلی دارو اتریشی بود، اما این دفعه نوع خارجی دارو وجود نداشت و نمونه داخلی اش را تهیه کردم. قیمت قبلی که داروی اتریشی تهیه کردم یعنی یک هفته قبل حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بود ولی این دفعه با آنکه داروی ایرانی تهیه کرده ام مبلغ ۲ میلیون و ۳۳۵ هزارتومان پرداخت کرده ام.»
به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، به همین دلیل است که در طرح دارویاری تاکید شده که باتوجه به تغییر سیاست ارزی دارو، بدون ارائه نسخه پزشک قیمت داروها برای بیماران گران می شود. بدین سبب افراد فاقد بیمه باید برای پوشش بیمه ای خود اقدام نموده و در این جهت می توانند به سامانه های بیمه سلامت یا دفاتر پیشخوان دولت جهت ثبت نام پوشش بیمه ای مراجعه کنند و بعد از آن بتوانند داروهای مورد نیازشان را تحت پوشش بیمه و با قیمت ارزان تر تهیه کنند.
داروی رایگان ایرانی برای دیالیز در مقابل یکی دیگر از داروخانه های تهران بیمار دیگری که مبتلا به بیماری خاص نارسایی مزمن کلیوی است و تحت دیالیز قرار می گیرد نیز به خبرنگار ایسنا می گوید: «برای دریافت داروهایم خیلی اذیت نمی شوم، اما برای صف های طولانی که برای تهیه دارو در آن می ایستم و پروسه تایید دارو اذیت می شوم. هم اکنون بیشتر داروهایی که مصرف می نماییم خارجی است و باید مابه التفاوت قیمتی آنها را پرداخت نماییم، اما داروهای ایرانی رایگان است. من داروی ایرانی مصرف می کنم که رایگان است، اما حالا در فرآیند پیوند هستم و پس از پیوند باید داروی خارجی مصرف کنم و امیدوار هستم مشکلی از بابت خرید داروهایم نداشته باشم.»


بیماران خاص جان ندارند که در صف بایستنداو درخواست دیگر خود و سایر کسانی که به بیماری خاص مبتلا هستند را اینطور بیان می کند: «با توجه به حساسیت شرایط بیماران خاص باید ساز و کاری دیده شود که دارو با کمترین مشکل به دست مان برسد و حتی بتوانند دارو را درب منزل به ما تحویل دهند. بیماران خاص جان ندارند که در صف بایستند، در معرض عفونت قرار می گیرند و... واقعا باید کاری کنند که داروها آسان تر به دست بیماران خاص برسد.»
در همین راستا نیز ذکر این نکته لازم است که، ارائه دارو درب منزل بیماران، یکی از برنامه های وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو برای بیماران خاص، مزمن و صعب العلاج است که بگفته مسئولان مربوطه برنامه ریزی آن در حال انجام می باشد و با همکاری سازمان های بیمه گر اجرا می گردد. البته هنوز زمان دقیق اجرای این برنامه اعلام نشده است.
در عین حال یکی از جانبازان جنگ هشت ساله دفاع مقدس نیز برای تامین داروهایش به یکی از داروخانه های دولتی پایتخت مراجعه نموده بود که به ایسنا می گوید: «داروهای ما وارداتی است، اما خدارا شکر دارو را رایگان به ما تحویل می دهند و از بابت دارو مشکلی ندارم.»
داروهای ایرانی که همچنان گرفتار کمبودنددر عین حال با وجود اجرای طرح دارویاری و افزایش پوشش بیمه ای داروها و همین طور قول مسئولان در خصوص رفع کمبودهای دارویی تا دو ماه دیگر، اما حالا کمبودهایی در بازار دارویی کشور، حتی در میان داروهای داخلی وجود دارد. بیماری که برای تهیه داروی پدر همسرش به داروخانه ۱۳ آبان مراجعه نموده، در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، از این گلایه دارد که داروی IVIG ایرانی در داروخانه های دولتی گیر نمی آید و با وجود در دست داشتن نسخه تایید شده پزشک، نمی تواند این دارو را تهیه نماید.
او که پدر همسرش از سرطان پرستات رنج می برد و باید روزانه ۵ ویال داروی IVIG دریافت کند، به داروخانه های ۱۳ آبان، ۲۹ فروردین، هلال احمر و... مراجعه نموده اما نتوانسته دارویش را پیدا کند و در نتیجه مجبور شده که ۱۰ ویال آنرا به قیمت ۱۱ میلیون تومان از داروخانه ای بصورت آزاد تهیه نماید. در صورتیکه بگفته خودش «پیش از این ۱۰ ویال را یک میلیون تومان از داروخانه های دولتی خریداری می کرده است».
امید می رود که با ادامه اجرای طرح دارویاری و تامین بموقع و مداوم منابع مالی این طرح، هرچه سریعتر شاهد رفع کمبودهای داروهای داخلی و پس از آن هم داروهای وارداتی مورد نیاز بیماران باشیم تا بیماران برای تهیه داروهایشان سرگردان نشوند؛ در این جهت نیز دکتر عبده زاده - رییس سندیکای صاحبان صنایع دارویی ایران پیش بینی کرده است که با اجرای «دارویاری» ظرف یکی - دو ماه آتی، کمبود داروهای مربوط به داخل کشور به حداقل ممکن خواهد رسید.
هزینه های پرداختی بیماران قبل و پس از اجرای «دارویاری»به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، در ادامه بازدید میدانی خبرنگاران ایسنا از چندین داروخانه سطح پایتخت، چند فاکتور دارویی که نشانگر میزان پرداخت از جیب بیماران در قبل و پس از طرح دارویاری است، از طرف برخی داروخانه ها در اختیار ایسنا قرار گرفت که حاکی از آنست که در حوزه داروهای تولید داخلی و با ارائه نسخه پزشک از طرف بیمار تحت پوشش بیمه، میزان پرداخت از جیب مردم نه فقط افزایش نداشته، بلکه بطور چشمگیری کاهش نیز یافته است. در ادامه چند مورد از این فاکتورها را مشاهده می کنید:
در این فاکتور قبل از اجرای طرح دارویاری، بیمار برای تهیه داروی لوزارتان، آتورواستاتین، سدیم والپروات و متفورمین (که این دارو تحت پوشش بیمه هم نبوده است)، یک میلیون و ۵۹۱ هزار و ۶۱۰ ریال پرداخت کرده است، اما پس از اجرای طرح داروی متفورمین این بیمار هم تحت پوشش بیمه قرار گرفته و با افزایش سهم بیمه در قالب طرح دارویاری، مبلغ پرداختی بیمار به ۹۵۱ هزار و ۹۸ ریال (۹۵ هزار تومان) کم شده است.


همچنین در فاکتور بیمار دیگری، بیمار برای داروی کپسیتابین (مورد استفاده بیماران مبتلا به سرطان) پیش از اجرای طرح دارویاری یک میلیلون و ۲۵۳ هزار ریال پرداختی داشته است، اما با اجرای طرح دارویاری میزان پرداختی وی با افزایش سهم بیمه، به ۵۰۳ هزار و ۳۷۰ ریال کم شده است.


در فاکتور بیماری دیگر، پیش از اجرای طرح پرداخت از جیب بیمار ۹۹۳۶۷۷ ریال بوده است که این میزان پس از اجرای طرح دارویاری به ۸۹۹۶۳۲ ریال کم شده است.به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، طرح دارویاری که بیش از دو هفته از شروع اجرای آن می گذرد، مقرر است با انتقال یارانه دارو بوسیله بیمه ها به مردم، پوشش بیمه ای داروها را افزایش داده، اقلام بیشتری از داروها را زیر چتر پوشش بیمه ها برده و در عین حال قیمت دارو را به سمت واقعی شدن سوق دهد، با این شرط که «پرداختی از جیب بیمار» افزایش نیابد. به همین دلیل هم بگفته مسئولان وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو، افزایش پوشش بیمه ای داروها، پوشش بیمه ای همه اقلام دارویی موجود در لیست دارویی کشور و ثابت ماندن پرداخت از جیب مردم در زمینه دارو، به عنوان اهداف اصلی اجرای آن مشخص شده اند.
در همین زمینه بخوانید:
جزئیات طرح «دارویاری» و دارویی که برای بیماران «گران» نمی شود
با اجرای «دارویاری»، کمبود دارو رفع می شود
این طرح تاکید دارد که بیماران با مراجعه به داروخانه ها و البته به شرط «ارایه نسخه پزشک»، هیچ تغییری در پرداخت هزینه های دارویی شان نداشته باشند.
مبنای پوشش بیمه ای داروها در طرح دارویاریهمچنین در این طرح مبنای پوشش بیمه ای داروها نیز تغییر یافته و بنابر اعلام مسئولان سازمان غذا و دارو، در انواع مختلف اقلام دارویی، قیمت دارویی که حداقل ۵۰ درصد مصرف بازار را دارد، به عنوان مبنای پوشش بیمه ای تعیین شده است.
از طرف دیگر بنابر اعلام وزیر بهداشت و همین طور رئیس سازمان غذا و دارو، ۳۶۶ قلم از داروهای پرمصرف مورد استفاده بیماران مزمن در قالب اجرای طرح دارویاری تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند؛ بدین سبب افزایش قیمت این داروها در تغییر سیاست ارزی توسط سازمان های بیمه گر پوشش داده می شود و بیماران افزایش پرداختی را بابت این داروها نخواهند داشت.
نکته دیگر این طرح در مورد داروهای بدون نسخه (OTC) است؛ بطوریکه با اجرای طرح دارویاری علاوه بر این که داروهای بدون نسخه هیچ نوع تغییر قیمتی ندارند، حتی ۱۱۹ قلم از آنها مشمول پوشش بیمه ای می شوند و بدین سبب بیماران در صورت مراجعه با نسخه به داروخانه جهت دریافت این داروها، شاهد کاهش قیمت این اقلام نسبت به پیش از اجرای طرح خواهند بود.
در مجموع مقرر است با ادامه روند اجرای طرح دارویاری، جلوی آزادفروشی دارو و نشت داروی یارانه ای به بازار سیاه و قاچاق آن از کشور گرفته شده و البته دسترسی مردم به دارو افزایش یابد و نهایتاً نیز یارانه دارو مستقیما به دست مصرف کننده آن یعنی بیمار برسد. حال باید دید این طرح در ادامه اجرا تا چه میزان در حصول اهداف تعیین شده، موفق خواهد بود.1401/05/09
12:09:37
5.0 / 5
114
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
کادایف kadaif

کادایف kadaif