کادایف
یافته محققان اسكاتلندی؛

صبحانه مفصل در کاهش وزن تاثیری ندارد

صبحانه مفصل در کاهش وزن تاثیری ندارد

به گزارش کادایف، افرادی که رژیم می گیرند و معتقدند خوردن یک صبحانه مفصل و به دنبال آن یک شام کوچک مطمئن ترین راه برای کاهش وزن می باشد، احتمالا از یافته های یک مطالعه جدید و کوچک بسیار ناامید خواهند شد.به گزارش کادایف به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، «الکساندرا جانستون»، نویسنده این مطالعه و متخصص تغذیه در دانشگاه آبردین اسکاتلند، اظهار داشت: «مفهوم زمان خوردن غذا برای تأثیرگذاری بر سلامت همواره مطرح بوده است. این سفارش که "همانند یک پادشاه صبحانه بخور و مانند یک فقیر شام بخور" طرفداران زیادی دارد.»
وی در ادامه می افزاید: «تحقیقات قبلی پیشنهاد کرده اند که خوردن زودهنگام در روز روند کاهش وزن را زیاد می کند و بر متابولیسم انرژی در مقایسه با خوردن دیرتر در روز تاثیر می گذارد.»
محققان یک آزمایش رژیم غذایی شامل ۱۶ مرد و ۱۴ زن انجام دادند. نویسندگان مطالعه توضیح دادند که به مدت یک ماه، هر شرکت کننده به صورت تصادفی از یک رژیم غذایی مفصل در بامداد یا یک رژیم غذایی مفصل در عصر پیروی کردند.
تمام وعده های غذایی بر مبنای ۳۰ درصد پروتئین، ۳۵ درصد کربوهیدرات و ۳۵ درصد چربی بود، در حالیکه کل کالری دریافتی روزانه ثابت بود.
کسانی که رژیم غذایی سنگین صبحگاهی داشتند ۴۵ درصد از کالری روزانه خویش را در وعده صبحانه دریافت نمودند و بعد از آن به ترتیب ۳۵ درصد و ۲۰ درصد در وعده ناهار و شام مصرف کردند.
در مقابل، کسانی که رژیم غذایی سنگین عصرگاهی داشتند از تقسیم کالری روزانه ۲۰، ۳۵ و ۴۵ درصد پیروی کردند.
در آخر ماه، همه شرکت کنندگان یک هفته استراحت کردند، و بعد از آن یک تغییر وضعیت انجام شد: برای ماه بعد، همه صبحانه خوران به شام خوران تبدیل شدند و بالعکس.
جانستون اظهار داشت: «ما دریافتیم که کاهش وزن با هر دو رژیم غذایی مشابه بود.»
همه شرکت کنندگان مقدار قابل توجهی از وزن خویش را از دست دادند، اما هیچ یک از الگوهای غذایی سبب کاهش وزن بیشتر نشد.
با این حال، جانستون یک تفاوت بزرگ بین این دو سبک غذا خوردن را شناسایی کردند: کاهش گرسنگی در میان کسانی که رژیم غذایی سنگین صبحگاهی داشتند.
جانستون می گوید: «گرسنگی یکی از اصلی ترین دلایلی است که افراد از رژیم کاهش وزن یا کالری محدود پیروی نمی کنند. ازاین رو اگر استراتژی های رژیمی داشته باشیم که می تواند به کنترل گرسنگی کمک نماید، در دنیای واقعی مفید خواهد بود.»


منبع:

1401/06/30
12:33:39
5.0 / 5
88
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
کادایف kadaif

کادایف kadaif