کادایف
در گفت وگو با كادایف اعلام شد

شرایط آرام آنفلوآنزا و کرونا

شرایط آرام آنفلوآنزا و کرونا

به گزارش کادایف، مدیر لابراتوار ملی آنفلوآنزا و استاد ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه هم اکنون در زمینه بیماری های آنفلوآنزا و کرونا، شرایط آرامی را داریم، اظهار داشت: هم اکنون طغیان ها و موج های یک ویروس تنفسی دیگر به نام RSV که در ارتباط با کودکان و نوزادان است، در کشور گزارش می شود.دکتر طلعت مختاری آزاد در گفتگو با ایسنا، درباره وضعیت آنفلوآنزا در کشور، اظهار داشت: آنفلوآنزا یک بیماری فصلی است که در فصول سرد رخ می دهد. در ایران معمولاً آنفلوآنزا اواخر آذر دیده می شد، اما به علت شیوع کووید ۱۹ و رعایت های ناشی از آن، تغییراتی در گردش ویروس های تنفسی ایجاد و سبب شد که برای مدتی خیلی از ویروس ها به علت کووید ۱۹ کمتر دیده شوند. یکی از این ویروس ها آنفلوآنزا بود.

وی اضافه کرد: حالا که کووید کاهش یافته، این عفونت های تنفسی مانند آنفلوآنزا، زودتر از زمان مورد انتظار، خودش را نشان داد. بعنوان مثال در ایران یک ماه قبل اوج اپیدمی آنفلوآنزا را شاهد بودیم، اما حالا موارد آن کاسته شده است و مواردش خیلی کم است. در حالیکه در شرایط معمولی، از هم اکنون به بعد باید موج آنفلوآنزا را می دیدیم.

مختاری آزاد با اشاره به اینکه سال جاری سه سوش آنفلوآنزا یعنی H۱N۱، H۳N۲ و B در ایران مشاهده شد، اظهار داشت: آنچه در ایران و بیشتر دنیا غالب بود، ویروس H۳N۲ بود. ازاین رو هم اکنون موج اپیدمی آنفلوآنزا تمام شده و موارد کاسته شده است.

وی در رابطه با احتمال شیوع مجدد آنفلوآنزا در زمستان، اظهار داشت: نمی توان به صورت دقیق این مورد را اعلام نمود. کافی است که ویروس تغییراتی کند و امکان دارد باردیگر شیوع یابد. ازاین رو نمی توان کاملا این مورد را پیش بینی نمود.

مختاری آزاد در رابطه با وضعیت کرونا در کشور هم اظهار داشت: در کرونا تعداد مواردمان خیلی کم است و در مطالعات ما تنها پنج درصد از نمونه ها در ارتباط با کروناست. البته در بعضی کشورها مانند هند، برخی ایالات آمریکا و... مواردی از سویه های خاص اُمیکرون دیده شده است. حال باید تعدادی نمونه جمع شود تا متوجه شویم که این سویه ها در کشور وارد شده یا نه و سویه غالب ما در کرونا چیست. در عین حال باید توجه کرد که بعضی از سویه ها امکان دارد اصلا جهانی نشوند و شاید هم انتقال شان بیشتر شود که در این صورت به سرعت مشخص می شود.

وی با اشاره به اینکه ازاین رو هم اکنون در زمینه بیماری های آنفلوآنزا و کرونا، شرایط آرامی را داریم، اظهار داشت: البته یک ویروس تنفسی دیگر به نام RSV که در ارتباط با کودکان و نوزادان است و جزو عفونت های تنفسی ویروسی بوده که کووید سبب شده بود که مدتی دیده نشود، اما هم اکنون طغیان ها و موج هایی از این بیماری در کشور گزارش می شود. علایم آن مانند همه بیماری های تنفسی است. برای کودکان و نوزادان هم خطرآفرین است.

مختاری آزاد اظهار داشت: این بیماری در کودکان و نوزادان دیده می شود و پنومونی و ذات الریه می دهد و علایم آن شامل تب، سرفه و... است. ازاین رو هم اکنون یکی از بیماری های تنفسی که طغیان هایی را نشان می دهد، RSV در نوزادان و اطفال است.

منبع:

1401/09/23
10:48:43
5.0 / 5
387
تگهای خبر: بیماری , پزشك , كرونا , گز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
کادایف kadaif

کادایف kadaif