کادایف
معاون رئیس جمهور مطرح كرد

حفظ محیط زیست معیار اول توسعه متوازن

حفظ محیط زیست معیار اول توسعه متوازن

به گزارش کادایف، خراسان رضوی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: اگر توسعه ای مقرر است ایجاد شود باید معیارهای محیط زیستی در مرحله اول آن قرار گیرد تا محیط زیست گرفتار صدمه نشود.علی سلاجقه در آیین بهره برداری از پیشرفته ترین تصفیه خانه تخصصی شهرک صنعتی چرم در کشور و مراسم آغاز عملیات اجرایی فاز دوم بزرگترین شهرک صنعتی شرق کشور در مشهد مقدس، شهرک صنعتی خادم الرضا(ع) که امروز ۱۹ خردادماه برگزار شد، اظهار نمود: حضرت ابراهیم (س) که از پیامبران بزرگ جهان است، بتکده ای را ویران کرد و برای وحدانیت خداوند تبر را بر بت بزرگ گذاشت؛ در ادامه این مسیر سایه پر مهر ولایت قرار دارد که تمامی ائمه برای توحید خداوند و خدمت به خلق سختی های بسیاری را متحمل شدند و بعد از آنها شهیدان گوناگونی این مسیر را ادامه دادند. شهید رئیسی همانند حضرت ابراهیم(س) تبر را بر گردن بت اشرافی گری، بت زمان، بت ولایت ناپذیری، بت پشت میزنشینی و... گذاشتند و این بت ها را شکستند.

وی بیان نمود: در استمرار بت شکنی، آتشی که بر حضرت ابراهیم(س) گلستان شده است، جان ابراهیم رئیسی را می سوزاند. شاخص ها و معیارها امروزه بر تراز انقلاب اسلامی قرار گرفته است. بنابراین گاهی در طول تاریخ انحرافاتی پدید می آید که ما را از مسیر حرکت دور می کند و برای حل آنها ضروری است انسان بزرگی بعنوان مصداق، خونش بر زمین ریخته شود تا خیلی از مسائل تبیین شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور اظهار داشت: در اجلاس داووس که نشستی بین المللی و اقتصادی می باشد از میان چالش های جهان، ۱۰ چالش اصلی برای ۱۰سال آینده بیان شده است که ۶ مورد از آن به چالش های مستقیم محیط زیست در سطح جهان می پردازد و چهار مورد از آنها هم به مسائل محیط زیستی مربوط می شود. پس از سیلاب هایی که سال ۱۳۹۸ در کشور ایران رخ داد، مخاطرات احصا شد و اگر به صورت میانگین در دنیا ۳۲ مخاطره احصا شده است، در کشور بیشتر از ۵۳ مخاطره شامل مخاطرات طبیعی، انسان ساز و... در زمینه های مختلف احصا شده است. از میان این ۵۳ مخاطره، ۱۳ مخاطره اصلی در ارتباط با محیط زیست است که کشور را تحت تأثیر قرار می دهد.

سلاجقه بیان نمود: ما در کشوری قرار داریم که در آستانه های محیط زیست قرار دارد، همین آستانه ها ضرایب نعمت های ما را افزایش داده است. چونکه نعمت های طبیعی که در کشور وجود دارد بسیار زیاد است و در نتیجه این امر نیازمند توسعه است. توسعه باید مبتنی بر مزیت های نسبی و سرزمینی باشد و به صورت متوازن صورت گیرد. چنانکه در آیه ۱۹ سوره حجر در مورد توسعه آمده است «وَالْأَرْضَ مَدَدْنَاهَا وَأَلْقَیْنَا فِیهَا رَوَاسِیَ وَأَنْبَتْنَا فِیهَا مِنْ کُلِّ شَیْءٍ مَوْزُونٍ؛ و زمین را گستراندیم و در آن کوه های استوار افکندیم، و از هر گیاه موزون و سنجیده ای در آن رویاندیم» این تناسب و نظم همان توسعه متوازنی است که امروزه در جامعه مشاهده می شود. ازاین رو اگر توسعه ای مقرر است ایجاد شود باید معیارهای محیط زیستی در مرحله اول آن قرار گیرد تا محیط زیست گرفتار صدمه نشود.

وی خاطرنشان کرد: در محیط زیست کشور بن بست وجود ندارد، اما شروط مهمی موجود است که باید به آنها توجه گردد. شهید جمهور در جلسات گوناگونی که با سازمان حفظ محیط زیست داشتند، گفتند که توسعه جزو حقوق عامه است و هیچ پروژه عمرانی بدون اجازه محیط زیست نباید آغاز شود. ازاین رو باید تمامی ما در این امر هوشیار باشیم و به تکلیف خود دقت نماییم. استان خراسان رضوی پایگاه اساسی برای جهان اسلام است و با عنایت به حضور گسترده زائرین و مجاوران در شهر مقدس مشهد، مکلف هستیم شرایط توسعه را در تمامی زمینه های زیستی را فراهم نماییم.رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در مورد توجه ویژه شهید جمهور به کشف رود، اظهار داشت: آیت الله رئیسی توجه ویژه ای به کشف رود داشتند و کشف رود بعنوان رودی که زندگی را برای شهر مشهد ایجاد می کند، باید توسعه یابد و اقدامات برای این توسعه در دولت سیزدهم بگونه ای بوده است که امروزه با دیگر مسؤلان گرد هم جمع شده ایم تا میثاق ببندیم و برای احیای آن تلاش نماییم. همینطور یکی دیگر از دغدغه های آیت الله رئیسی چرمشهر مشهد و تبریز بود و همیشه در این خصوص نکات مهمی را بیان می کردند. خداوند را شاکر هستیم که با اقدامات خوب مسؤلان استان خراسان رضوی امروز تصفیه خانه خوبی برای چرمشهر مشهد درحال راه اندازی است و با این اقدام در احیای کشف رود قدم مهمی برداشته اند.

منبع:

1403/03/20
10:03:42
5.0 / 5
49
تگهای خبر: تخصص , زندگی , گز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
کادایف kadaif

کادایف kadaif