کادایف

حذف دفترچه های خدمات درمانی دربیمارستان های فارس شروع شد

حذف دفترچه های خدمات درمانی دربیمارستان های فارس شروع شد

كادایف: شیراز - طرح حذف دفترچه های خدمات درمانی در بیمارستان های فارس با عنوان طرح ؛استحقاق خدمت؛ شروع شد كه گفته شده خدماتی كه تكراری و غیرضروری است حذف و بیماران با بهره گیری از پرونده سلامت الكترونیك پذیرش می شوند.


دكتر علی بهادر رئیس دانشگاه علوم پزشكی شیراز شنبه در این زمینه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اگر می خواهیم به مردم خدمات مناسب ارائه دهیم، باید مسایل و مشكلات آنها را برطرف نماییم یكی از این مسایل بحث خدماتی است كه گاهی به صورت غیرضروری برای بیماران انجام می گردد همینطور خدمات القایی كه برای مردم و سیستم سلامت كشور هزینه هایی بوجود می آورد.
وی تصریح كرد: گاهی به علت خدمات زیادی كه به بیمار ارائه می گردد نمی توانیم به موارد ضروری بپردازیم ازاین رو مفهوم طرح استحقاق این است كه خدماتی كه تكراری و غیرضروری است و هیچ كمكی به بیمار و سیستم سلامت نمی كند، حذف شوند.
بهادر اجرای این طرح را باعث حذف دوباره كاری ها و موارد تكراری دانست و افزود: مساله دیگر در اجرای این طرح، بحث حذف دفترچه های بیمه است هر فردی با كد ملی به مراكز درمانی رجوع كند، نیازی به ارائه دفترچه ندارد و خدماتی كه لازم است را دریافت می كند به كمك اجرای طرح استحقاق، ارتباط و هماهنگی بین بیمارستان و سازمان های بیمه گر به شكل بهتری انجام می گردد و نیازهای بیمار به سرعت شناسایی می گردد.
بهادر با اشاره به شرح وظایف ارائه شده از جانب وزارت بهداشت اضافه كرد: در آینده نزدیك هر فرد با عنایت به این شرح وظایف خدمات موردنیاز خویش را دریافت می كند و خیلی از هزینه های اضافی حذف می گردد.
رئیس دانشگاه علوم پزشكی شیراز اظهار داشت: این طرح در چند استان همچون استان فارس به صورت آزمایشی شروع شده و آغاز ارسال پرونده بیماران به صورت الكترونیك به سازمان های بیمه گر است، در این طرح تلاش می گردد بیمه گذار یا بیمار در زمان رجوع به بیمارستان، نیازی به ارائه دفترچه بیمه نداشته باشد.
بهادر با اشاره به اینكه شروع این طرح با بیمه سلامت است و پیگیری برای افزوده شدن سایر بیمه ها در مدتی كوتاه به این طرح در حال پیگیری است اضافه كرد: فاز نخست اجرای این طرح، در بیمارستان های دولتی شروع شده است و بزودی در بیمارستان های خصوصی هم اجرایی می گردد.
رئیس دانشگاه علوم پزشكی شیراز ادامه داد: با اجرای این طرح، بیمه گذار به بیمارستان رجوع می كند و با ارائه كد ملی، اطلاعات پزشكی فرد شناسایی می گردد و كارشناسان بیمه به صورت الكترونیك فرد رجوع كننده را شناسایی می كنند و نیازی به رجوع فرد به دفتر كارشناس بیمه نیست.
وی ادامه داد: در آینده هم خدماتی كه هر كدام از بیمه گذاران دریافت می كنند سقف بندی می گردد و تعرفه گذاری آن مشخص است.
بهادر اضافه كرد: بر مبنای استانداردهای جهانی، هر فرد باید از خدمات با سقف خاصی استفاده نماید تا در هزینه های پرداختی مردم، صرفه جویی شود.
او بیان كرد: در خیلی از موارد دیده شده كه هزینه های زیادی به علت تجویز نسخه های مكرر به مردم و سیستم سلامت كشور تحمیل می شود، در این طرح در آینده سقف گذاری انجام می گردد و یك فرد در حد خاصی می تواند از خدمات استفاده كند؛ ازاین رو خدمات پاراكلینیك، ام آر آی، سی تی اسكن و آزمایش ها سطح بندی می گردد.
بهادر افزود: همینطور ممكن است یك فرد به علت نوع بیماری نیازمند خدمات و تخفیف های بیشتر دولتی باشد كه در این طرح شناسایی می گردد و در واقع می توانیم به افراد نیازمند، كمك بیشتری ارائه دهیم.
6113 /1876


1396/12/26
15:29:14
5.0 / 5
1801
تگهای خبر: پزشك , خدمات , درمان , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
کادایف kadaif

کادایف kadaif