کادایف
در نشست خبری سخنگوی وزارت بهداشت مطرح شد

تاثیر نرخ ارز در قیمت دارو و تجهیزات پزشكی، وزارت بهداشت در انتظار ثبات بازار ارز

تاثیر نرخ ارز در قیمت دارو و تجهیزات پزشكی، وزارت بهداشت در انتظار ثبات بازار ارز

كادایف: سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به تاثیر نرخ ارز بر قیمت دارو و همینطور تجهیزات پزشكی اظهار داشت: زمانی كه دلار از ۱۰۰۰ تومان به ۳هزار تومان رسید، مجلس وقت ردیف جدیدی را بعنوان مابه التفاوت ارز داروهای وارداتی تولید كرد و در سال اول، ۱۹۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای آن در نظر گرفت؛ حال باید دید بازار ارز به چه صورت پیش می رود تا بر مبنای آن تصمیم گیری شود.به گزارش كادایف به نقل از ایسنا، دكتر ایریج حریرچی - سخنگوی وزارت بهداشت در نشستی خبری با اشاره به اینكه یكی از معیارهای مهم ارزیابی حوزه سلامت، دسترسی به خدمات است، اظهار داشت: دسترسی مبحث بسیار مهمی است و در كشور ما كسانی كه نیاز به خدمات سرپایی دارند، ۹۸.۳ درصدشان این خدمات را دریافت می كنند. همینطور درحوزه بستری ۹۵.۵ درصد افرادی كه به این خدمت نیاز دارند به آن دسترسی دارند.
سالانه چند ایرانی به علت هزینه های سلامت فقیر می شوند؟
وی با اشاره به اینكه پنجك های درآمدی مختلف از نظر دریافت خدمات تفاوت چندانی ندارند، اضافه كرد: درصد اختلاف بین زنان و مردان در این مورد ۰.۴ درصد و در میان شهری و روستایی حدود یك درصد است. همینطور بنابر آمار اعلام شده، دسترسی به خدمات سلامت در كشور مناسب می باشد. مبحث مهم این است كه هر جا در اصل دریافت خدمات بهداشت عدالت وجود دارد، این مورد به این مفهوم نیست كه در سایر موارد مشكلی وجود ندارد. بعنوان مثال ممكن است در نحوه دسترسی به خدمات مشكلاتی وجود داشته باشد. هم اكنون یكی از مشكلات ما هزینه حمل و نقل برای دریافت خدمات بهداشتی و درمانی است. مشكل دیگر ساعت عرضه خدمات است كه اكثرا در ساعات بامداد انجام می گردد و افراد در این ساعت ها سركار هستند. مشكلات مربوط به هزینه خدمات و كیفیت هم وجود دارد.

وی با اشاره به اینكه هزینه های فقرزا هزینه هایی است كه فرد با انجام آن زیر خط فقر می رود، اضافه كرد: همینطور هزینه كمرشكن زمانی تولید می گردد كه خانواری ۴۰ درصد هزینه های غیر خوراكی را خرج سلامت كنند. در تعریفی دیگر هزینه كمرشكن به این مفهوم است كه اگر كسی در یك سال ۲۵ درصد كل هزینه هایش را به سلامت اختصاص دهد، در آن سال دچار هزینه كمرشكن شده است؛ اما این به آن معنا نیست كه فقیر شده است. ازاین رو هزینه فقرزا فرد را فقیر می كند، اما هزینه كمرشكن فرد را دچار سختی می كند.

حریرچی با اشاره به اینكه طبق آمار ۹۱.۸ درصد كل افرادی كه دچار هزینه های كمرشكن می شوند جزو ۲۰ درصد درآمدی پایین جامعه هستند، اظهار داشت: شش درصد از آنها در ۲۰ درصد پایین تر از متوسط قرار دارند و جمعا ۶۰ درصد بقیه جامعه، ۲.۲ درصد هم دچار هزینه های فقرزا می شوند. همینطور باید توجه كرد كه ۳۹ درصد پنجك با درآمد بالا هم دچار هزینه های كمرشكن می شوند؛ چون كه این افراد برای دریافت خدمات بستری به بیمارستان خصوصی می روند و یكی از مشكلات ما در زایمان طبیعی و سزارین این است كه افراد به مراكزی رجوع می كنند كه از نظر مالی در وسع شان نیست. باید توجه كرد كه جلوگیری از هزینه های فقرزا وظیفه دولت، بیمه ها و وزارت بهداشت است، اما برای جلوگیری از هزینه های كمرشكن در اقشار بالا، بیشتر نیاز به تغیر رفتار وجود دارد.
مشكل اصلی وزارت بهداشت در پرداخت مطالبات مراكز درمانی
حریرچی در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به تاخیر در پرداخت مطالبات بیمارستان ها، اظهار داشت: به علت تاخیر در پرداخت مطالبات رسما عذرخواهی می نماییم. واقعیت این است كه تراز مجموعه بیمارستانی و سایر مراكز درمان وزارت بهداشت مثبت است؛ یعنی اگر ما همه مطالبات را دریافت نماییم و همه بدهی ها را بپردازیم یك رقمی ولو اندك باقی می ماند. ازاین رو هم اكنون تراز ما مثبت است و مشكل اصلی ما عدم پرداخت منابع و وفا نكردن به عهد است.

وی اضافه كرد: بعنوان مثال از سال ۹۶ تا كنون به میزان ۱۴ هزار و ۲۹۹ میلیارد تومان سند به چهار سازمان بیمه ای اصلی ارسال كرده ایم كه از این میزان ۳ هزار و ۱۰ میلیاردش را پرداخت كرده اند و ۱۱ هزار و ۲۸۹ میلییاردش باقی مانده است. همینطور ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد هم سند بین راهی داریم. در عین حال در بعضی منابع مان مانند یك درصد ارزش افزوده، دچار مشكل هستیم كه امیدواریم با كمك مسولان حل شود.
آمار و ارقام اقدامات بیمارستانی در تعطیلات نوروز
سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه صحبت هایش با اشاره به عملكرد وزارت بهداشت در تعطیلات نوروز اظهار داشت: طی این تعطیلات ۲ میلیون و ۲۸۵ هزار و ۶۱۶ مورد رجوع به بیمارستان ها انجام شده و ۲۰۶ هزار و ۹۲۹ مورد ماموریت اورژانس داشته ایم كه از این تعداد ۱۰۳ هزار و ۲۶۸ مورد آن در زمینه انتقال بیمار و مصدوم بوده است. همینطور در این مدت تعداد ۹۰ هزار و ۲۱۹ مورد بستری انجام شده و ۳۵ هزار و ۶۲ عمل جراحی اورژانش و ۲۱ هزار و ۵۴۸ عمل غیر اورژانسی انجام شده است.

وی با اشاره به طولانی بودن تعطیلات نورزی اظهار داشت: تعطیلات طولانی به سلامتی مردم صدمه وارد می كند، زیرا در مدت تعطیلات میزان رشد بیماری ها سیر طبیعی خویش را طی می كند و تصادفات و مصدومان ترافیكی هم افزایش یافته و به علت پرخوری، مردم دچار بیماری ها و عارضه های قلبی و عروقی می شوند؛ این درحالی است كه در زمان تعطیلات خدمات بخش خصوصی تعطیل می باشد و خدمات بستری غیر اورژنس بخش خصوصی و نهادهای غیر دولتی هم كاسته می شود. ازاین رو ما مجبوریم اورژانس را فعال تر نگه داریم و در عین حال خدمات سرپایی را به بخش سرپایی منتقل نماییم و از سویی هم نمی توان كل مملكت را تعطیل كرد و به حوزه بهداشت و درمان گفت شما پنج روز تعطیل باشید. البته امروز آماری عرضه شدكه نشان داده است سفرهای نوروزی كادر درمانی بسیار كم بوده است.
نرخ دلار موثر در قیمت تجهیزات پزشكی
حریرچی در ادامه این نشست در پاسخ به سوالی درباره قمیت گذاری تجهیزات پزشكی اظهار داشت: باید توجه كرد كه قیمت گذاری تجهیزات پزشكی مربوط به سال ۹۳ نیست، بلكه در مقاطع مختلف تعدیل های لازم در این رابطه انجام شده است. در قمیت گذاری تجهیزات پزشكی میزان ارزبری تاثیر دارد. البته قاعدتا افزایش قیمت دلار در قیمت گذاری تجهیزات پزشكی موثر خواهد بود و ما منتظریم بحران فعلی در مورد دلار رفع و سپس اقدامات لازم صورت گیرد.

حریرچی در پاسخ به سوالی دیگری درباره تحت پوشش قرارگرفتن خدمات روان پزشكی اظهار داشت: از نظر ما دسترسی بیماران روانپزشكی به خدمات مورد نیازشان بسیار مهم است و تخت های روانپزشكی باید گسترش یافته و تعرفه های بستری روانپزشكی به میزان قابل توجه افزایش یابد. البته در گذشته بیمارستان ها انگیزه ای برای عرضه این خدمات نداشتند و برایشان مقرون به صرفه نبود، اما حالا در حال افزایش ظرفیت این حوزه هستیم.

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره داروهای تولید داخل اظهار داشت: صنعت داروی ما به خوبی توسعه پیدا كرده است؛ به صورتی كه ۷۰ درصد ارزش ریالی دارو به داروهای تولید داخل اختصاص دارد. همچینن در كشور با استفاد از توان ژنریك داروهای دنیا را تولید می نماییم، البته هم اكنون بحث تاخیر بیمه ها در پرداخت مطالبات داروخانه ها بحث مهمی است.

وی اضافه كرد: باید توجه كرد صنعت دارویی ما بیش از ظرفیت كشور توسعه پیدا كرده و راه نجاتش این است كه ظرفیت مازاد این صنعت را در حوزه صادرات استفاده نماییم. ازاین رو صنعت دارویی باید در خارج از مرزهای كشور بازار پیدا كند و از نظر جی ام پی هم سطح خویش را بالا ببرد كه بتوانیم بازار ۴۰۰ میلیونی مجاورمان را در بر بگیرم؛ چراكه همه این كشورها مشتاق داروی ایرانی هستند؛ البته به شرطی كه بتوانیم جی ام پی را دریافت نماییم. در سال قبل میزان صادرات دارویی ما ۱۰۸ میلیون دلار بوده است در حالیكه میزان صادرات در دنیا بالای ۱۰۰۰ میلیارد دلار است.
سرانجام تعیین تكلیف تعرفه های پزشكی ۹۷
وی در پاسخ به سوالی در مورد تعرفه پزشكی سال ۹۷ اظهار داشت: همانطور كه دبیر شورای عالی بیمه اعلام نمودند ماچند ماه پیش تعرفه ها را پیشنهاد دادیم و امیداوریم این مورد سریع تر تعیین تكلیف شود.
اجازه افزایش قیمت دارو را ندادیم
وی در پاسخ به سوالی درباره افزایش قیمت برخی داروهای تولید داخل اظهار داشت: گاهی ممكن است یك یا چند دارو از مجموعه سبد دارویی دچار كاهش قمیت شود، اما این مورد به این مفهوم نیست كه كاهش قمیت دارو را داشته ایم. برعكس آن هم صدق می كند. یعنی افزایش قیمت چند دارو به مفهوم افزایش قیمت دارو در كشور نیست، بلكه گاها علل خاص موردی در این زمینه وجود دارد. بعنوان مثال ممكن است قیمت جهانی مواد اولیه یك دارو بالا رود و در نتیجه قیمت آن دارو در كشور بالا می رود.

وی تصریح كرد: به هر حال ما اجازه افزایش قابل توجه در سبد دارویی كشور را نداده ایم، البته صنایع هم نمی توانند با قیمتی پایین تر از قمیت تمام شده و با ضرر دارو را ارائه نمایند. ازاین رو مجبوریم قمیت دارو را در یك حالت تعادل نگه داریم.

حریرچی با اشاره به اینكه طبق معیارهای سازمان جهانی بهداشت در یك كشور بزرگ از مجموعه بازار بزرگی كه وجود دارد گاهی ممكن است كمبود داروی یك تا یك و نیم درصدی تولید شود، اظهار داشت: ازاین رو ممكن است در مقاطعی در بعضی داروها دچار كمبودهایی شویم.

وی همینطور به وجود تفاوت قیمت داروهای ژنریك و برند-ژنریك اشاره نمود و اظهار داشت: باید توجه كرد كه داروهای برند- ژنریك قیمت بیشتری دارند. البته طبق قانون بیمه ها فقط داروی ژنریك را تحت پوشش قرار می دهند. بعنوان مثال اگر یك بسته داروی ژنریك ۲۰ هزار تومان باشد، ۳۰ درصد آن را بیمار دریافت می كند و ۷۰ درصدش را بیمه می پردازد. حال اگر نوع برند - ژنریك این دارو ۳۰ هزار تومان شود، بیمه همان ۷۰ درصد داروی ژنریك را تحت پوشش قرار می دهد و مابقی آن را بیمار پرداخت می كند. باید توجه كرد در قانون برنامه ششم توسعه، سه مرتبه بر استفاده از داروهای ژنریك تاكید شده و در سیاست های كلی سلامت هم این مورد مورد تاكید قرار گرفته است.
نظر مراجع درباره "طب اسلامی" روشن استوی در پاسخ به سوال دیگری درباره بحث طب اسلامی و نظر مراجع دراین باره اظهار داشت: چیزی كه مراجع در دیدار با وزیر بهداشت فرمودند و مطالبی كه آیت الله مكارم شیرازی در ابتدای درس خارج از فقه خود مطرح نمودند، حجت را تمام كرد و اگر كسی بخواهد نظر مرجعیت دینی را بداند، این نظر روشن است. ما هم مانند گذشته با كسانی كه در این زمینه ادعاهای غیردینی و غیرشرعی و غیرعلمی دارند، برخورد می نماییم. بر هر حال كسانی كه هر گونه جراحی را نفی می كند و مصرف دارو را حرام می دانند، به سلامت مردم لطمه می زنند و ازاین رو ما هم با استفاده از دادگاه های رسیدگی به جرائم پزشكی این موضوعات را بررسی می نماییم و امیدواریم برخوردهای لازم دراین زمینه صورت گیرد و طب سنتی اصیل ما كه بیشتر بعنوان طب پیشگیری و بر اساس تغییر سبك زندگی است، ادامه یابد.
برنامه ریزی برای افزایش ۱۰ برابری صادرات تجهیزات پزشكیحریرچی در پاسخ به سوال دیگری درباره شعار سال ۹۷ در خصوص پشتیبانی از كالای تولید داخل اظهار داشت: مجموعه اقدامات وزارت بهداشت در چهار دهه گذشته سبب شده كه ما از كشور وارد كننده پزشك و پرستار به كشوری مستقل در این حوزه بدل شویم؛ در حالیكه بیماران سایر كشورها برای انجام برخی جراحی ها به كشور ما رجوع می كنند و در زمینه گردشگر درمانی مراجعاتی داشته ایم و در زمینه تولید دارو هم موفقیت های خوبی داشته ایم و ۳۰ درصد ملزومات و تجهیزات مصرفی و سرمایه ای پزشكی را خودمان تولید می نماییم. در عین حال برای پشتیبانی از تولید داخل در حوزه دارو و تجهیزات باید صادرات را انجام دهیم تا كالا با كیفیت تر و تولید مقرون به صرفه تر شود. بر همین مبنا یكی از برنامه هایمان افزایش ۱۰ برابری صادرات تجهیزات پزشكی از ۲۴ میلیون دلار به ۲۴۰ میلیون دلار است.
بیمه ها طبق قانون عمل كنندوی در پاسخ به سوالی درباره عرضه خدمت به بیمه شدگان تامین اجتماعی اظهار داشت: وظیفه حكومتی و ملی ما این است كه به افراد بیمه شده ای كه به ما رجوع می كنند، خدمت عرضه دهیم كه این كار را انجام می دهیم. البته مشكلاتی با سازمان های بیمه گر در زمینه پرداخت مطالبات داریم. از ۵هزار میلیاردی كه قرار بود به تامین اجتماعی داده شود و این سازمان بخش عمده آن را به وزارت بهداشت دهد، قسمتی از آن انجام شده و قسمتی هم در حال انجام می باشد و از بیمه ها می خواهیم طبق قانون عمل كنند.
داروهای وارداتی و نرخ ارزحریرچی در پاسخ به سوالی در مورد پشتیبانی از بیماران خاص و بسته های حمایتی وزارت بهداشت برای بیماری هایی كه جدیدا بعنوان بیمار خاص شناخته می شوند، اظهار داشت: ماخدمات را برای بیماران خاص به خصوص در زمینه حمایت مالی و كاهش هزینه ها انجام داده ایم. باید توجه نماییم خیلی از داروهایی كه برای بیماران خاصی كه جدیدا مطرح شده اند، استفاده می شوند كه وارداتی هستند. ازاین رو وابستگی بیشتری به ارز دارند و باید منابع جدیدتری برایشان تعریف شود. زمانی كه دلار از هزار تومان به ۳ هزار تومان رسید، مجلس وقت اقدام هوشمندانه ای انجام داد و ردیف جدیدی را بعنوان مابه تفاوت ارز داروهای وارداتی تولید كرد و در سال اول ۱۹۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای آن در نظر گرفت؛ حال باید دید بازار ارز به چه صورت پیش می رود تا بر مبنای آن تصمیم گیری نماییم.
وی در پاسخ به سوالی درباره تولید مگالت یا آزمایشگاه های بزرگ اظهار داشت: آزمایشگاه پدیده ای است كه از كشورهای غربی آن را گرفتیم و دستگاه های آن را هم از این كشورها دریافت می نماییم و ازاین رو در مدیریت آن هم باید به تجربیات سایر كشورها توجه نماییم. تجربه موفق دنیا در این زمینه تولید مگالت و تولید آزمایشگاه های بزرگ است و بر این اساس بخش خصوصی باید منابعش را در بخش آزمایشگاه تجمیع كند و در این خصوص اقدام نماید.
اجازه افزایش هزینه های بهداشت و درمان مردم را نمی دهیموی در مورد مهم ترین برنامه وزارت بهداشت در سال ۹۷ اظهار داشت: مهم ترین اقدام ما حفاظت از دستاوردهای طرح تحول سلامت است و طبق گفته وزیر بهداشت مردم مطمئن باشند تا زمانی كه هستیم اجازه افزایش هزینه بهداشتی و درمانی مردم را نمی دهیم. امیدوارم بتوانیم با بسته های اصلاحی طرح تحول، خدمات خوبی را به مردم عرضه دهیم.
سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سوال ایسنا درباره ابلاغیه ای در خصوص عرضه مجوز یك ساله مطب به پزشكان ضریب كا وفعالیت ۱۰ درصد از تخت های بیمارستانی با تعرفه خصوصی، اظهار داشت: این اقدام در شرایطی پس از سپری شدن نصف دوره تعهدات برای هر فرد صورت می گیرد، دانشگاه ها می توانند با الزاماتی كه در آنجا وجود دارد مانند رعایت تعرفه، حضور در ساعات آن كالی و... كه در بخشنامه به دقت قید شده است، این كار را انجام دهند. طبق بخشنامه ۱۰ درصد ظرفیت هم به گونه ای به آنها اختصاص می یابد كه با بیمه تكمیلی قرارداد ببندند. این مورد در صورتی كه بیمه تكمیلی تعرفه را پرداخت كند به نفع بیمارستان است.1397/01/20
19:07:44
5.0 / 5
1626
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
کادایف kadaif

کادایف kadaif