کادایف
مدیركل انتقال خون:

شاخص اهدای خون قم 32 در هزار تن است

شاخص اهدای خون قم 32 در هزار تن است

كادایف: قم - مدیركل انتقال خون قم اظهار داشت: میزان شاخص اهدای خون دراین استان، 32 در یك هزار تن است كه نشان دهنده استقبال مردم ازاین امر خداپسندانه است.


به گزارش كادایف به نقل از ایرنا، مرتضی نوریان روز پنجشنبه در سمینار هموویژلانس و مدیریت خون در دانشگاه علوم پزشكی قم اضافه كرد: آمارهای جهانی 13 در یك هزار تن، در كشورهای توسعه یافته 38 در یك هزار تن و میانگین كشور ایران 27 در یك هزار تن است.
وی افزود: دركشورمان ایمنی خون از لحاظ بیماری ها در مقایسه با كشورهای اروپایی و آمریكایی بسیار بالا است كه این امر به دلیل توجه روند سازمان انتقال خون در غربالگری اهداكنندگان است.
وی با اشاره به اجرای طرح مدیریت خون اظهار داشت: نظام مراقبت و نظارت بر مصرف خون و فراورده های خونی یكی از تازه ترین یافته های طب انتقال خون است كه از سال 88 در 50 مركز درمانی كشور به صورت پایلوت اجرایی و از سال 91 در تمام مراكز درمانی كشور به صورت الزامی انجام شد.
وی ادامه داد: هدف از اجرای این طرح، بهبود فرایند انتقال خون و جمع آوری و تحلیل یافته ها و چگونگی اصلاح آن در جهت ارتقای سلامت بیماران است.
نوریان با بیان این كه انتقال خون قم بخش ویژه ای برای هموویژلانس مختص كرده است اظهار داشت: این اداره كل آمادگی هماهنگی با مراكز درمانی و انتقال اندوخته های علمی و پژوهشی به متقاضیان است تا طرح مدیریت خون با قوت بیشتری در قم اجرایی شود.
وی تصریح كرد: این طرح باید در مراكز درمانی مورد توجه قرار گیرد چراكه یكی از مهم ترین راهبردهای علمی برای بهبود نتایج درمانی بیماران، مدیریت خون و بهره گیری از داروها، تجهیزات و تكنولوژی های جدید دانش تزریق خون، سیاست درمان های جایگزین به منظور جبران نیاز بیماران به خون و فرآورده های آن است.
مدیركل انتقال خون قم به طرح پلاكت فرزیس، اشاره نمود و اظهار داشت: این روش ها از فناوری های جدید انتقال خون است كه باید به مردم معرفی شود چون كه با اهدای این پلاكت ها به بیمارانی كه دارای بیماری های خاص هستند كمك شایانی صورت می گیرد.
نوریان اظهار داشت: خون كامل از اجزای مختلفی همچون پلاكت ها، پلاسما، گلبول های سفید و قرمز تشكیل شده است كه جداسازی پلاكت ها از خون یكی از درمان های نجات بخش برای بیماران مبتلا به سرطان، بیماران پیوند مغز استخوان، مبتلایان آنمی آپلاستیك، مجروحان سوانح مختلف و بیماران دارای اختلالات انعقادی است.
وی تصریح كرد: روش پلاكت فرزیس به دلیل این كه بیمار در معرض تماس با اهداكننده كمتری قرار می گیرد نقش مهمی در سازگاری خون و پلاكت شخص اهداكننده و گیرنده دارد و ضریب حساسیت و احتمال عدم پذیرش در بدن گیرنده را كاهش می ‎دهد.
/8138/ 6133/


1397/02/20
21:12:08
5.0 / 5
1920
تگهای خبر: بیماری , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
کادایف kadaif

کادایف kadaif