کادایف
مشاور وزیر بهداشت و مدیركل اداره تجهیزات پزشكی:

قیمت تجهیزات و كالاهای پزشكی افزایش پیدا نكرده است

قیمت تجهیزات و كالاهای پزشكی افزایش پیدا نكرده است

كادایف: مدیركل اداره تجهیزات پزشكی اظهار داشت: درحال حاضر وضعیت كشور از لحاظ تامین تجهیزات پزشكی مطلوب و بدون هیچگونه اختلالی در جریان است البته شاید برخی اوقات مشكلاتی نظیر ترخیص از گمرك وجود داشته كه پیگیری و حل شده است.به گزارش كادایف به نقل از ایسنا دكتر رضا مسائلی اضافه كرد: حوزه تجهیزات پزشكی طیف وسیع و گسترده ای از فناوری های حوزه سلامت را شامل می گردد و حدود ۲۷۰ هزار قلم تجهیزات پزشكی در كشور به ثبت رسیده است كه برای تامین این تجهیزات، گستره وسیعی از شركت های تولیدكننده و واردكننده فعالیت دارند.

وی اضافه كرد: درحال حاضر تامین تجهیزات پزشكی با برنامه ریزی های وزارت بهداشت، وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانك مركزی به صورت روان درحال انجام است.

مشاور وزیر بهداشت خاطرنشان كرد: با عنایت به شرایط اخیر كشور و نوسانات نرخ ارز ممكن است برخی افراد اقدام به سوءاستفاده كنند اما تعداد این افراد بسیار اندك و اندك است، بویژه اینكه وقتی گستره وسیع فعالیت حوزه تجهیزات پزشكی را درنظر می گیریم، می بینیم كه تعداد افراد سودجو در برابر آن بسیار كم است.

وی در ادامه اظهار داشت: وزارت بهداشت و اداره كل تجهیزات پزشكی، بازار و بخش تجهیزات پزشكی مراكز درمانی را به صورت روزانه رصد و پایش می كنند و چنانچه تخلفی صورت گیرد یا اینكه سوءاستفاده ای شود، شناسایی می كنند و گزارش می دهند و وزارت بهداشت و سازمان تعزیرات حكومتی هم با آن برخورد خواهند كرد.

دكتر مسائلی درمورد برخورد با متخلفین و سودجویان اظهاركرد: چنانچه قیمت ها افزایش پیدا كرده باشد، مجوز واردات به صورت موازی صادر می گردد یعنی تامین كنندگان دیگر تجهیزات پزشكی هم می توانند با قیمت بهتر و با كیفیت بالاتر كالا را وارد كنند.

وی ادامه داد: چنانچه متخلفی شناسایی شود، برپایه دستورالعمل هایی كه به دانشگاه های علوم پزشكی ابلاغ گردیده است، متخلف به شعبات تعزیرات حكومتی در استان ها در سراسر كشور ارجاع داده می گردد.

مدیركل اداره تجهیزات پزشكی با اشاره به اینكه بخش خصوصی در حوزه تجهیزات پزشكی در ادوار گذشته به خصوص در تحریم ها، سابقه و عملكرد مناسبی را در سال های گذشته داشته است، اظهاركرد: این عملكرد مناسب به علت ماهیت خصوصی بودن حوزه تامین تجهیزات پزشكی كشور است و اطمینان دارم بخش خصوصی باوجود سختی هایی كه ممكن است كشور با آن مواجه شود، مسئولیت و تعهد خود در زمینه تامین تجهیزات پزشكی را انجام خواهد داد.

مسائلی اضافه كرد: طبق بررسی هایی كه انجام شده است، تامین تجهیزات توسط بخش خصوصی به نحو احسن در حال انجام می باشد و چنانچه مشكلی وجود داشته باشد برپایه قانون با متخلف برخورد می گردد و متناظر آن اقدامات اصلاحی صورت خواهد گرفت تا اختلال در زمینه تامین تجهیزات پزشكی كشور به وجود نیاید.

وی درمورد نحوه عملكرد اداره كل تجهیزات پزشكی در زمینه نظارت اظهار داشت: اداره كل تجهیزات پزشكی، بخشی به نام اداره بازرسی و نظارت دارد كه كارشناسان آن با دانشگاه های علوم پزشكی در ارتباط هستند. دانشگاه ها هم گزارش های خود در نظام عرضه و توزیع تجهیزات پزشكی به این اداره منعكس و اعلام می كنند.

مسائلی ادامه داد: در هفته جاری با هماهنگی دادگستری و سازمان تعزیرات حكومتی، شعبه تعزیرات ویژه رسیدگی به تخلفات تجهیزات پزشكی در اداره كل تجهیزات پزشكی تاسیس شد و چنانچه مواردی از تخلف وجود داشته باشد، سریعا رسیدگی خواهد شد.

مدیركل اداره تجهیزات پزشكی درپاسخ به این سوال كه آیا تابحال گزارشی از موارد احتكار تجهیزات پزشكی اعلام شده است یا نه، اظهار داشت: درحال حاضر وضعیت كشور از لحاظ تامین تجهیزات پزشكی مطلوب و بدون هیچگونه اختلالی در جریان است و شاید برخی اوقات مشكلاتی نظیر ترخیص از گمرك وجود داشته كه پیگیری و حل شده است.

مسائلی با اشاره به اینكه ممكن است برخی افراد از گرانی نرخ ارز سوءاستفاده كنند و به افزایش قیمت این تجهیزات دامن بزنند، اظهاركرد: با عنایت به اینكه دولت برای تمام تجهیزات پزشكی ارز رسمی تخصیص داده و به صورت روتین در جریان است، طبیعتا در تامین ارز آن ها هم هیچ نگرانی وجود ندارد و درنتیجه تامین تجهیزات پزشكی در آینده هم به همین منوال صورت خواهد گرفت.

وی اضافه كرد: تمام كارشناسان نظارت بر تجهیزات پزشكی وزارت بهداشت، گروه های تخصصی خویش را پایش می كنند و فرآیند تامین تجهیزات پزشكی هم در عرصه تولید و هم در عرصه واردات به صورت روزانه بررسی می گردد.

مسائلی تصریح كرد: بعنوان مدیركل اداره تجهیزات پزشكی كشور به مردم قول می دهم كه تامین تجهیزات پزشكی در كشور با هیچگونه مشكل و اختلالی مواجه نمی گردد و علاوه براینكه كمبود و اختلالی وجود ندارد، تجهیزات پزشكی حیاتی برای پایش، پیشگیری و درمان بیماری ها ذخیره شده است و در مواقع ضرورت در اختیار مراكز درمانی قرار خواهد گرفت.

به گزارش وبدا مدیركل اداره تجهیزات پزشكی با تاكید براینكه مردم كالاها و تجهیزات پزشكی گران تر را خریداری نكنند، اظهار داشت: هیچگونه افزایش قیمتی بر تجهیزات و كالاهای پزشكی اعمال نشده است و مردم در صورت مشاهده تخلف آن را گزارش دهند.
1397/03/24
12:42:18
5.0 / 5
1699
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif