کادایف

شرط سازمان غذا و دارو برای صدور مجوز كشت محصولات تراریخته در ایران

شرط سازمان غذا و دارو برای صدور مجوز كشت محصولات تراریخته در ایران

كادایف: رییس سازمان غذا و دارو با تاكید براینكه هیچ محصولی تحت عنوان تراریخته ایرانی در بازار نداریم، در عین حال شرایط ارائه مجوز برای كشت و تولید فرآورده های تراریخته در ایران را شرح داد.


به گزارش كادایف به نقل از ایسنا، دكتر غلامرضا اصغری با اشاره به روند تولید محصولات با منشاء تراریخته در كشور اظهار داشت: فعلا فقط برخی دانه های روغنی كه برای روغن كشی استفاده می شوند به همراه پنبه كه بیشتر در صنایع نساجی مصرف می شود، تراریخته مجاز هستند و البته اغلب وارداتی هستند.
اصغری تصریح كرد: تابحال محصول تراریخته داخلی خاص و جدیدی كه مجاز به مرحله تولید باشد، در كشور نداریم، اما از لحاظ قانونی به طور كلی مشكلی برای تولید این محصولات بشرط تایید ایمنی، ایمنی زیستی و سلامت آنها وجود ندارد و وفق مقررات، فرآورده های تراریخته ایرانی هم می توانند با احراز شرایط ایمنی زیستی و ایمنی و سلامت در آینده مجوز كشت و تولید بگیرند.
رئیس سازمان غذا و دارو عنوان كرد: سازمان غذا و دارو یكی از اركان تایید ایمنی و سلامت به خصوص در زمینه محصولات و فرآورده های غذایی تراریخته به حساب می آید، اما ارگان های دیگری مانند سازمان محیط زیست و وزارت جهادكشاورزی هم در تایید ایمنی زیستی آن قانونا نقش خواهند داشت.
اصغری با تاكید بر اینكه هیچ محصولی تحت عنوان تراریخته ایرانی در بازار نداریم، اظهار داشت: هیچ محصول تراریخته مجوز گرفته ایرانی برای تولید در كشور وجود ندارد.
وی ادامه داد: نمونه های آزمایشگاهی و تحقیقاتی محصولات تراریخته ایرانی امكان دارد وجود داشته باشد، اما این محصولات مجوز كشت و تولید نگرفته اند و تولید ندارند. البته در كشور حسب مقررات، بالقوه امكان تولید محصولات تراریخته وجود دارد و این باب با حفظ شرایط و رعایت مقررات و تایید سازمان های مسوول و احراز ایمنی زیستی و سلامت، مسدود نیست.
رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینكه درج برچسب بر روی محصولات با منشاء تراریخته الزامی است، اظهار داشت: بر مبنای ابلاغ سازمان غذا و دارو، حتی محصولاتی كه نمونه مشابه تراریخته در بازار دارند هم ملزم به ثبت تراریخته نبودن محصولات خود در سامانه مربوطه هستند.
اصغری در پاسخ به اینكه روغن های با برچسب تراریخته كمتر در فروشگاه ها به چشم می خورد، اظهار داشت: برخی محصولات كه تولید قبلی هستند برای آنكه به صنعت برای بسته بندی جدید بار مضاعفی تحمیل نشود، تراریخته بودن با برچسب الصاقی یا جت پرینت روی محصول باید مشخص شده باشد، اما در محصولات تولید جدید عبارت تراریخته با شكل و فرمت ابلاغی سازمان غذا و دارو، بدون استثنا باید بر روی بسته بندی آن ها درج شده باشد.
بنابر اعلام روابط عمومی سازمان غذا و دارو، وی با تاكید بر برخورد با متخلفان در زمینه برچسب گذاری محصولات تراریخته، اظهار داشت: هر تولید كننده كه در سال ۹۷ به محصول با منشاء تراریخته خود برچسب تراریخته نزده باشد، تخلف كرده است و با آن قاطعانه برخورد می گردد.
وی در انتها تصریح كرد: محصولات تراریخته فعلی صرفا شامل روغن های خوراكی با منشاء تراریخته است كه آنهم اغلب وارداتی است.1397/04/05
13:30:55
5.0 / 5
1801
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
کادایف kadaif

کادایف kadaif