کادایف
وزیر بهداشت:

زمان كمك و فداكاری است، كاسبان تحریم شناسایی شوند

زمان كمك و فداكاری است، كاسبان تحریم شناسایی شوند

كادایف: وزیر بهداشت، اظهار داشت: در حوزه دارو و تجهیزات پزشكی، هیچ مشكلی در تامین ارز مورد نیاز نداریم و باید مراقبت نماییم كه ارز به موارد مورد نیاز و افراد دارای صلاحیت اختصاص یابد و در عین حال، كاسبان تحریم را شناسایی و با سودجویان برخورد نماییم.


به گزارش كادایف به نقل از ایسنا، دكتر سید حسن هاشمی در اجلاس معاونین درمان دانشگاه های علوم پزشكی سراسر كشور و مدیران بیمه سلامت، تصریح كرد: مدیركل تجهیزات پزشكی وزارت بهداشت موظف است اسامی شركت هایی كه با ارز ۴۲۰۰ تومانی اقدام به خرید دارو و تجهیزات می كنند، به دانشگاه های علوم پزشكی و بیمارستانها اعلام نماید تا دارو و تجهیزات پزشكی خریداری شده با ارز ۴۲۰۰ تومانی، با قیمتی بیشتر، خریداری نشود.
وزیر بهداشت خاطرنشان كرد: مردم نباید احساس كنند كه ما در برابر متخلفان، فقط نظاره گر هستیم. نباید در برابر متخلفان و سودجویان، كوتاه بیاییم، چراكه زمانی كه انسان در برابر افراد شرور و سودجو ضعیف باشد، شرارت نهادینه می گردد. ازاین رو باید در شرایط كنونی قوی باشیم و با نقشه های افراد سودجو مقابله نماییم. باید در میدان حضور داشته باشیم، چراكه با خطابه و شعار، مشكلی حل نمی گردد.

روزهای سخت می گذرند
هاشمی ادامه داد: هم اكنون قیمت ارز تخصیصی در مقایسه با ماه های پایانی سال گذشته، تفاوتی ندارد، ازاین رو قیمت دارو و تجهیزات پزشكی نباید تفاوت چندانی داشته باشد و هم اكنون به هر شركتی كه ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص می یابد، دلیلی برای افزایش قیمت محصولات وجود ندارد و در سال ۹۷ به صورت متوسط، افزایش قیمت دارو بیشتر از ۹ تا ۱۰ درصد نخواهد بود. ازاین رو در برخورد با تخلفات، جدی باشید و اطمینان داریم كه این روزهای سخت، می گذرند.

۲ بدهكار بزرگ وزارت بهداشت
وزیر بهداشت یكی از اشكالات حوزه دارو و تجهیزات پزشكی را نقدینگی عنوان نمود و اظهار داشت: تامین كنندگان دارو و تجهیزات پزشكی حق دارند كه مطالبات خویش را دریافت نمایند تا دوباره به تامین محصولات مورد نیاز بپردازند، اما وزارت بهداشت هم با دو بدهكار بزرگ یعنی دولت (سازمان برنامه و بودجه) و سازمان تامین اجتماعی روبرو است و از مسئولان انتظار داریم كه نگاه ویژه ای به این حوزه داشته باشند تا مشكلی در تامین مواد اولیه دارو و تجهیزات پزشكی و ذخیره استراتژیك آن برای آینده پیش نیاید.
هاشمی خطاب به مدیران بیمه سلامت و معاونین درمان دانشگاه های علوم پزشكی كشور اظهار داشت: موفقیت شما در همراه كردن عرضه كنندگان خدمات با برنامه های كنترل هزینه های حوزه سلامت است و حتما بیمه ها هم در این راه، همراهی خواهند كرد تا بتوانیم از اتلاف و هدررفت منابع جلوگیری نماییم.
وزیر بهداشت تصریح كرد: وزارت بهداشت بیش از توسعه، بر تكمیل پروژه های نیمه تمام و تامین تجهیزات مورد نیاز برای مراكز بهداشتی و درمانی تاكید دارد و اعتبارات مناسبی را به این حوزه ها اختصاص می دهد.
هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود، تصریح كرد: هم اكنون شرایط كشور متفاوت از گذشته است و وارد مرحله ای می شویم كه نیازمند دقت و زحمت بیشتری است تا همان اثر مثبت طرح تحول سلامت را كه شامل تولید آرامش، رضایت نسبی و امیدواری در مردم بود، حفظ نماییم و بخشی از مشكلات بهداشتی و درمانی را كاهش دهیم.

قضاوت عمومی از عملكرد حوزه سلامت
بنابر اعلام پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، وزیر بهداشت با اشاره به اینكه قضاوت عمومی نسبت به عملكرد حوزه سلامت، مثبت است، اضافه كرد: خوشبختانه هم اكنون احساس مردم این نیست كه در حوزه دارو، تجهیزات پزشكی و خدمات بهداشتی و درمانی، هزینه ها لجام گسیخته است و به آنها فشار وارد می گردد.
هاشمی با اشاره به مذاكرات چندساله هسته ای بین ایران و كشورهای قدرتمند دنیا، اظهار داشت: باآنكه حاصل مذاكرات انجام شده، كاهش بخشی از مشكلات كشور بود، اما وضعیت كشور به گونه ای است كه همه دشمنان و افراد شرور ضد ایران دور هم جمع شده اند. كسی تصور نمی كرد كه عربستان سعودی به اسراییل پناه ببرد و پس از اوباما، چنین جماعتی در امریكا بر سركار بیایند. هم اكنون، وضعیت داخلی كشور هم متفاوت و ویژه است و در این كارزار، در صورتی موفق خواهیم بود كه حوزه سلامت را به خوبی اداره نماییم و به مردم آرامش ببخشیم و اجازه سودجویی نامتعارف را به هیچ فردی ندهیم تا مردم احساس نكنند كه رها شده اند.
وزیر بهداشت ضمن تقدیر از مدیران حوزه سلامت به علت صرفه جویی در منابع و كنترل هزینه ها، خاطرنشان كرد: مدیران حوزه سلامت باید تلاش كنند تا همه افراد و اقشار را برای كنترل هزینه ها، با خود همراه كنند و ذینفعان حوزه سلامت باید بدانند كه امروز، زمان كمك و فداكاری است.1397/04/06
15:05:07
5.0 / 5
1703
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , خدمات , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
کادایف kadaif

کادایف kadaif