کادایف

چگونه از مبتلا شدن به تب كریمه كنگو جلوگیری كنیم؟

چگونه از مبتلا شدن به تب كریمه كنگو جلوگیری كنیم؟

كادایف: مدیركل دامپزشكی آذربایجان شرقی با اشاره به این كه بیماری تب خونریزی دهنده ی كریمه كنگو همچون بیماری هایی است كه با گرم تر شدن هوا احتمال شیوع دارد و بیماری بسیار خطرناكی است، سفارش های پیشگیرانه ای را در این رابطه عرضه داد.


«امیرحسین بهداد» در گفت وگو با ایسنا، با تاكید بر این كه همه اقدامات پیشگیرانه برای پیشگیری از تب كریمه كنگو توسط اداره كل دامپزشكی استان انجام شده است، اظهار داشت: اگر مردم نكات بهداشتی و پیشگیری های لازم را انجام دهند شاهد مبتلا شدن و شیوع این بیماری در استان نخواهیم بود.
وی تشریح كرد: مردم مطمئن شوند گوشتی كه تهیه می كنند در كشتارگاه ها ذبح شده باشد، چون گوشت های ذبح شده در كشتارگاه ها، در سیستم پیش سردی قرار داده می شود.
مدیركل دامپزشكی آذربایجان شرقی ادامه داد: حتی اگر گوشت دام مبتلا به بیماری هم باشد، زمانی كه در سیستم پیش سردی قرار می گیرد، عامل بیماری به دلیل كاهش PH و افزایش اسید استیك از بین می رود و در نتیجه گوشتی كه به دست مردم می رسد سالم و بهداشتی است.
مدیركل دامپزشكی استان اظهار داشت: از مردم خواستاریم گوشت های مصرفی خویش را از فروشگاه های معتبرخریداری كرده و گوشت بسته بندی شده هم حاوی مهر تایید دامپزشكی باشد.
وی با تاكید بر این كه متأسفانه برخی شهروندان دام را خریداری نموده و در خانه ذبح می كنند، اضافه كرد: این كار اشتباه ترین كار امكان دارد و شهروندان به هیچ عنوان دام را خودشان در خانه ذبح نكنند، چون كه اقدامی كاملا غیربهداشتی است.
وی اضافه كرد: طی سال های گذشته چندین نفر از هموطنانمان به خاطر تب كریمه كنگو جان خویش را از دست دادند. خواستاریم كه مردم از خرید گوشت هایی كه بصورت كشتار قاچاق، كشتار غیرمجاز، كشتار خارج از كشتارگاه ذبح می شوند، خودداری كنند.
بهداد با بیان این كه برخی به دلیل ناآگاهی یا كم آگاهی ذبح دام در خانه را ترویج می دهند، اضافه كرد: این مورد به هیچ عنوان با موازین بهداشتی سنخیت ندارد.
وی تصریح كرد: متأسفانه رایج شده كه مردم در راه مشكین شهر، دامی را خریداری نموده و ذبح می كنند و گوشت را بدون این كه در كشتارگاه ذبح شود، مورد استفاده قرار می دهند، در اینگونه موارد احتمال شیوع این بیماری وجود دارد.
مدیركل دامپزشكی استان در سفارش ای به دامدارن اظهار داشت: از دامدارن خواستاریم كه اماكن دامی خویش را به طور مرتب ضدعفونی كنند، چون ناقل بیماری تب كریمه كنگو «نایرو ویروس» است و ناقل این ویروس هم كنه هایی به نام هیالوماست كه با شروع فصل گرما فعالیت خویش را شروع می كنند. این كنه ها ناقل بیماری هستند و بیماری را از دامی به دام دیگر منتقل می كنند.
وی در مورد نحوه ی صحیح دفع كنه های هیالوما از روی دام هم اظهار داشت: دمداران برای برداشتن كنه از روی دام هیچگاه به طور مستیقم با دست خود وارد عمل نشوند، بلكه با پنبه الكلی از روی دام برداشته و داخل آتش بیندازند و به هیچ عنوان مستقیماً با دست خود كنه را برندارند، چون امكان مبتلا شدن به بیماری وجود خواهد داشت.
مدیركل دامپزشكی استان ابراز امیدواری كرد بعد از اتمام تابستان، با رعایت موارد بهداشتی هم چنین پیشگیری های لازم توسط دامدارن، این بیماری امسال هم همانند سال قبل در آذربایجان شرقی مشاهده نشود.
وی اظهار داشت: اداره كل دامپزشكی آذربایجان شرقی، همه بسترها را برای پیشگیری مبتلا شدن به بیماری تب كریمه كنگو را فراهم نموده و همه كشتارگاه را به سیستم پیش سردی مجهز كرده ایم، اگر مردم گوشت های مصرفی خویش را از كشتارگاه هایی كه تحت نظارت اداره كل دامپزشكی استان است تهیه كنند، به این بیماری مبتلا نمی شوند.
وی تشریح كرد: یكی از افتخارات استان این است كه با جلب همكاری های فرابخشی بخصوص ستاد ساماندهی كشتارگاه های استان در مدت زمان كم تمامی كشتارگاه حتی در دور افتاده ترین شهرستان ها، مجهز به سیستم پیش سردی شده است.
بهداد با بیان این كه همه اقدامات پیشگیرانه در ارتباط با بیماری تب كریمه كنگو توسط دامپزشكی استان انجام شده است، اضافه كرد: اگر دامداران هم چنین مردم نكات بهداشتی را رعایت نمایند، به هیچ عنوان امكان مبتلا شدن به این بیماری وجود نخواهد داشت، اما اگر موارد بهداشتی رعایت نشود هر لحظه احتمال بروز این بیماری وجود دارد.
وی خاطرنشان كرد: بیماری تب كریمه كنگو بصورت چشمی و بالینی قابل تشخیص نبوده و صرفاً با انجام آزمایش امكان تشخیص وجود دارد، از همین رو چون امكان انجام آزمایش بر روی همه حیوانات وجود ندارد، دام های ذبح شده در كشتارگاه، به مدت 24 ساعت در سیستم پیش سردی قرار گرفته و عامل بیماری در این صورت از بین می رود.


1397/04/09
20:53:25
5.0 / 5
2439
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , گوشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
کادایف kadaif

کادایف kadaif