کادایف
وزیر بهداشت:

پزشكان، بیماران را از داروی ایرانی نترسانند

پزشكان، بیماران را از داروی ایرانی نترسانند

كادایف: وزیر بهداشت اظهار داشت: چنانچه دارویی، مشابه تولید داخل دارد و از نظر كیفیت و اثربخشی با نوع خارجی اش تفاوتی ندارد، باید همان داروی ایرانی برای بیماران تجویز و سفارش شود و پزشكان و انجمن ها باید كمك كنند تا این جایگزینی صورت گیرد.


به گزارش كادایف به نقل از ایسنا، دكتر سیدحسن هاشمی در اجلاس كشوری مركز مدیریت پیوند و درمان بیماری ها تصریح كرد: تمام اقداماتی كه در وزارت بهداشت به انجام می رسد، در یك طرف قرار داشته و توجه و رسیدگی به بیماران خاص، در طرف دیگر قرار دارد و تمامی دست اندركاران حوزه سلامت، جدا از مسئولیت اصلی شان، باید به مقوله رسیدگی به بیماران خاص بعنوان یك كار خیر بنگرند.

هاشمی اضافه كرد: اغلب بیماران بدون اینكه نقشی داشته باشند، دچار یك بیماری خاص یا صعب العلاج می شوند و بیشترین فاكتور را در ابتلای آنها به بیماری، ژنتیك و ارثی بودن بیماری تشكیل میدهد. ازاین رو مجموعه حاكمیت، دولت، مجلس و وزارت بهداشت باید برای این گروه از مردم، اقدامات ویژه ای عرضه كنند تا به جز درد بیماری، رنج دیگری نداشته باشند.
وزیر بهداشت با اشاره به اینكه قرار بود تعداد دیگری از بیماریها جزو بیماری های خاص شناخته شود، اما تابحال به علت نبودن اراده و عدم تخصیص منابع مالی، این اقدام عملی نشده است، اظهار داشت: در برنامه بودجه سال ۹۷ نام چند بیماری قید شده بود، اما منبع مالی برای آنها تعریف نشده است.

هاشمی اظهار داشت: مسئولیت بخش مدیریت بیماری ها و پیوند در وزارت بهداشت برعهده دكتر شادنوش است و ایشان یكی از بهترین روسای دانشگاه ها بودند و الان این مسئولیت مهم را برعهده دارند و جای تقدیر دارد؛ چراكه این كار بسیار پرارزش است، به شرط آنكه منشاء اثر باشد.

وزیر بهداشت با اشاره به اینكه باید هماهنگی بیشتری بین سازمان غذا و دارو، معاونت درمان وزارت بهداشت و بیمه ها برای پشتیبانی از بیماران خاص وجود داشته باشد، اضافه كرد: مشكلاتی كه این بیماران دارند باید اصلاح گردد. نباید هزینه های بیشتری را برای بیماران به وجود بیاوریم و منبع مالی حمایت ها از قبل مشخص شود.

هاشمی افزود: در شرایطی قرار داریم كه بازار ارز باید متفاوت از گذشته بتواند تامین مواد اولیه و واردات را تضمین كند. از طرفی منابع محدود بیمه ها هم باید صحیح مدیریت شود، اما تمام این مسائل یك طرف قضیه هستند، آن سوی ماجرا بیماران قرار دارند و چنانچه مشكلی هم وجود دارد، حل آن بر عهده ما است نه بیمار.

بنابر اعلام پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، هاشمی با تاكید براینكه چنانچه مشكلاتی در مقوله درمان بیماران خاص وجود دارد، باید مرتفع شود، خاطرنشان كرد: متاسفانه بالادستی های ما كه باید به این مشكلات توجه نمایند، به علت گرفتاری های مختلف یا حساسیت های كمتر، این نگاه را ندارند، یا چنانچه اراده ای هم وجود داشته، به سرانجام نرسیده است. بنابراین باید تلاش نماییم كه مشكلات را خودمان حل نماییم.

وزیر بهداشت با تاكید به اینكه نباید بیماران و خانواده های آنها برای تامین دارو و ملزومات شان نگران باشند، اضافه كرد: نباید همچون افراد یا گروه هایی باشیم كه بر نگرانی مردم می افزایند، بلكه وظیفه مان این است كه به آنها آرامش دهیم، ازاین رو از این پس در وزارت بهداشت هم نباید تصمیماتی اتخاذ شود كه منجر به نگرانی مردم می گردد.

هاشمی تصریح كرد: برای حل مواردی كه تابحال برای بیماران دیالیزی، ام اس، تالاسمی و پیوندی مشكل بوجود آورده است باید پیشنهادهای عملی داده شود تا اصلاح شده و حل و فصل شوند.

وزیر بهداشت بیان كرد: حوزه سلامت در شرایط ویژه ای قرار دارد، چونكه منابع و مصارف باهم، همخوانی ندارد، دلیل آن هم این است كه سهم بیمه ای كه از مردم دریافت می شود، متناسب با بسته خدمتی نیست؛ یعنی حق بیمه دریافت شده از مردم در قبال خدماتی كه دولت عرضه می دهد، ناچیز است.

هاشمی اضافه كرد: البته این مورد به آن معنا نیست كه بدون افزایش سبد درآمدی مردم، سهم بیمه آنها را افزایش دهیم، اما بالاخره اگر وضعیت اقتصادی مردم خوب باشد، خود مردم می توانند، منبع درآمدی برای بیمه ها باشند.

وزیر بهداشت در این خصوص افزود: از جانب دیگر تصمیماتی كه توسط حكومت، دولت و مجلس اتخاذ می شود، مهم می باشد. برخی افراد با اندیشه اقتصادی، با هزینه كرد در زمینه رفاه مخالفت می ورزند، اما به اعتقاد ما، حكومت، دولت و مجلس خوب، همانی است كه به تحقق شعار مقام معظم رهبری جامه عمل بپوشاند تا بیماران به جز درد بیماری، رنج دیگری نداشته باشند.
هاشمی با اشاره به اینكه مردم و انجمن ها باید كمك كنند تا توقعات زیادی تولید نكنند، خاطرنشان كرد: چنانچه دارویی مشابه تولید داخل دارد و از نظر كیفیت و اثربخشی با نوع خارجیاش تفاوتی ندارد. باید همان داروی ایرانی برای بیماران تجویز و سفارش شود، مصرف داروهای خارجی كه برای واردات آن باید هزاران ترفند را به كار گیریم، خیانت است، بنابراین پزشكان و انجمن ها باید كمك كنند تا این جایگزینی صورت گیرد، چراكه پروسه ای زمانبر است و این فرهنگ باید به تدریج نهادینه شده و با اقناع كردن این تغییر ذائقه صورت گیرد.

وزیر بهداشت با اشاره به اینكه پزشكان در جایگزینی داروی ایرانی نقش مهمی دارند، خاطرنشان كرد: برخی پزشكان به بیماران خود سفارش می كنند، حتما داروی خارجی تهیه كنند، بیمار هم از ترس سلامتی اش، خویش را مجاب می كند تا داروی خارجی تهیه نماید.

هاشمی درمورد كنترل مصارف، اظهار داشت: با در نظر گرفتن سلامتی مردم، عقل، انصاف، علاقه به كشور و منافع ملی حكم می كند كه بر مصرف داروهای ایرانی و ارزان قیمت تر تاكید نماییم.

وزیر بهداشت با اشاره به اینكه در شرایطی كه كشور با برخی مشكلات روبرو است، مدیریت هزینه ها اهمیت زیادی دارد، تصریح كرد: برخی نمایندگان، ائمه جمعه، احزاب و گروه های سیاسی به زعم خود به ایجاد توقعات دامن می زنند، بنابراین ما با حرف ها و وعده های دور، نباید برای مردم تولید درد نماییم.

هاشمی درمورد انجمن ها تصریح كرد: انجمن ها بیش از هر كسی می توانند به ما كمك كنند، كما اینكه در ۵ ساله گذشته هم چنین بوده است.

وزیر بهداشت با تاكید براینكه خدماتی كه در سال های آینده به بیماران عرضه می گردد نباید دچار كاستی شود، اضافه كرد: باید بیماران را عضوی از خانواده خود درنظر بگیریم و در رفع نیازهایشان دلسوزانه رفتار نماییم.

هاشمی در انتها اظهار داشت: در مورد پشتیبانی از بیماران نباید روش ثابت و مطلقی را دنبال كرد. برای مثال بیمارانی كه متمول و ثروتمند هستند، از درمان مجانی استفاده نكنند و اجازه دهند منابع مالی در حوزه سلامت به مردم محروم تر و كمتر برخوردار خدمت رسانی كند.



1397/04/26
14:31:56
5.0 / 5
2253
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
کادایف kadaif

کادایف kadaif