کادایف

تلخی دهان نشانه چیست؟

تلخی دهان نشانه چیست؟

كادایف: یك فوق تخصص بیماری های دستگاه گوارش درباره علت احساس تلخی در دهان توضیح داد.


دكتر محسن اسماعیلی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینكه علت تلخی دهان امكان دارد مربوط به علت رفلاكس اسید و صفرا در معده باشد، اظهار داشت: گاهی به علت سوء هاضمه عملكردی در زمانی كه معده عملكرد خوبی نداشته باشد صفرا به داخل معده برگشت می كند و كمی التهاب و تحریك تولید می گردد كه در این حالت فرد احساس تلخی دهان می كند.
وی ادامه داد: در بعضی موارد به دنبال مصرف بعضی از غذاها، تجربه استرس های روانی و مصرف برخی داروها امكان دارد تلخی دهان تولید شود. تلخی دهان مربوط به سن خاصی نیست و در هر سنی امكان دارد اتفاق افتد. البته معمولا در سنین میانسالی و ۴۰ تا ۵۰ سالگی تلخی دهان در افراد بروز می كند.
اسماعیلی با اشاره به اینكه روش درمانی تلخی دهان عموما درمان رفلاكس معده و درمان سوء هاضمه عملكردی است، اظهار داشت: تلخی دهان در هر دو جنس اتفاق می افتد و تفاوت چندانی ندارد. تصور برخی این است كه علت تلخی دهان را مربوط به كیسه صفرا و سنگ صفرا می دانند و این در شرایطی است كه این دلیل مطرح نیست.
این فوق تخصص بیماری های دستگاه گوارش با اشاره به اینكه تلخی دهان به تنهایی نشانه بیماری خاصی نیست، اضافه كرد: تلخی دهان به ندرت مربوط به بیماری های دهان و دندان می شود، اما طعم بد و بوی بد دهان مربوط به بیماری های دندان، سیسنوس، لوزه ها و حتی عفونت های ریوی است.
اسماعیلی تصریح كرد: افراد حساسی كه تلخی دهان را بسیار تجربه می كنند به جهت اینكه كمتر به تلخی دهان دچار شوند باید دقت كنند داروهایی كه مصرف می كنند در صورتیكه ضروری نیست قطع كنند. سفارش می گردد معده این افراد خالی نباشد، چندان پرخوری نكنند و پس از غذا هم بلافاصله دراز نكشند. همینطور مصرف سیگار می تواند تلخی دهان را تشدید كند و پیاده روی هم می تواند در بهبود تلخی دهان موثر واقع شود.1397/04/31
13:25:39
5.0 / 5
2413
تگهای خبر: بیماری , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
کادایف kadaif

کادایف kadaif