کادایف
رییس اداره دندانپزشكی وزارت بهداشت پاسخ داد

بهداشتكاران جای دندان پزشكان را می گیرند؟

بهداشتكاران جای دندان پزشكان را می گیرند؟

كادایف: رئیس اداره دندانپزشكی وزارت بهداشت در واكنش به طرح اخباری در خصوص بازگشت بهداشتكاران دهان و دندان به عرصه سلامت و جایگزین شدن آنها به جای دندانپزشكان، اظهار داشت: در همه جای دنیا، خدمات سطح یك دهان و دندان توسط نیروهای حد واسط انجام می گردد و این به مفهوم جایگزین شدن بهداشتكاران به جای دندانپزشكان نیست؛ البته این طرح هنوز در كشور عملیاتی نشده است.دكتر قاسم صادقی در گفت وگو با ایسنا، درباره چرایی مطرح شدن بازگشت دوباره بهداشتكاران دهان و دندان به نظام سلامت توضیح داد و اظهار داشت: هم اكنون بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ مركز بهداشتی و درمانی سطح كشور داریم كه هنوز فاقد دندانپزشك هستند، اما این دلیلی جهت استفاده از بهداشتكار به جای دندانپزشك نیست. اعتقاد داریم همه مردم در اقصی نقاط كشور، شهروند درجه یك هستند و باید خدمات برابر دریافت نمایند. آنچه پیش بینی شده، برای خدمات سطح یك است كه در همه جای دنیا این خدمات بهداشتی مثل فیشورسیلانت، فلورایدتراپی، آموزش بهداشت، جرم گیری و... توسط نیروهای حد واسط انجام می گردد. این نیروها هم بهداشتكاران و كاردان های بهداشت دهان و دندان هستند كه هم اكنون در بخش های خصوصی و دولتی خدمت عرضه می دهند.

صادقی با اشاره به اینكه وزارت بهداشت تلاش می كند كه نیروها طبق شرح وظیفه مصوب خود فعالیت كنند، اضافه كرد: در برخی از كشورهای پیشرفته آمار این نیروها چندین برابر نیروهای درمانگر است؛ بنابر این نباید جای نگرانی وجود داشته باشد. الان بیشتر خدمات توسط دندانپزشكان انجام می گردد. در كنار آن ها هم نیروهای حد واسط كه از قبل در شبكه بهداشت حضور داشتند، فعالیت می نمایند. اگر بهداشتكاران فعال شوند می توانند نیازهای سطح یك حوزه بهداشت را برطرف كنند. نیازهای سطح دو هم توسط دندانپزشكان برطرف می گردد.

وی افزود: با اجرای طرح تحول سلامت دهان و دندان از ابتدای سال ۹۴، خدمات ما به جامعه هدف یعنی نوجوانان كمتر از ۱۴ سال و مادران آبستن و شیرده در بیش از ۳۰۰۰ مركز بهداشتی و درمانی در سطح كشور شروع شد. این خدمات در مراكز بهداشتی روستایی بدون فرانشیز و در مراكز شهری با ۱۰ درصد فرانشیز انجام می گردد. در بعضی نقاط به علت سختی مسیر و نبودن امكانات مورد نیاز، دندانپزشك نداریم كه تلاش می نماییم این نیاز را با همكاری معاونت بهداشت و دبیرخانه شورای آموزش تخصصی دندانپزشكی برطرف نماییم.

وی افزود: البته این مورد به نظر وزیر بهداشت محول شده است. شورای گسترش جلسه و مصوبه ای در این زمینه داشته، اما متن انشا شده آن هنوز منتشر نشده است. قرار بود این كار با نظر معاونت بهداشت و تایید دبیرخانه شورای تخصصی و آموزش دندانپزشكی و معاونت آموزشی صورت گیرد، اما هنوز بستری باز برای آن در نظر گرفته نشده كه بگوییم قانون بهداشتكار احیا شده است.

رئیس اداره دندانپزشكی معاونت درمان وزارت بهداشت در ادامه خاطرنشان كرد: هم اكنون نیروهای طرحی و تخصصی در كلینیك های ویژه، خدمات دندانپزشكی عرضه می كنند. در مراكز بهداشتی و درمانی شهری و روستایی هم بیشتر نیروهای طرحی و گاهی نیروهای استخدامی معاونت بهداشت و دانشگاه ها در این حوزه فعالیت می نمایند. اگر در منطقه ای دندانپزشك حضور نداشته است، در مركز بهداشتی آن منطقه خدمات دندانپزشكی عرضه نشده است؛ یعنی این خدمات حتما با حضور دندانپزشك انجام می گردد.

صادقی با اشاره به اینكه این مورد هنوز عملیاتی نشده است، افزود: با عنایت به این وضعیت می توانم بگویم این مورد كه بهداشتكاران جای دندانپزشكان را در مراكز خدماتی بگیرند، صحت ندارد. در عین حال ما تلاش می نماییم با كمك معاونت بهداشت وزارت بهداشت طرحی برای واگذاری مراكز خدمات دندانپزشكی به دندانپزشكان اجرا نماییم كه با عنایت به این موضوع، عملا این قضیه منتفی خواهد بود.
1397/06/11
14:54:04
5.0 / 5
2552
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , تخصص , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif