کادایف

ضرورت پوشش بیمه ای اقلام دارویی دیابت فارغ از نوع بیمه بیماران

ضرورت پوشش بیمه ای اقلام دارویی دیابت فارغ از نوع بیمه بیماران

كادایف: انجمن های دیابت ایران و اطلاع رسانی گابریك در اطلاعیه ای مشترك در آستانه هفته ملی دیابت، ضمن طرح ۱۰ درخواست از مسئولان جهت تسهیل دسترسی به درمان و پیشگیری از این بیماری، پوشش بیمه ای اقلام دارویی دیابت بدون تبعیض نوع بیمه را خواهان شدند.به گزارش كادایف به نقل از ایسنا، در بیانیه مشترك دكتر كامران نیكوسخن - رئیس انجمن ملی دیابت كشور و هرمز كیخوان زاده - مدیر انجمن اطلاع رسانی گابریك آمده است: « سالروز جهانی دیابت كه از سال ۱۳۹۲ در ایران به نام هفته ملی دیابت برگزار می شود، فرصت مناسبی است تا علاوه بر پرداختن به مبحث شعار جهانی دیابت كه امسال بر محور خانواده تاكید دارد و در طول سال جاری خواهد بود، زمینه های مختلف بیماری از نظر پیشگیری از بروز بیماری و عوارض آن و همینطور از لحاظ اقتصادی و اجتماعی مورد بحث قرار گرفته و در جهت مدیریت آن از دیدگاه اجتماعی و انفرادی شرایط به روز رسانی شود.

همانطور كه می دانیم مطالبه گری و دفاع از حقوق گروه هدف یكی از وظایف عمده سازمان های مردم نهاد است. انجمن های ملی دیابت ایران و اطلاع رسانی دیابت گابریك بعنوان نمایندگان پذیرفته شده سازمان های مردم نهاد دیابت كشور در فدراسیون بین المللی دیابت (IDF) با عنایت به قدمت و كثرت اعضای خود رابطه نزدیكی با افراد مبتلا به دیابت دارند و با ابزار و امكانات در اختیار خود، از وضعیت كلیه بیماران آگاه بوده و نیازهای آنان را رصد كرده اند. با عنایت به رویداد ملی هفته دیابت مناسب می دانند كه نیازها و توقعات این جمعیت كثیر را به شرح ذیل به اطلاع دولتمردان، ارباب جراید، صنایع و شركت های مرتبط و توده مردم برسانند.

علی رغم تاكید سازمان های جهانی سلامت بر اهمیت آموزش نتیجه محور دیابت، متاسفانه در كشور ما لزوم این مهم به درستی توسط جامعه پزشكی، سیاستگذاران حوزه سلامت و افراد مبتلا به دیابت درك نشده است. بنابراین لازم است كه آموزش دیابت با كیفیت بالا و حرفه ای از جانب متولیان مربوطه در اختیار كلیه مبتلایان قرار گیرد.

- در این راستا نیاز است كه در جهت تاكید بر اهمیت آموزش دیابت، وزارت بهداشت و درمان با حمایت سازمان های بیمه گر، دیابت را تحت پوشش بیمه قرار دهند و زیرساخت های لازم همچون ابزار استفاده از خدمات آنلاین را برای دسترسی همگانی و اجرای آن فراهم نمایند.

- با توجه با پیام امسال فدراسیون بین المللی دیابت كه از هر پنج نفر گروه درمانی كه به امر مراقبت از افراد دیابتی اشتغال دارند، تنها یك نفر با اصول جدید مدیریت دیابت آشنا هستند. ازاین رو لازم است زمینه مناسب آموزش نوین دیابت برای گروه های پزشكی كه در این راستا فعالیت می نمایند فراهم گردد.

- پایش قند خون در كنترل بیماری و جلوگیری از عوارض آن اهمیت ویژه ای دارد. در این راستا درخواست می گردد دستگاه و نوارهای تست قند خون برای كلیه بیماران با اولویت مبتلایان نوع یك دیابت در برنامه بیمه همگانی كشور قرار گیرد.

- فراهم كردن امكان دسترسی به فناوری های پیشرفته پایش مداوم قند خون به صورت بهینه برای بیمارانی كه می توانند از این امكانات استفاده كنند.

- با عنایت به اهمیت پوشش كافی و كارا در دسترسی به انسولین بخصوص انسولین های مدرن با سپاس و قدردانی از پوشش بیمه ای این اقلام دارویی درخواست می گردد كه این داروها بدون تبعیض نوع بیمه در دسترس بیماران قرار گیرد.

- با عنایت به اهمیت پیشگیری از بروز عوارض قلبی – عروقی در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ به كمك داروهای جدید كه متاسفانه تحت پوشش بیمه نبوده و هزینه بسیار بالایی دارد، درخواست می گردد این اقلام دارویی تحت پوشش بیمه قرار گرفته و بدون تبعیض در اختیار بیماران قرار گیرد.

- با عنایت به اهمیت اطلاع رسانی، فرهنگ سازی، رفع تبعیض (تحصیل، ازدواج، اشتغال و...) فرد دیابتی در جامعه و اصلاح باورهای غلط از رسانه های جمعی بخصوص رسانه ملی درخواست می گردد كه نقش ویژه خویش را در این راستا تولید كنند.

- انجمن های ملی عضو (IDF) آماده هر گونه همكاری با ارگان های رسمی مرتبط همچون وزارت بهداشت، سازمان های بیمه گر در زمینه كنترل بیماری دیابت هستند و درخواست دارند نسخه ای از كلیه مقررات و ضوابط پیشگیری و درمانی نظیر برنامه های كشوری و بیمه ای كه برابر قانون در این ارگان ها به تصویب می رسد جهت اطلاع رسانی به افراد مبتلا به دیابت در اختیار این انجمن ها قرار گیرد.

- با عنایت به اینكه تغذیه سالم و فعالیت بدنی از اصول كنترل بیماری و پیشگیری از مبتلا شدن به عوارض دیابت هستند، تقاضا داریم سازمان های مربوطه بخصوص سازمان غذا و دارو، دفتر بهبود تغذیه و وزارت ورزش و جوانان همكاری متقابل با سازمان های مردم نهاد دیابت را داشته باشند؛ به طوریكه در سایه این ارتباط نزدیك كلیه مبتلایان و جامعه به صورت ویژه دسترسی ساده به اطلاعات، امكانات و تمهیدات این دو اصل مهم را داشته باشند. در همین زمینه در سطح شهر بیلبردهایی برای تبلیغ پفك و چیپس و غذاهای ناسالم مشاهده می نماییم كه اینگونه تبلیغات در همه جای دنیا ممنوع می باشد. بر همین مبنا ما اجازه نصب بیلبرد در سطح كشور برای آگاهی رسانی تغذیه سالم را خواستاریم.

- انجمن های ملی دیابت كشور در انتها از پیاده روی بزرگی كه به مناسبت هفته ملی دیابت جمعه بامداد در توچال برگزار می گردد اطلاع داد و از عموم مردم به منظور پیشگیری از دیابت جهت شركت در این پیاده روی دعوت كرد.»
1397/08/19
20:42:41
5.0 / 5
1823
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , بیمه , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif