کادایف

مردان سهم كمتری در پرونده های الكترونیك سلامت دارند

مردان سهم كمتری در پرونده های الكترونیك سلامت دارند

كادایف: اصفهان - قائم مقام معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی اظهار داشت: مردان نسبت به زنان، سهم كمتری در تشكیل پرونده الكترونیك سلامت دارند.


پرونده الكترونیك سلامت ( EHR ) حاوی اطلاعات درمانی و بهداشتی مردم است كه به صورت الكترونیكی ذخیره شده و استفاده از آن در بخش های مختلف نظام بهداشت و درمان سبب یكپارچه سازی اطلاعات سلامت، ارتقای خدمات و مدیریت بهتر نظام سلامت كشور می گردد.
محمد شریعتی كه برای حضور در اجلاس سراسری معاونان فنی و اجرایی و مدیران گروه توسعه مراكز بهداشت كشور به اصفهان سفر كرده است، روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: از حدود 55 میلیون و 300 هزار پرونده الكترونیك سلامت تشكیل شده در بخش بهداشت كشور، 26 میلیون و 500 هزار پرونده متعلق به مردان و 28 میلیون و 800 هزار پرونده متعلق به بانوان است.
شریعتی با تاكید بر اینكه خانه ها و پایگاه های بهداشت آماده هرگونه خدمت رسانی به رجوع كنندگان زن و مرد هستند، خاطرنشان كرد: این باور در جامعه ما به نادرستی بوجود آمده است كه خدمات كمتری برای مردان در مراكز بهداشت كشور عرضه می گردد.
رئیس مركز مدیریت شبكه بهداشت كشور با اشاره به اینكه مردان حتی نسبت به زنان نیاز بیشتری به انجام مراقبت های پیشگیرانه و سلامتی مانند اندازه گیری فشار خون و وزن دارند، اظهار داشت: ما از همه مردم بخصوص مردان دعوت می نماییم كه برای دریافت خدمات بهداشت به خانه ها و پایگاه های بهداشت در شهرها و روستاها رجوع كنند.
شریعتی با اشاره به اینكه نقش معاونت بهداشت، پیشگیری است، افزود: برخی مواقع مردم منتظر یك درد یا بیماری هستند تا بعد از آن به بخش سلامت رجوع كنند در صورتی كه در عصر جدید مردم باید برای حفظ و ارتقای سلامتی خود در زمان حال و آینده و ارتقای كیفیت زندگی به مراكز بهداشت رجوع كنند.
قائم مقام معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به اینكه اطلاعات كُد ملی 75 میلیون تَن از مردم در سامانه یكپارچه بهداشت (سیب ) كشور به منظور تشكیل و فعال شدن پرونده الكترونیك سلامت ثبت شده است، افزود: تا كنون حدود 70 درصد پرونده ها برای ثبت اطلاعات و دریافت خدمات بهداشتی با رجوع مردم به مراكز و خانه های بهداشت، فعال گشته است.
وی با اشاره به اینكه هرچه سطح سواد و احساس نیاز مردم بیشتر باشد، رجوع به مراكز بهداشتی برای دریافت خدمات و تشكیل پرونده الكترونیك سلامت افزایش می یابد، اضافه كرد: رجوع به خانه ها و پایگاه های بهداشت و مراكز جامع خدمات سلامت شهری و روستایی كشور روزانه 700 هزار تَن است و همه اطلاعات آنها در سامانه سیب به صورت الكترونیكی ثبت می گردد.
شریعتی افزود: بعد از رجوع مردم به مراكز بهداشتی، پیامك نظرسنجی برای آنها ارسال می گردد كه به صورت میانگین 17 درصد آنها به این پیامك ها پاسخ می دهند.
وی میزان رضایت مندی رجوع كنندگان به خانه ها و پایگاه های بهداشت كشور بر مبنای نظرسنجی های صورت گرفته را 96.5 درصد اعلام نمود و اظهار داشت: این آمار برای ما با وجود برخی كاستی ها و ضعف ها، سبب افتخار است.
قائم مقام معاون بهداشت وزارت بهداشت، همینطور با اشاره به اینكه پوشش پرونده الكترونیك سلامت در بخش بهداشت در روستاها و شهرهای كوچك به صورت تقریبی كامل است، خاطرنشان كرد: این پوشش در شهرهای بزرگ و كلانشهرها كمتر است كه برای رفع آن، طرح گسترش در مراكز بهداشت استان ها در حال اجراست.
شریعتی افزود: در این طرح، استانداردهای مورد نیاز برای هریك از شهرها و روستاها برای چگونگی عرضه خدمات مشخص و بازبینی شده است و خانه ها و پایگاه های بهداشت و مراكز جامع خدمات سلامت شهری و روستایی بر مبنای آنها فعالیت می نمایند.
اجلاس سراسری معاونان فنی و اجرایی و مدیران گروه توسعه مراكز بهداشت كشور روز دوشنبه به همت مركز بهداشت و معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی اصفهان و با هدف بحث و تبادل نظر درباره عناصر اصلی پیشبرد برنامه های تحول حوزه بهداشت و عرضه دوره های آموزشی در هتل آسمان برگزار گردید.
3011/ 6022


1397/08/28
13:03:25
5.0 / 5
2160
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
کادایف kadaif

کادایف kadaif