کادایف

اهدا عضو فرد مرگ مغزی در گیلان جان چند بیمار را نجات داد

اهدا عضو فرد مرگ مغزی در گیلان جان چند بیمار را نجات داد

كادایف: اهدای عضو محمد غلامی مرد 58 ساله گرفتار مرگ مغزی در گیلان به چند بیمار نیازمند به پیوند عضو زندگی دوباره بخشید.


مسئول بیماری های خاص دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی درمانی استان گیلان روز یكشنبه در این باره به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اهدای عضو محمد غلامی 58 ساله كه به سبب خونریزی گرفتار مرگ مغزی شده بود، با رضایت خانواده اش انجام شد.
محمدرضا حسین زاده اضافه كرد: دو كلیه و كبد این فرد گرفتار مرگ مغزی به سه بیمار نیازمند در مركز آموزشی درمانی رازی رشت پیوند زده شد و سایر نسوج برای پیوند به بیماران نیازمند به تهران انتقال یافت.
از ابتدای امسال تاكنون، 15 خانواده از افراد گرفتار مرگ مغزی در استان گیلان برای اهدای عضو عزیزشان اقدام نموده اند، اعلام رضایت برای پیوند اعضا از سال 1387 در گیلان انجام گرفت؛ باربد چمن زیبای، كودك چهار ساله آغازین اهدا كننده در گیلان است كه با رضایت خانواده كلیه اش به مردی 42 ساله پیوند زده شد.
هر فرد مرگ مغزی در صورتیكه خانواده اش خیلی زود برای اهدای عضو رضایت دهند، می تواند جان حداقل هشت تا 53 نفر را نجات دهد؛ برمبنای آمارها، هر 10 دقیقه یك نفر به لیست انتظار برای پیوند عضو اضافه می شود، هر دو ساعت یك نفر به خاطر نرسیدن عضو پیوندی جان خودرا از دست می دهد.
كلیه ها، قلب، كبد، پانكراس، روده، ریه ها، استخوان، مغز استخوان و برخی بافت های بدن همچون پوست و همین طور قرنیه چشم، تاندون، غضروف و دریچه قلب از پیوندهای متداول می باشد.
قانون پیوند اعضاء، فروردین ماه 1379 در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید؛ بر طبق این قانون، اعضای بیماران فوت شده یا بیمارانی كه مرگ مغزی آنان آشكار و مسلم شده را می توان به شرط وصیت بیمار یا موافقت ولی دم برای پیوند به بیمارانی كه ادامه حیاتشان به پیوند عضو بستگی دارد، استفاده نمود.
7286 /6030


1397/09/11
14:46:20
5.0 / 5
1663
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , پوست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif