کادایف

بروز سالانه ۱۱۰ هزار مورد جدید سرطان در كشور

بروز سالانه ۱۱۰ هزار مورد جدید سرطان در كشور

به گزارش كادایف رئیس بنیاد بیماری های خاص كشور اظهار داشت: سالانه ۱۱۰ هزار بیمار سرطانی در كشور اضافه می گردد و الان ۱۱ درصد از جمعیت كشور به دیابت مبتلا هستند و این آمار رو به افزایش است.


به گزارش كادایف به نقل از ایسنا، فاطمه هاشمی در همایش تجلیل از خیرین سلامت شهرستان بردسكن اظهار داشت: هرچند بیماری های خاص قابل پیشگیری است، اما متاسفانه روز به روز بر تعداد این بیماران افزوده می گردد.

وی با تاكید بر اینكه باید در زمینه پیشگیری تلاش كرد، اضافه كرد: عدم پیشگیری باعث می گردد هزینه های بسیاری به خود مردم و دولت تحمیل شود.

رئیس بنیاد بیماری های خاص كشور عنوان كرد: در بازدیدهای مستمری كه سال های ۷۲، ۷۳ و ۷۴ از مراكز درمانی كشور داشتیم نه تنها مراكز درمانی برای بیماران خاص وجود نداشت بلكه باید هزینه ها را خود بیماران پرداخت می كردند. بنابراین بنیاد بیماری های خاص را راه اندازی كردیم. در گذشته چون تعداد بیماران خاص در مقایسه با كل جمعیت كشور، كم بود به همین خاطر توجه جدی نمی شد.

هاشمی اضافه كرد: در این راستا آخر سال ۷۵ پیشنهادات خویش را به دولت عرضه دادیم كه تمامی آنها در هیات دولت به تصویب رسید. درمان مجانی بیماران دیالیزی، تالاسمی و كلیوی از آن جمله بود. تحت پوشش بیمه قرار گرفتن همه این بیماران مصوبه دیگری بود كه برپایه آن مقرر شد خود ریاست جمهوری هزینه سرانه بیمه این بیماران را بپردازد تا بیمه آنان هم به صورت مجانی باشد.

هاشمی افزود: از زمانی كه بنیاد بیماری های خاص را راه اندازی كردیم تعداد مراكز دیالیز در كشور از ۱۲۸ مركز به ۴۵۰ مركز با بهترین امكانات از نظر استانداردهای داخلی افزایش پیدا كرد. هرچند به علت تحریم ها به خصوص بیماران تالاسمی، سرطانی و ام اس گرفتار مشكل شدند، اما باید كاری نماییم تا این بیماران وقتی برای گرفتن دارو رجوع می كنند با مشكلی مواجه نباشند.

ایشان در ادامه اظهار داشت: ۵۰ تا ۶۰ درصد بیمارانی كه دیالیز می شوند، دیابت یا فشار خون داشته اند. هرچند از نظر بنیاد بیماری های خاص هر بیماری صعب العلاجی كه فرد تا آخر عمر باید درمان گردد، جزء بیماران خاص به حساب می آید، اما دولت نمی پذیرد.

ایشان در ادامه با اشاره به اینكه سالانه ۱۱۰ هزار بیمار سرطانی در كشور اضافه می شود، اضافه كرد: متاسفانه ۱۱ درصد از جمعیت كشور به دیابت مبتلا هستند و هر روز هم این آمار رو به افزایش است. حالا در كشور، ۳۰ هزار بیمار دیالیزی، ۲۸ هزار بیمار نارسایی كلیه و ۶ هزار هموفیلی و ۱۹ هزار تالاسمی وجود دارد.

رئیس بنیاد بیماری های خاص كشور افزود: حالا توانسته ایم فقط در سه نقطه از كشور مراكز مجهز خدمات لازم به بیماران خاص را داشته باشیم و هنور در مراكز استان ها فاقد این گونه مراكز هستیم، البته در شهرهایی همچون تهران، رفسنجان و بجنورد هم این مراكز در حال ساخت است.

سلامت از اولویت های دولت است

در ادامه محمدرضا دارابی - رئیس دانشگاه علوم پزشكی مشهد با اشاره به اینكه در حوزه سلامت در مقایسه با پیش از انقلاب اقدمات بسیار خوبی صورت گرفته است، اظهار داشت: در دولت تدبیر و امید هدف سلامت یكی از اولویت های دولت قرار گرفته است.

وی ادامه داد: خدمات بی شائبه ای در حوزه سلامت و در بخش ها و فضاهای درمانی، نیروی انسانی و اعتبارات حوزه سلامت برای مردم انجام شده است. در این راستا برای كاهش هزینه های بیماران مبحث طرح تحول سلامت عنوان شد و در جهت این طرح چند اقدام دیگر انجام شد كه تولید مجامع سلامت استان و شهرستان، تنظیم سند توسعه سلامت، تنظیم سند جلوگیری از بیماری های غیر واگیردار همچون اهدافی بود كه دولت تدبیر و امید در حوزه سلامت در سرلوحه كار خود قرار داد.

رئیس دانشگاه علوم پزشكی مشهد، تولید معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت و دانشگاه ها با هدف سهیم كردن تمام اجتماع در حوزه سلامت را از اهداف دیگر ذكر كرد و اضافه كرد: امروزه ۷۵ درصد مولفه های موثر سلامت در جامعه حضور دارند و تنها در ۲۵ درصد این عوامل وزارت بهداشت می تواند اثرگذار باشد.

دارابی اظهار داشت: یكی از اقدامات موثری كه به تازگی در حوزه بهداشت و درمان صورت گرفته این است كه مراكز جامع بیماری های خاص در ۸۵ مركز در سراسر كشور راه اندازی شد.




1397/09/18
13:30:40
5.0 / 5
1718
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , بیمه , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
کادایف kadaif

کادایف kadaif