کادایف

توضیح وزارت بهداشت درباره بی خطرسازی زباله های عفونی در بیمارستان های تهران

توضیح وزارت بهداشت درباره بی خطرسازی زباله های عفونی در بیمارستان های تهران

كادایف: معاونت بهداشت وزارت بهداشت چگونگی بی خطرسازی زباله های عفونی و تفكیك در مبداء زباله های بیمارستانی را توضیح داد.


به گزارش كادایف به نقل از ایسنا، معاونت بهداشت وزارت بهداشت در واكنش به اظهارات افشین حبیب زاده - رییس كمیته نظارت شورای اسلامی شهر تهران در ۲۶ آذرماه امسال در خصوص آنكه "وزارت بهداشت نسبت به جمع آوری و بی خطر سازی زباله های عفونی اقدام كند" جوابیه ای صادر كرد.
در متن جوابیه معاونت بهداشت وزارت بهداشت كه در اختیار ایسنا قرار گرفت، آمده است: «وزارت بهداشت در امتداد انجام وظایف قانونی خود جهت حفظ سلامت انسان ها و جلوگیری از بیماری ها و مطابق قانون مدیریت پسماند مصوب مجلس موظف به مدیریت پسماندهای پزشكی ویژه از مبدا تولید تا بی خطر سازی در محل تولید آن در بیمارستان ها است.
در ۱۵۹ بیمارستان از ۱۶۱ بیمارستان استان تهران فرایند بی خطرسازی پسماندهای عفونی انجام میگردد و در ۹۸ درصد این بیمارستان ها باز وضعیت تفكیك در مبدا در حد خوب و متوسط(حد قابل قبول) است. بیمارستان ها با استقرار دستگاه بی خطر سازی نظیر اتوكلاو، پسماندهای عفونی را در مبداء بی خطر می كنند.
بر اساس ماده ۷ قانون مدیریت پسماندها سپس بی خطر سازی و یا عادی شدن پسماند، ساز و كار مدیریت آن بر عهده شهرداری ها است. متاسفانه با وجود بی خطر سازی و صرف هزینه های هنگفت از طرف بیمارستان ها در جهت تامین و نگهداری و اپراتوری و همین طور انجام پایش های كنترلی دستگاه ها و نمایش اظهارنامه بی خطرسازی متعاقب آزمایشات آزمایشگاه های معتمد محیط زیست، شهرداری مبادرت به ستاندن تعرفه پسماند عفونی از بیمارستان ها برای مدیریت پسماند بی خطر شده می كند. همین طور در خیلی از موارد پسماندهای بی خطر شده دریافتی از بیمارستان ها را در فرایند حمل و نقل و دفن پسماندهای فوق با پسماندهای ویژه مخلوط می كنند كه این امر بر خلاف قوانین جاری كشور است. در نتیجه بی حاصل شدن تلاش بیمارستان ها برای تفكیك و بی خطر سازی پسماندهای عفونی را به دنبال دارد.
با این وجود تاكید حوزه بهداشت وزارت بهداشت بر انجام تفكیك صحیح در مبدا و انجام بی خطرسازی در بیمارستان ها است و معاونت بهداشت در همه سطوح بر این مساله نظارت مستمر دارد. همین طور با همكاری معاونت درمان وزارت بهداشت و به جهت اهمیت زیاد مدیریت صحیح پسماندهای پزشكی این مساله در اعتبار بخشی بیمارستان ها باز گنجانده شده است.
جهت رفع شبهه درباب بی خطر شدن و یا عادی شدن پسماندعفونی توسط دستگاه هایی نظیر اتوكلاو اوایل سال ۹۶ جلسه ای با حضور نماینده تخصصی سازمان جهانی بهداشت و نمایندگان سازمان حفاظت محیط زیست برگزار گردید كه نتیجه این جلسه تایید عادی شدن پسماندهای عفونی با استفاده دستگاه هایی كه توان كاهش اسپور باكتری ها تا حداقل شش كاهش لگاریتمی در پایه ۱۰ را دارند، بود.
همچنین شرایط كاركرد مناسب و ضوابط كار با دستگاه مطابق دستورالعمل انجام میگردد و این مساله با نمایش اظهار نامه بی خطر سازی صورت می گیرد كه منضم به نتایج تایید شده آزمون های میكروبی دستگاه بی خطرساز پسماند توسط آزمایشگاه مورد قبول سازمان حفاظت محیط زیست و یا معتمد این سازمان است.
در ضمن معاونت محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست تیرماه ۹۷ طی نامه ای و بر طبق ماده ۶۹ ضوابط پسماند پزشكی، عادی بودن پسماندهای بی خطر شده با استفاده از دستگاه های بی خطر ساز را تایید كرده است و در این خصوص وزارت بهداشت و سازمان مذكور تنظیم شیوه نامه پایش و نظارت ضوابط مذكور را به صورت مشترك در دستور كار دارند.
مطابق ماده ۷۰ قانون مدیریت پسماند استفاده از هرگونه زباله سوز شامل متمركز و غیر متمركز در شهرها ممنوع می باشد كه به مثابه آن در بیمارستان ها باز ممنوع خواهد شد.
لذا از شهرداری و سازمان مدیریت پسماند باز درخواست میگردد كه ضمن حمل و نقل مناسب پسماندهای تفكیك شده و عدم اختلاط پسماند بی خطر شده (عادی) با پسماند ویژه، پنل عملیاتی انتقال پسماند را به وزارت بهداشت عرضه كنند و موارد تخلف بیمارستان ها را در صورت مشاهده به وزارت بهداشت و سازمان حفاظت محیط زیست بعنوان ناظر عالی جهت برخورد قانونی گزارش كنند.»1397/10/02
15:54:05
5.0 / 5
1504
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif