کادایف

فرابنفش هایی كه سرطان می سازند

فرابنفش هایی كه سرطان می سازند

كادایف: یك فوق تخصص آنكولوژی و خون اظهار داشت: تخت های برنزه منبع رایجی است كه منجر به قرار گرفتن در معرض اشعه های فرابنفش و سرطان پوست میگردد.


دكتر مهیار منصوری در گفت‎وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به اینكه سرطان پوست سرطانی است كه از پوست ناشی می شود، اظهار نمود: این دسته سرطان ها به سبب رشد غیرعادی سلول هایی كه توانایی حمله یا انتشار به دیگر قسمت های بدن را دارند، به وجود می آیند.

سه نوع عمده سرطان پوست

وی با اشاره به اینكه سه نوع عمده سرطان پوست وجود دارد كه شامل سلول بازال، كارسینوم سلول-سنگفرشی (SCC) و ملانوما هستند، اضافه كرد: سرطان سلول بازال به آهستگی رشد می كند و می تواند به بافت اطراف آن لطمه برساند اما بعید است به مناطق دور گسترش یابد و یا به مرگ منجر شود.

این فوق تخصص آنكولوژی و خون بیان كرد: این سرطان معمولاً به شكل قسمتی از پوست كه بالا آمده و بدون درد باز است؛ امكان دارد براق باشد با عروق خونی كوچك كه روی آن جریان دارند یا به شكل یك ناحیه از پوست كه بالا آمده به همراه یك زخم بروز می كند.

احتمال انتشار سرطان سلول های سنگفرشی بیشتر است

وی با اشاره به اینكه احتمال انتشار سرطان سلول های سنگفرشی بیشتر است، اظهار داشت: این سرطان معمولاً به شكل یك توده با سری پوسته پوسته بروز می كند اما امكان دارد به شكل زخم باز باشد.

منصوری افزود: ملانوم ها تهاجمی‎ترین نوع سرطان پوستی است و نشانه های آن شامل مول كه دارای شكل، رنگ و اندازه متفاوتی هستند و لبه‎های نامنظم و بیشتر از رنگ دارند كه همراه با خارش و خونریزی هستند.

این فوق تخصص با اشاره به اینكه سرطان پوست بیشتر از ۹۰ درصد موارد به سبب قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش خورشید احداث می شود، اظهار داشت: این قرار گرفتن در معرض نور خورشید خطر مبتلاشدن به هر سه نوع سرطان را بیشتر می كند.

منصوری با اشاره به اینكه به سبب نازك شدن لایه ازن تخت های برنزه باز منبع رایج دیگری است كه منجر به قرار گرفتن در معرض اشعه های فرابنفش هستند، اضافه كرد: در مورد سرطان های ملانوم و سلول های بازال، قرار گرفتن در معرض نور خورشید در سنین كودكی بسیار مضر است.

وی افزود: در مورد سرطان سلول های سنگفرشی كلاً در معرض نور خورشید قرار گرفتن، مهم می باشد و زمان قرار گرفتن آن چندان اهمیتی ندارد.

افرادی كه پوست روشن تری دارند در معرض خطر سرطان پوست هستند

این فوق تخصص آنكولوژی و خون با اشاره به اینكه بین ۲۰ تا ۳۰ درصد از ملانوم ها از خال ها شروع می شوند، عنوان كرد: افرادی كه پوست روشن تری دارند در معرض خطر بیشتری هستند و افرادی كه سیستم ایمنی آنها به سبب استفاده از داروها یا بیماری هایی مثل ایدز ضعیف شده تشخیص بیماری از راه بافت برداری صورت می گیرد.

وی بیان كرد: كاهش قرارگیری در معرض نور خورشید و اشعه فرابنفش و استفاده از ضد آفتاب می تواند روش های مؤثری برای پیشگیری از ملانوم و سرطان سلول های سنگفرشی باشد.

منصوری با طرح این سؤال كه آیا كرم های ضد آفتاب بر خطر مبتلاشدن به سرطان سلول های بازال تأثیر دارند یا خیر مشخص نیست؟ اظهار نمود: مطالعات محققان نشان داده است استفاده از nicotinamide كه یكی از مشتقات ویتامین B3 است می تواند به صورت قابل ملاحظه ای احتمال بروز سرطان پوست غیر ملانوم را در افراد پرخطر كم كند.

سرطان های غیر ملانومی پوست معمولاً قابل درمان هستند

وی با اشاره به اینكه سرطان های غیر ملانومی پوست معمولاً قابل درمان هستند، اشاره كرد: درمان به طوركلی توسط عمل جراحی با برداشتن توده صورت می گیرد اما امكان دارد با پرتودرمانی یا مصرف داروهای موضعی مانند فلوروراسیل هم صورت گیرد گرچه این شیوه كمتر رواج دارد.

منصوری با اشاره به اینكه درمان ملانوم امكان دارد تلفیقی از عمل جراحی، شیمی درمانی، پرتودرمانی و درمان موضعی باشد، اشاره كرد: در افرادی كه بیماری به سایر نقاط بدن آنها انتشار یافته است، مراقبت تسكینی برای بهبود كیفیت زندگی افراد استفاده میگردد.

این فوق تخصص آنكولوژی و خون با اشاره به اینكه ملانوم یكی از سرطان هایی است كه احتمال بقا در آن نسبت به سایر سرطان ها بیشتر است، اضافه كرد: سرطان پوست شایع ترین نوع سرطان است به صورت جهانی حداقل ۴۰ درصد از موارد انواع سرطان را تشكیل می دهد.

وی با اشاره به اینكه این نوع سرطان خصوصاً بین افراد با پوست روشن بسیار شایع است، بیان كرد: شایع ترین نوع سرطان پوستی غیر ملانومی است كه حداقل در دو تا سه میلیون نفر در سال به آن مبتلا می شوند، تصریح كرد: بااین حال این یك برآورد تقریبی است، چون آمار مناسبی در دسترس نیست.

منصوری اظهار داشت: ۸۰ درصد سرطان های پوستی غیر ملانومی سرطان سلول های بازال و ۲۰ درصد آنها سرطان های سلول های سنگفرشی هستند كه به ندرت منجر به مرگ می شوند.

سرطان پوست و نشانه های آن

منصوری با اشاره به انواع سرطان پوست و نشانه های آنها اظهار داشت: ملانوم نادرترین، اما مرگبارترین نوع سرطان پوست است كه اغلب توسط لك های نامتقارن با مرزهای نامنظم شناخته می شود؛ كراتوزفعال (كراتوز خورشیدی) یك وضعیت پیش سرطانی یا ضایعه پیش بدخیم است كه معمولاً سفت، قرمز و پوسته پوسته است و اندازه آن فرق می كند و اغلب روی صورت، لب ها، گوش ها، پشت دست و بازوها تشكیل میگردد و امكان دارد همراه خارش و دردناك باز باشد.

وی افزود: كارسینوم سلول بازال باز شایع ترین نوع سرطان پوست بوده كه رشد آن بسیار كند و قابل درمان است و این ضایعات نقاطی هستند كه روی صورت، گردن و گوش ها رشد می كنند و آنها تمایل به تشكیل چربی یا زخم دارند و به راحتی خونریزی می كنند.

این فوق تخصص آنكولوژی و خون با اشاره به اینكه كارسینوم سلول سنگفرشی دومین نوع شایع سرطان پوست است، اظهار نمود: كارسینوم سلول سنگفرشی بوده كه شبیه كارسینوم سلول بازال است و درمان آن هنگامی كه تنها نقطه هایی از آن روی بدن تشكیل شده آسان است.

منصوری با اشاره به اینكه كارسینوم سلول مركزی باز نوع نادری بوده اما از انواع خطرناك آن است و می تواند به سرعت رشد كند و در قسمت های مختلف بدن گسترش یابد، اشاره كرد: كارسینوم سلول مركزی كوچك و بدون درد، قرمز، بنفش و یا صورتی است و سفت به نظرمی رسد و امكان دارد براق هم باشد.
1397/10/05
14:20:17
5.0 / 5
1436
تگهای خبر: بیماری , پوست , تخصص , توانایی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif