کادایف
در گفتوگو با ایسنا تشریح شد

گرانی، گریبانگیر دندان پزشكی، توزیع ۱۷۰۰ دندانپزشك در مناطق محروم

گرانی، گریبانگیر دندان پزشكی، توزیع ۱۷۰۰ دندانپزشك در مناطق محروم

به گزارش كادایف رئیس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت با اشاره به اینكه مشكل دهان و دندان در بیشتر از ۹۰ درصد افراد جامعه ما وجود دارد، اقدامات انجام شده در زمینه بهبود عرضه خدمات دندان پزشكی در روستاها و مناطق محروم و همینطور گروه سنی زیر ۱۴ سال را شرح داد.


دكتر حمید صمدزاده در گفتگو با ایسنا، با اشاره به وضعیت مراكز دندان پزشكی در روستاها و مناطق محروم، اظهار داشت: ما در چارچوب طرح تحول سلامت، نزدیك به ۳۰۰۰ مركز بهداشتی درمانی را كه دارای واحد دندان پزشكی بودند، از نظر فضا و امكانات تجهیزاتی بازسازی كردیم؛ در صورتی كه این واحدها نزدیك به ۲۰ تا ۲۵ سال بود كه مستهلك شده بودند و فضاها و تجهیزات شان خراب شده بود. بر این اساس فضاهایشان را بازسازی و تجهیزات شان را بروز كردیم.
توزیع ۱۷۰۰ دندان پزشك برای روستاییان و محرومان وی با اشاره به نبود دندان پزشكی در روستاها هم اضافه كرد: قبل از اجرای طرح تحول نظام سلامت، در روستاها دندان پزشك نداشتیم؛ به صورتی كه خدمات دندان پزشكی آنها طی ۱۰ تا ۱۵ سال حدودا به صفر رسیده بود و كلا در ۱۲۰۰ مركز شهری و نزدیك به ۱۰۰۰ مركز شهری-روستایی مان حدود ۱۰۰ دندان پزشك داشتیم، اما با اجرای طرح تحول توانستیم نزدیك به ۱۷۰۰ دندان پزشك را در روستاها و بخصوص مناطق محروم جذب نماییم كه خدمات خوبی را در روستاها و مناطق محروم عرضه می كنند.
رئیس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت افزود: یكی از اشكالات مان در روستاها این بود كه مردم حداقل پولی را كه باید برای یك كشیدن دندان می دادند، نداشتند. در این راستا به جهت اینكه مشكلی در زمینه رجوع افراد این مناطق به مراكز بهداشت و واحدهای دندان پزشكی نداشته باشیم، خدماتی را برای گروه های هدف مجانی كردیم كه استقبال خوبی هم از این اقدام شد. در این زمینه خیرین هم درگیر كار شده و اقدامات مان به خوبی پیش می رود. هم اكنون در این مناطق خمیردندان و مسواك هم به صورت مجانی توزیع می نماییم.
وجود مشكلات دندان پزشكی در ۹۰ درصد ایرانیان صمدزاده در ادامه صحبت هایش درباره وضعیت خدمات دندان پزشكی در سالمندان و اقدام وزارت بهداشت برای این گروه از افراد جامعه هم اظهار داشت: باید توجه كرد كه مشكل دهان و دندان در بیشتر از ۹۰ درصد افراد جامعه ما وجود دارد و هزینه های آن هم بسیار بالا است؛ چراكه كار در این حوزه تخصصی است. ازاین رو با عنایت به گران بودن خدمات دندان پزشكی، در این زمینه گروه هدف برگزیده ایم؛ چراكه نمی توانیم خدمات دندان پزشكی را به همه افراد جامعه مجانی عرضه دهیم.
شاخص پوسیدگی دندان در سالمندان چقدر است؟ رئیس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت با اشاره به اینكه در عین حال خدمات دندان پزشكی در حوزه سالمندان خاص تر است، اضافه كرد: چونكه هر سه سال یك واحد به شاخص DMFT (شاخص پوسیدگی دندان) سالمندان اضافه می شود؛ طوری كه شاخص پوسیدگی دندان در سنین ۳۵ تا ۴۵ سال نزدیك به ۱۳.۲ است. همینطور در این سنین بیشتر از ۴۰ درصد دندان ها كشیده می شود و هر چه سن بالا رود، تعداد دندان های كشیده شده هم افزایش می یابد.
سالمندان و خدمات گران دندان هایشان صمدزاده با اشاره به اینكه در حوزه دندان پزشكی سالمندان باید كارهایی تخصصی مانند پروتز، ایمپلنت و... اتفاق افتد كه هزینه های بسیار بالایی دارد، اظهار نمود: ازاین رو ما در حوزه دندان پزشكی گروه سنی شش تا ۱۴ سال اقداماتی را انجام داده ایم و مقرر است هر سال یك پایه تحصیلی به این گروه هدف اضافه نماییم، چونكه آنها اولویت دارند. ازاین رو در ابتدای طرح تحول روی سنین شش تا ۱۴ سال كار كردیم. پس از دو سال زیر شش سال را اضافه كردیم و هم اكنون داریم به یك مقطع بالاتر می رویم كه افراد ۱۵ و ۱۶ سال را شامل می شود تا بعد بتوانیم كل مدارس مان را در حوزه خدمات دندان پزشكی تحت پوشش قرار دهیم.
وی با اشاره به اینكه در این گروه های سنی كار دهان و دندان كم هزینه تر بوده و بازدهی درازمدتش هم بیشتر است، اضافه كرد: كسی كه دندانی را از دست داده، احتیاج به توان بخشی دارد و باید دندانی برایش ساخته شود كه هزینه این اقدام بالاست و در حوزه بهداشت و پیشگیری هم نیست. ما اگر در گروه های سنی مورد هدف مان به درمان هم ورود كردیم، به این علت بوده كه جلوی از دست رفتن دندان را بگیریم، وگرنه هیچ بیمه ای این خدمات را تحت پوشش قرار نمی دهد.
رئیس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت با اشاره به اینكه كار اصلی ما در معاونت بهداشت، آموزش و پیشگیری است، اظهار داشت: از طرفی باید توجه كرد كه مردم به این خدمات نیاز دارند و بیشتر از ۹۰ درصد مردم درگیر مشكلات دندان پزشكی هستند. حال پرداخت از جیب مردم در حوزه دندان پزشكی هم بسیار بالاست. بر همین مبنا با پیگیری های وزیر وقت بهداشت در طرح تحول سلامت، ما در مقطعی وارد كار درمان در حوزه دندان پزشكی شدیم، اما نه برای همه افراد جامعه، چونكه هزینه ها بسیار بالاست.
تجهیز ۸۰ درصد مراكز دندان پزشكی و گرانی گریبانگیر صمدزاده با اشاره به وضعیت تجهیز مراكز دندان پزشكی هم اظهار داشت: در سال های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ با اقداماتی كه انجام شد، حدود ۸۰ درصد مراكزمان تجهیز شدند، اما ۲۰ درصدشان باقی ماندند. البته هم اكنون هزینه های تجهیزات دندان پزشكی بسیار بالا رفته است؛ به صورتی كه یونیتی را كه ۱۵ میلیون تومان می خریدیم، حالا به ۴۵ تا ۵۰ میلیون تومان رسیده است و چنین مشكلاتی داریم. در عین حال تحریم ها هم تاثیراتی گذاشته اند و در مجموع با چنگ و دندان مراكز را نگه داشته ایم.
از پایگاه های سیار دندان پزشكی چه خبر؟ وی در بخش دیگری از صحبت هایش درباره پایگاه های سیار دندان پزشكی، اظهار داشت: همه پایگاه های سیار دندان پزشكی در حال كار هستند. در این زمینه دو قسمت داریم؛ یك قسمت یونیت های سیار پرتابل است كه حدود ۱۰۰۰ دستگاه آماده كردیم كه نیروهایمان آنها را در یك چمدان با خودشان در مدارس و... می برند. قسمت دوم هم بحث موبایل كلینیك است كه نوعی آمبولانس دندان پزشكی است و نزدیك به ۸۰ دستگاه آن در كشور توزیع شده است.
صمدزاده با اشاره به اینكه در هر استانی حداقل یك و حداكثر سه دستگاه موبایل كلینیك داریم، اظهار نمود: در بوشهر ۱۰ دستگاه موبایل كلینیك داریم كه بیشتر از ۹۰ درصدشان كار می كنند و به مناطق محروم، روستاها و... می روند و خدمت عرضه می دهند. روی تمام این دستگاه های جی پی اس وصل است و آنها را رصد می نماییم و اگر كسی دستگاه را در جایی نگهداری كند، با فرد خاطی برخورد می شود. البته در مقطعی بعضی از این دستگاه ها پلاك نشده بود و مشكل داشتند، اما باز هم هر دانشگاهی با پلیس ِراه، خودش هماهنگ كرده بود كه مجوز تردد بگیرد، اما هم اكنون همه دستگاه های موبال كلینیك پلاك شدند و كار می كنند.1397/12/20
14:50:32
5.0 / 5
1626
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمه , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
کادایف kadaif

کادایف kadaif