کادایف
محققان یكی از شركت های دانش بنیان موفق شدند

ساخت سیستم ردیابی حركات چشم برای تشخیص بیماری های اعصاب و روان

ساخت سیستم ردیابی حركات چشم برای تشخیص بیماری های اعصاب و روان

كادایف: محققان یكی از شركت های دانش بنیان با طراحی و ساخت سیستم ردیابی چشم در تلاشند كه با استفاده از داده های این سیستم نسبت به تشخیص بیماری های حوزه روانشناسی و روانپزشكی اقدام نمایند.


دكتر علی اسداللهی، عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: با همكاری گروهی از مهندسان در مركز رشد دانشگاه فردوسی مشهد در زمینه طراحی و ساخت تجهیزات آزمایشگاهی علوم اعصاب و علوم شناختی پروژه هایی را اجرایی كردیم.
وی طراحی و ساخت دستگاه ردیابی حركات چشم (Eye tracking) را همچون طرح های اجرا شده نام برد و اضافه كرد: كل اطلاعاتی كه مغز دارد، بوسیله چشم دریافت می شود، ضمن آنكه هر نقطه و یا موضوعی كه برای فرد مهم باشد، چشم به آن خیره می شود؛ بدین جهت بررسی حركات چشم هم برای افراد سالم و هم برای افراد مبتلا به بیماری بسیار مهم می باشد.
اسداللهی افزود: بر این اساس خیلی از بیماری ها را می توان با حركات چشم تشخیص داد كه از آن جمله می توانیم به بیماری اوتیسم و یا بیمارانی كه نقص در توجه دارند، اشاره نمود.
مجری طرح با اشاره به پروسه ردیابی در این سیستم، اشاره كرد: این دستگاه مجهز به دوربینی است كه شخص مقابل آن می نشیند و بوسیله انعكاس نور مادون قرمز می تواند مردمك چشم را پیدا و جهت حركت آنرا ردیابی كند.
وی با تاكید بر اینكه این دستگاه ساخته شده است، تصریح كرد: كاربرد این سیستم در آزمایشگاه های روانشناسی، علوم اعصاب و كلینیك های روانپزشكی است.
عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اینكه با استفاده از این سیستم پروژه ای را در حال اجرا داریم، اظهار نمود: هم اكنون پروژه ای را بر روی مغز میمون و بر روی سیستم بینایی آن داریم. در این پروژه می خواهیم دریابیم كه مدارهای مغزی كه وظیفه بینایی را بر عهده دارند، چگونه فعالیت می نمایند.
منبع:

1398/02/26
15:56:14
5.0 / 5
1510
تگهای خبر: بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
کادایف kadaif

کادایف kadaif