کادایف
اجازه نده دخانیات نفَست را بگیرد

سالی ۶۰ هزار ایرانی به علت سیگار می میرند

سالی ۶۰ هزار ایرانی به علت سیگار می میرند

به گزارش كادایف دبیر كل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران در آستانه هفته ملی بدون دخانیات اظهار داشت: با برآورد ۶۰ میلیارد نخ مصرف سالیانه سیگار در كشور، ۶۰ هزار مورد مرگ ناشی از استعمال سیگار را داریم.


محمدرضا مسجدی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به شعار روز جهانی بدون دخانیات در خصوص «اجازه نده دخانیات نفست را بگیرد» تصریح كرد: اگر مردم حداقل روزی ۲۰ میلیارد تومان صرف خرید سیگار كنند كه البته این رقم در ارتباط با قلیان بیشتر است، باید توجه داشت كه حداقل ۶۰ هزار میلیارد تومان هزینه درمان بیماری های ناشی از استعمال آنها می شود كه با احتساب هزینه های جاری، این هزینه ها به ۱۰۰ هزار میلیارد در سال هم می رسد.
افزایش مصرف قلیان و خطر سرطان ریه در سال های آتی وی اخطار داد: با عنایت به میزان استعمال دخانیات بخصوص قلیان در جوانان و به خصوص زنان، خطر افزایش سرطان ریه در سال های آینده در كشور بسیار جدی است. ضمن توجه به برنامه های پیشگیری بخصوص كنترل استعمال دخانیات در كشور، آگاهی بخشی عموم مردم و توجه جدی جامعه پزشكی به تشخیص بموقع این بیماری بسیار حائز اهمیت می باشد.
وی افزود: بر مبنای اعلام سازمان بهداشت جهانی، سرطان ریه از مجموع سرطان های سینه، دهانه رحم، دستگاه گوارش و مجاری ادراری بیشتر قربانی می گیرد. در سال ۲۰۱۲، یك میلیون و ۸۰۰ هزار نفر به این نوع سرطان مبتلا شدند. همینطور سرطان ریه در مردان شایع تر است و در زنان در دومین یا سومین رتبه قرار می گیرد.
مسجدی با تاكید بر این مسئله كه استعمال سیگار و بویژه قلیان یكی از شاخص های اصلی مبتلا شدن به بیماری های غیرواگیر است، اضافه كرد: وقتی فردی در سن ۴۰ سالگی به علت مصرف دخانیات فوت كرده و یا به انواع بیماری های پرهزینه مرتبط مبتلا می شود، علاوه بر صرف هزینه درمان و ناراحتی برای خانواده، كشور هم یك سرمایه انسانی را از دست می دهد.
اگر قیمت هر پاكت سیگار 100 تومان اضافه می شد... وی با اشاره به عدم تصویب افزایش ۱۰۰ تومانی قیمت هر پاكت سیگار بر مبنای لایحه بودجه ۹۸ افزود: این افزایش می توانست ۳۰۰ میلیارد تومان درآمد برای كشور به ارمغان آورده و از اعتیاد، افزایش بار بیماری و مرگ ناشی از مصرف دخانیات جلوگیری كند.
ایشان در ادامه با اشاره به فعالیت های بیشتر از سه دهه جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران در بخش مبارزه و كنترل استعمال انواع مواد دخانی در بخش های مختلف آموزشی، آگاهی، اطلاع رسانی و غیره اظهار داشت: این سازمان مردم نهاد بیشتر از سه دهه است كه در زمینه مبارزه با استعمال دخانیات همیشه پیشگام بوده و جزو تشكل جهانی انجمن های بین المللی مبارزه با دخانیات هم است. همچون فعالیت های این سازمان چاپ ماهنامه كارت قرمز «اولین ماهنامه تخصصی حوزه كنترل دخانیات در كشور» است كه به صورت سراسری در میان دانشگاه ها، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، خوابگاه های دانشجویی و سایر ارگان ها، سازمان ها و مراكز در رابطه با بحث كنترل دخانیات توزیع می شود.
مسجدی افز ود: از دیگر فعالیت های این مركز، راه اندازی كلینیك ترك سیگار است. افراد با رجوع به این كلینیك كه در ساختمان جمعیت مبارزه با دخانیات مستقر است، می توانند جهت ترك استعمال انواع محصولات دخانی با دریافت مشاره مجانی رجوع كنند.
مركز فرآموز "نفس پاك" ایشان در ادامه با اشاره به مركز فرآموز «نفس پاك»، اظهار داشت: كودكان و نوجوانان ۵ تا ۱۵ سال برای دریافت آموزش و اطلاع رسانی جهت جلوگیری از استعمال دخانیات و رفتارهای پرخطر و مهارت «نه» گفتن در موقعیت های اینچنینی به این مركز رجوع می كنند. این مركز از بخش های مختلف مانند اتاق نقاشی، انیمیشن، نمایش عروسكی، آزمایشگاه و غیره تشكیل شده است. دانش آموزان از مدارس سراسر شهر تهران می توانند با رجوع به این مركز از خدمات آن جهت جلوگیری از استعمال قلیان در مدارس بهره مند شوند.
دبیركل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران همینطور در ادامه با اشاره به واحد زنان این سازمان مردم نهاد اظهار داشت: واحد زنان هم به صورت تخصصی با عرضه بروشورها و كتابچه جهت اطلاع رسانی و برگزاری كلاس های آموزشی به زنان در دانشگاه ها و سایر مراكز مرتبط به صورت علمی و تخصصی در كنترل و جلوگیری از استعمال دخانیات بویژه قلیان در زنان فعالیت دارد.
مسجدی در ادامه اظهار داشت: این مركز همینطور جهت انجام فعالیت های مطالعاتی و پژوهشی، بخشی را با نام مركز تحقیقات كنترل دخانیات تأسیس كرده است كه ضمن پشتیبانی از رساله های دانشجویی در مقطع فوق لیسانس و دكترا در رابطه با بحث كنترل دخانیات، با دانشگاه های علوم پزشكی و سایر رشته های مرتبط در بخش های گوناگون هم فعالیت دارد.
وی متذكر شد: هم اكنون طرح پاد «پیشگیری از استعمال دخانیات در مدارس» با شعار گامی در جهت شهر بدون دخانیات، به صورت سراسری در مدارس دخترانه و پسرانه شهرستان ورامین به صورت پایلوت در حال اجرا می باشد. در این طرح كه حدود ۳ سال در حال اجراست، تا كنون بیشتر از ۴ هزار پادیار جهت آموزش همسال به همسال آموزش دیده اند، كه همچون موفقیت های این طرح جهت كاهش استعمال انواع مواد دخانی بویژه قلیان در میان دانش آموزان این شهرستان بوده است.
او در آخر با اشاره به امضای تفاهم نامه همكاری همه جانبه جمعیت مبارزه با دخانیات با حوزه علمیه خواهران و برادران، ستاد ائمه جمعه و جماعات اظهار داشت: با عنایت به نقش پراهمیت روحانیت در سطح كشور، این سازمان مردم نهاد به تازگی تفاهم نامه ای با این مراكز جهت كنترل استعمال دخانیات در سطح كشور امضا نموده است.1398/03/10
16:19:57
5.0 / 5
1904
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
کادایف kadaif

کادایف kadaif