کادایف

سیاست های ۵ كشور جهان برای ارتقای تغذیه نوزادان با شیر مادر

سیاست های ۵ كشور جهان برای ارتقای تغذیه نوزادان با شیر مادر

كادایف: در یك جهان ایده آل ارزش تغذیه نوزاد با شیر مادر بر هیچ كس پوشیده نیست و باید تمامی مادران از حمایت های لازم برای تغذیه نوزاد با شیر خود برخوردار باشند.


به گزارش كادایف به نقل از ایسنا، با وجود تاكید كارشناسان و متخصصان بر اهمیت تغذیه نوزاد با شیر مادر، این سفارش هنوز در تمامی كشورها عملی نمی گردد. بطور مثال در انگلیس با وجود آنكه پیشرفت های خوبی در دیگر موضوعات سلامت بدست آمده اما مادران شیرده از حمایت های لازم برای تغذیه نوزاد با شیر خود برخوردار نیستند.
سایت تخصصی "The Conversation" در مطلبی دراین باره آورده است: هم اكنون در بعضی از كشورها به تغذیه با شیر مادر اهمیت بیشتری داده می شود. همچون كشورهایی كه در حوزه سلامت عمومی سرمایه گزاری نموده تا رویكرد جامعه شان را نسبت به تغذیه با شیر مادر تغییر داده و میزان آنرا بالا برند می توان به موارد زیر اشاره كرد:
سیاست های مرخصی زایمان در سوئد
زنان سوئدی می توانند از مرخصی زایمان ۱۵ ماهه همراه با دریافت ۸۰ درصد از دستمزد خود بهره مند شوند. این قانون به مادران شیرده اجازه می دهد تا علاوه بر دوره شش ماهه تغذیه انحصاری با شیر مادر، بدون نگرانی از وضعیت حقوق خود و اوضاع مالی خانواده برای چند ماه دیگر نیز نوزاد خودرا با شیر مادر تغذیه كنند.
پشتیبانی از مادران شیرده در محیط های كاری در كنیا
با كاهش نرخ تغذیه انحصاری نوزاد با شیر مادر در كنیا كه قسمتی از آن به سبب اجبار مادران به حضور در محل كار است، مقامات این كشور قانونی در پشتیبانی از مادران شیرده به تصویب رساندند كه از این مادران در محل كار حمایت می كند. طبق این قانون در تمامی محیط های كاری مرخصی با حقوق به مادران شیرده تعلق می گیرد تا بتوانند نوزاد خودرا در محل اختصاص یافته به مادر و كودك در محیط كار تغذیه كنند.
ممنوعیت بازاریابی شیر خشك در بنگلادش
كد بین المللی بازاریابی جایگزین های شیر مادر در دهه ۱۹۸۰ به منظور حفاظت خانواده ها از بازاریابی آشكار شیرخشك ارائه شد. این قانون تغذیه با شیر خشك را محدود نمی كند برای اینكه برای نوزادانی كه از تغذیه با شیر مادر محروم هستند اهمیت دارد اما مانع از آن می شود كه صنعت تولید شیر خشك به عرضه غیرضروری محصولات خود بپردازد.
پذیرش بیمارستان های دوستدار نوزاد در كرواسی
مطالعات نشان می دهد نوزادان متولد شده در بیمارستان های دوستدار نوزاد بیشتر با شیر مادر تغذیه می شوند. در سال ۱۹۹۱ سازمان بهداشت جهانی و یونیسف از این طرح رونمایی كردند. برای كمك به ارتقای جایگاه تغذیه با شیر مادر بیمارستان هایی كه این طرح را پذیرفته باشند ۱۰ اقدام انجام می دهند تا مادران به تغذیه نوزاد با شیر خود ترویج شوند. آموزش پرسنل بیمارستان، تداوم حمایت ها بعد از تولد و حضور مادر و نوزاد در كنار یكدیگر همچون این اقدامات است.
بانك شیر مادر در برزیل
بانك شیر مادر محلی برای نگه داری شیر اهدایی مادران و نجات دهنده نوزادانی است كه نمی توانند خصوصاً بلافاصله بعد از تولد از شیر مادر خود تغذیه شوند. طبق اعلام یونیسف، تاخیر تغذیه نوزاد با شیر مادر بین دو تا ۲۳ ساعت بعد از تولد خطر مرگ نوزاد در ماه نخست را حدود ۴۰ درصد بالا می برد.
در برزیل سرمایه گذاری قابل توجهی در نظارت بر فعالیت بانك شیر مادر انجام گرفته كه سیاست مسئولان این كشور در بهبود وضعیت تغذیه نوزاد با شیر مادر است. حدود ۲۳۰ بانك شیر مادر در این كشور فعالیت دارد و در سال ۲۰۱۵ بیشتر از ۱۷۰ هزار نوزاد از شیر اهدایی تغذیه شده اند.
منبع:

1398/05/27
13:37:01
5.0 / 5
1519
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , تخصص , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
کادایف kadaif

کادایف kadaif