کادایف
در مراسم روز پزشك مطرح شد

هجمه های هدف دار ضد پزشكان، اخطار وزیر بهداشت به مجلس

هجمه های هدف دار ضد پزشكان، اخطار وزیر بهداشت به مجلس

به گزارش كادایف هجمه های سازمان یافته ضد پزشكان، اخطار وزیر بهداشت درباره افزایش ظرفیت های پزشكی و بروز پدیده پزشكان بیكار، مالیات جامعه پزشكی، مرگ و میر تهرانی ها به علت ذرات معلق و آلودگی هوا و... همچون مباحث مطرح در مراسم روز پزشك بود.


به گزارش كادایف به نقل از ایسنا، در این همایش كه در سالن همایش های برج میلاد و با حضور وزیر بهداشت، رئیس جهاد دانشگاهی، شهردار تهران، رئیس كمیسیون بهداشت مجلس و تعدادی از پزشكان و دست اندركاران نظام سلامت برگزار شد، دكتر محمدرضا ظفرقندی - رئیس كل سازمان نظام پزشكی با اشاره به آنچه كه برخی هجمه های "سازمان یافته" ضد جامعه پزشكی خواند، اظهار داشت: بطور قطع ما هم خالی از اشكال نیستیم، اما گاه شاهد می باشیم مناظره هایی مانند مناظره های ۱۰ سال پیش در تلویزیون پخش می شود و بدون داشتن اطلاعات تخصصی، درباره افزایش ظرفیت های پزشكی دانشگاه ها اظهارنظر می كنند و بعد از آن، این مورد ظرف مدت كوتاهی در مجلس شورای اسلامی هم مورد بحث قرار می گیرد.
وی، جامعه پزشكی را جامعه ای فداكار توصیف كرد و با تاكید بر ضرورت قدردانی از این قشر، اضافه كرد: ما باید از این جامعه حفاظت كنیم؛ چونكه سرمایه عظیم انسانی هستند.
ظفرقندی با اشاره به اقدامات انجام شده توسط جامعه پزشكان در دوره جنگ تحمیلی خاطرنشان كرد: پزشكان در این دوره ایثارگرانه فعالیت كردند. البته این تنها سخن من نیست، بلكه آیت الله هاشمی رفسنجانی هم به این یاد شده كرده بودند. خاطرم هست ایشان فرمودند در دوره جنگ، تنها حوزه ای كه خیال ما از تمام جهات بابت آن راحت بود، حوزه پزشكی بود.
وی با اشاره به اقدامات پزشكان در حادثه سیل اخیر هم افزود: حوزه پزشكی در این زمینه هم گل كاشت و نشان داد كه همواره در كنار مردم است و آمادگی برای كاهش غم و درد مردم را دارد. بهترین زمان برای ما پزشكان، هنگام شفا گرفتن بیماران است.


اظهارات غیرتخصصی درباره "ظرفیت های پزشكی كشور" در سیمارئیس كل سازمان نظام پزشكی اظهار داشت: می دانیم گاهی عده ای با جهت گیری خاص مبادرت به آسیب زدن به اعتماد جامعه نسبت به پزشكان می كنند. این افراد باید بدانند كه كار آنها به ضرر سلامت مردم خواهد بود. بعنوان مثال، آقایی به تلویزیون می آید و بدون تخصص مبادرت به اظهارنظر درباره ظرفیت های پزشكی می كند و بعد از آن كمتر از دو هفته بعد این مورد به مجلس شورای اسلامی كشیده می شود. همه اینها نشان از هدف دار بودن این دست اقدامات دارد.
وی اضافه كرد: در سال ۸۸ ظرفیت دانشگاه های علوم پزشكی ۲۲ هزار نفر بود كه امسال این عدد به ۴۸ هزار نفر رسید و این نشان دهنده رشد ۱۱۷ درصدی ظرفیت های پزشكی است. تا سال ۱۴۰۴ در حوزه ظرفیت های پزشكی در بعضی بخش ها به تعادل و در بخش دیگر به مازاد می رسیم. باید توجه گردد كه اگر كمیت ها بدون توجه به زیرساخت ها و نیاز جامعه افزایش یابد، كیفیت كاهش خواهد یافت و دیگر، انتظاراتی كه از جامعه پزشكی دارید تأمین نمی گردد.
رئیس كل سازمان نظام پزشكی با اشاره به اینكه هر جامعه ای بر دو ستون استوار است؛ اول امنیت و دوم سلامت، كه در صورت تزلزل هر كدام از این دو ستون، جامعه هم متزلزل می شود، اضافه كرد: این هجوم به جامعه پزشكی منجر به سرمایه سوزی می شود و اعتماد مردم از این جامعه سلب خواهد شد.
حل مشكلات پزشكان درون جامعه پزشكیظفرقندی در انتها با تاكید بر اینكه اساسا در مواردی جامعه پزشكی هم با مشكلاتی روبرو است، اظهار داشت: البته ما به دنبال آن هستیم كه این مشكلات درون خود جامعه پزشكی حل شود و بتوانیم اهداف بزرگمان را دنبال نماییم.
چالش پزشكان عمومیبه گزارش كادایف به نقل از ایسنا، در ادامه مراسم دكتر علی نوبخت - رئیس كمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز توجه به پزشكان عمومی را از چالش های حوزه سلامت دانست و اظهار داشت: پزشكان عمومی همچون ستون فقرات علم طب هستند و نیاز است توجه ویژه ای به آنها شود.
نوبخت ضمن تبریك روز پزشك، به سخنان رئیس سازمان نظام پزشكی درباره هجوم سازمان یافته به جامعه پزشكان اشاره نمود و اظهار داشت: ما در كمیسیون بهداشت و درمان مجلس تمام تلاش خویش را كردیم تا در تدوین برنامه ششم توسعه در مواد ۷۰ تا ۷۴ به مسائل اساسی علم طب همچون مبحث پزشكان عمومی دقت نماییم. حوزه پزشكان عمومی از چالش هایی است كه حوزه سلامت كشور با آن روبرو است و باید به صورت شایسته به این شاخه از طب توجه كرد.
وی اضافه كرد: دو سال فرصت فراهم بود تا زیرساخت های لازم جهت راه اندازی پرونده الكترونیك سلامت - كه در آن، توجه به پزشكان عمومی از اولویت هاست - ایجاد شود كه خوشبختانه در تیرماه سال جاری پرونده الكترونیك سلامت با حضور رئیس جمهور كلید خورد و امیدوارم از پزشكان عمومی در این عرصه به خوبی استفاده شوند.


اخذ مالیات عادلانه از پزشكاننوبخت با اشاره به اینكه "همواره پرداخت مالیات از جانب پزشكان بحث برانگیز بوده است"، افزود: در دوره ای كه من در سازمان نظام پزشكی بودم، جلساتی با سازمان امور مالیاتی داشتیم و طبق تفاهم نامه ای كه بین دو سازمان به امضا رسید، قرار بر این بود كه پزشكان با حفظ حرمت و رعایت عدالت، مالیات پرداخت كنند؛ اما ناگهان دیدیم علیرغم این تفاهم نامه، حرف های مختلفی بیان شد كه همگی قصد بر ایجاد نفاق در این بین داشت.
رئیس كمیسیون بهداشت و درمان مجلس اضافه كرد: اخطار می دهم كه این تفرقه افكنی از جانب عوامل بیگانه و جاسوس های استكبار جهانی است تا اتحادمان را متزلزل كند؛ از همین رو از نهادهای نظارتی می خواهم كه این موضوعات را رصد كنند. هم اكنون مقامات بالای سازمان نظام پزشكی و سازمان امور مالیاتی، مشكلی با دریافت مالیات عادلانه از پزشكان ندارند.
اخطار وزیر بهداشت: كمبود پزشك نداریمدكتر سعید نمكی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی هم در این مراسم ضمن تشكر از زحمات پزشكان، اظهار داشت: می خواهم از تمام كسانی كه ما را مورد لطف قرار می دهند تشكر كنم. پزشكان همواره در تلاش هستند تا سلامت مردم به خطر نیفتد. در این زمینه بی مهری هایی هم گریبانگیر ما می شود كه من از همكاران خود می خواهم از این بی مهری ها نرنجند، چونكه مردم ایران نشان داده اند همواره قدردان زحمات گروه پزشكی هستند.
وی در ادامه با اشاره به اقدامات خیرخواهانه پزشكان اظهار نمود: من پزشكی را می شناسم كه علاوه بر آنكه از بیماران كم برخوردار ویزیت دریافت نمی كند، بلكه هزینه رفت و آمد آنها را هم پرداخت می كند.
نمكی با اشاره به اقدامات پزشكان در دوره دفاع مقدس اظهار داشت: بعد از انقلاب علاوه بر آنكه در جنگ توانستیم درخشان عمل نماییم، دستاوردهای بزرگی هم داشتیم. در كاهش مرگ و میر گروه های صدمه پذیر بخصوص كودكان و مادران، اصلاح شاخصهای پرارزش بین المللی، كسب رتبه نخست در ۲۳ كشور شرق مدیترانه، افزایش امید به زندگی میان مردم، افزایش پوشش واكسیناسیون و... همگی از اقدامات شایسته ای است كه جامعه پزشكی انجام داده است.
حماسه آفرینی در بسیج ملی كنترل فشار خون، حماسه آفرینی شدوی در ادامه با اشاره به برگزاری بسیج ملی كنترل فشار خون، از پزشكانی كه پیشتاز این پویش بودند تشكر كرد و اظهار داشت: از هر ۳۸۰ هزار مرگ سالیانه، ۳۱۳ هزار مرگ به علت بیماری های غیرواگیر بوده و ۱۰۰ هزار مرگ هم به علت فشار خون بالا و عوارض ناشی از آن است. ما در نظر داشتیم در این كمپین، فشار خون ۲۰ میلیون نفر ایرانی را اندازه گیری نماییم كه خوشبختانه با همكاری شایسته ای كه شما پزشكان داشتید توانستیم در این زمینه حماسه آفرینی نماییم و فشار خون ۳۰ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر را غربال نماییم كه از این تعداد دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفر مورد جدید ثبت شده و ۱۰ میلیون نفر هم موارد تراهایپرتنشن بودند.
وزیر بهداشت در ادامه اقدامات پزشكان بعد از حادثه سیل سال جاری را مغتنم شمرد و اظهار داشت: خوشبختانه با تمام تلاش های انجام شده، مفتخریم بگوییم بعد از حادثه سیل حتی یك مورد بیماری اپیدمی گزارش نشد كه این مورد سبب حیرت كشورهای دیگر شد و در همین زمینه دبیركل سازمان بهداشت جهانی از كشور ایران قدردانی نمود.
نمكی در ادامه با اشاره به پیانونوازی توسط برخی از پزشكان در این مراسم، اظهار داشت: بسیار خوشحالم كه جمع زیادی از پزشكان ما تك بعدی نیستند و همچنان احساسات و عواطف هنردوستانه در آنها در جریان است.
وی درمورد قدردانی از زحمات پزشكان هم اظهار نمود: به شما می گویم اگر مورد كم لطفی قرار گرفتید، نرنجید؛ چونكه شما باید دل در گروی رضایت خدا داشته باشید و هیچ پاداشی از رضایت خدا برای شما بالاتر نیست. مطمئن باشید اگر بتوانید درد بیماری را التیام بخشید، تمام كائنات به شما تعظیم خواهند كرد. تاریخ اثبات نموده است كه مردمان ایران زمین از قدرشناس ترین مردمان هستند.


وزیر بهداشت افزود: زمانی ما می توانستیم با پنج دلار مردم را ضد شش بیماری واگیر واكسن بزنیم، اما امروزه مبحث بیماری های غیرواگیر نظیر پرفشاری خون، دیابت، سرطان ها، حوادث جاده ای و... دیگر با یك واكسن حل نخواهد شد. در این زمینه ما احتیاج به همكاریهای بین بخشی داریم و باید بتوانیم سبك زندگی مردم را اصلاح نماییم.
آغاز طرح هر خانه یك پایگاه سلامتوی با اشاره به آغاز طرح «هر خانه یك پایگاه سلامت» هم اظهار داشت: این طرح از شهریورماه شروع می شود و پزشكان می توانند معلمان این طرح باشند تا مادران را نسبت به بعضی از حداقل های پزشكی آموزش دهند.
آموزش ۱۴هزار پزشك عمومی برای اجرای برنامه پزشك خانواده و نظام ارجاعنمكی با اشاره به اجرای پرونده الكترونیك سلامت هم اشاره نمود و اظهار داشت: گام بعدی وزارت بهداشت، ورود پزشكی خانواده و نظام ارجاع است. ما می خواهیم ۱۴ هزار پزشك عمومی را برای این طرح آموزش دهیم و روانه اجرای طرح نظام ارجاع نماییم. امروز دیگر نمی توان بدون نظام ارجاع و گایدلاین های نظام سلامت در این عرصه مقتدر عمل كرد.
حمایت از داروسازان و افزایش استاندارد داروهای داخلیوی با تاكید بر اینكه دیگر اجازه نخواهمد داد داروهای خارجی كه مشابه داخلی آن تولید شده اند وارد كشور شود، اظهار داشت: با پشتیبانی از داروسازان و افزایش استاندارد داروهای داخلی، باید از ورود داروهای خارجی جلوگیری كرد. هم اكنون ۱.۲ درصد سهم دارو از GDP است و در این زمینه تنها تولید داخل است كه به ما كمك می نماید.
وزیر بهداشت از پزشكان خواست تا در نسخه نویسی الكترونیك به وزارت بهداشت كمك كنند و اظهار داشت: ما آموزش پزشكی را باید جامعه محور نماییم. همینطور فارغ التحصیلان رشته های پزشكی باید از مشكلات عرضه خدمات آگاه باشند.
اجازه توهین به پزشكان را نمی دهموی خطاب به پزشكان اظهار نمود: می دانم كه شما گلایه هایی دارید در خصوص اینكه چرا هنگام وقوع برخی تخلفات پزشكی افرادی بیرون از این حرفه به داخل حرفه ما ورود می كنند. صراحتاً اعلام می كنم تا من وزیر بهداشت هستم اجازه نمی دهم كسی بیرون از حرفه پزشكی به درون حرفه ما ورود كند و ما را مورد توهین قرار دهد. طبق قراری كه با نماینده انجمن های علمی، وزارت بهداشت و نماینده نظام پزشكی داشتیم قرار بر این شد تا مشكلات درونی خانواده پزشكی درون خودمان حل شود.
تعرفه های پزشكینمكی در ادامه با اشاره به توجه به تعرفه های پزشكی، خطاب به پزشكان اظهار داشت: می دانم كه این تعرفه ها مورد توجه شما نیست، اما تلاش كردم تعرفه ها بگونه ای باشد كه رضایت شما را جلب نماید. در همین زمینه، شاهد هستید كه سالیان گذشته این تعرفه ها گاه تا اواسط سال تصویب نمی شد، اما من توانستم تعرفه های سال ۹۸ را در اسفندماه ۹۷ در مجلس تصویب كنم. برای تعرفه های سال ۹۹ هم تلاش می كنم تمام موارد به شكل منطقی در هیات وزیران گفته شود. همینطور من تفاوتی بین تعرفه بخش خصوصی و دولتی قائل شدم.
كمبود پزشك نداریموزیر بهداشت با اشاره به اینكه حالا ۵۵ هزار دانشجوی پزشكی در كشور داریم، اظهار داشت: سالانه هفت هزار دانشجوی پزشكی فارغ التحصیل می شوند. ما برای ۳۰ درصد مناطق محروم ظرفیت ویژه در نظر گرفتیم. من بعنوان وزیر بهداشت تاكید می كنم ما كمبود پزشك نداریم. البته امكان دارد در بعضی نقاط كشور مشكلات خدمت رسانی وجود داشته باشد كه آن هم به علت توزیع نامناسب پزشكان است.
رفع مشكل پزشك در مناطق محروم تا چهار سال آیندهوی اضافه كرد: تا حدود چهار سال آینده مشكل پزشك در مناطق محروم برطرف خواهد شد. به دوستانم در مجلس محترم اخطار می دهم كه این افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان پزشكی، به جز بیشتر شدن پزشكان بیكار، حاصل دیگری نخواهد داشت.
خطر پدیده پزشكان بیكارنمكی در انتها اظهار داشت: ۴۴ درصد بیكاران فعلی جامعه، لیسانس به بالا هستند و باید توجه كرد كه اوضاع پزشك بیكار به مراتب بدتر از دیپلم بیكار خواهد بود. نباید بدون كار كارشناسی سرمایه های ملی را دور بریزیم. جایگاه فعلی نظام عرضه خدمات این تحول افزایش ظرفیت پزشكی را پذیرا نیست.
اعلام جزئیات طرح «ماندگاری پزشك در مناطق محروم»؛ بزودیوزیر بهداشت در حاشیه مراسم روز پزشك و در جمع خبرنگاران هم از اعلام جزئیات طرح ماندگاری پزشكان در مناطق محروم، در آینده ای نزدیك اطلاع داد.
نمكی درباره برنامه های این وزارتخانه برای ماندگاری پزشكان در مناطق محروم اظهار نمود: در این زمینه طرحی آماده شده و آخرین مراحل تدوین آن در حال انجام می باشد و به دنبال ایجاد انگیزه برای ماندگاری پزشكان در نقاط محروم هستیم.
وی اظهار داشت: پزشك را نمی توان فقط با طرح نیروی انسانی در نقاط محروم و كمتر توسعه یافته نگه داشت و باید برای حضور بخش خصوصی در نقاط محروم، انگیزه اقتصادی هم ایجاد نماییم. جزئیات این طرح دو هفته آینده اعلام می شود.
نمكی درباره برنامه وزارت بهداشت برای تخت های بیمارستانی هم اظهار نمود: ضریب اشغال مناسبی را به صورت تضمینی خریداری می نماییم و حداقل بین دو تا سه سال پزشك و پرستار با هزینه دولت برای بخش خصوصی تامین نماییم.
وی همینطور با اشاره به راه دشوار پیش رو برای كنترل بیماری های غیرواگیر اظهار داشت: همان گونه كه در پویش ملی كنترل فشار خون از پزشكان كمك گرفتیم، در كنترل دیابت و طرح ملی هر خانه یك پایگاه سلامت، كنترل بعضی از بیماری های واگیر مثل سالك و بیماری های مشترك انسان و دام از كمك های كادر پزشكی و پیراپزشكی استفاده خواهیم كرد.


سهم ۴۰ درصدی خودرو های شخصی در آلودگی هوای تهران به گزارش كادایف به نقل از ایسنا، پیروز حناچی - شهردار تهران نیز در این مراسم با اشاره به اینكه "۴۰ درصد آلودگی هوای شهر تهران مربوط به خودرو های شخصی است"، اظهار داشت: راهكار كوتاه مدت حل معضل آلودگی، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی است.
وی ضمن تبریك این روز به جامعه پزشكی اظهار نمود: یكی از نكاتی كه نباید آنرا فراموش نماییم، اوج زحمات پزشكان در طول بحران های مختلف بعد از انقلاب و پیش از انقلاب است و زحمات آنها را در هشت سال دفاع مقدس مشاهده كرده ایم. آنها همواره پیش از هر عملیاتی در منطقه حضور می یافتند و از آن مهم تر، اتفاقی بود كه در زنجیره بیمارستان های صحرایی افتاده بود، به صورتی كه ادعا می شود ركورد زمان لحظه جراحت تا درمان در دوران جنگ شكسته شد.
مرگ سالانه ۵۷هزار تن در تهرانوی در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار داشت: در شهر تهران سالانه ۵۷ هزار نفر جان خویش را از دست می دهند كه ۱۴۰۰ فوت بر اثر سوانح رخ می دهد.
شهردار تهران افزود: ۹.۳ درصد از تهرانی ها دیابت دارند و ۳۰ درصد آنها قند خون خویش را كنترل نمی كنند؛ همینطور ۵۰ درصد تهرانی ها دارای كلسترول بالا هستند و از هر پنج تهرانی یك نفر مبتلا به فشار خون است. شیوع پرفشاری خون در میان مردم تهران ۱۹ درصد است و از هر هشت تهرانی یك نفر از بیماری خود آگاه نیست.
۱۹.۳ درصد تهرانی ها چاقندحناچی اظهار داشت: ۱۹.۳ درصد تهرانی ها چاق هستند و ۵۲.۲ درصد مردم فعالیت بدنی مناسبی ندارند. راهكار بلندمدت حل این معضل، توسعه حمل و نقل عمومی است كه سهم مترو در حمل و نقل عمومی حدود ۱۶ درصد است.
ذرات معلق در تهران سه برابر استاندارد مجازوی با اشاره به اینكه "در سال ۹۶ متاسفانه ۱۴۰۰ مرگ بر اثر فشارخون بالا در تهران رخ داده است"، اضافه كرد: ذرات معلق در سال ۱۳۹۴ جان ۴۵۷۳ نفر را گرفت. بعد از سال ۹۴ با جدی گرفتن معاینه فنی، اصلاح سوخت و... تا حدی میزان این ذرات معلق كنترل شد، اما همچنان سه برابر استاندارد مجاز است.
حناچی تصریح كرد: ۴۰ درصد آلایندگی هوای تهران مربوط به خودرو های شخصی است كه اصلاح سوخت و فیلتر آلاینده ها و توجه به معاینه فنی، راهكاری میان مدت حل این مشكل است.
شهردار تهران خاطرنشان كرد: راهكار كوتاه مدت حل مشكل آلودگی هوای تهران، باور مردم به استفاده از حمل و نقل عمومی است.1398/06/02
13:40:12
5.0 / 5
1466
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
کادایف kadaif

کادایف kadaif