کادایف

سفارش های وزارت بهداشت درباره كوله پشتی دانش آموزان

سفارش های وزارت بهداشت درباره كوله پشتی دانش آموزان

كادایف: مدیركل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت ضمن توضیح علل بروز برخی ناهنجاری های قامتی و استخوانی در دانش آموزان، درباره كوله پشتی مناسب دانش آموزان سفارش هایی را بیان نمود.


به گزارش كادایف به نقل از ایسنا، دكتر سیدحامد بركاتی درباب استانداردهای استفاده از كوله پشتی مدرسه، اظهار نمود: كوله پشتی اگر به صورت صحیح و مناسب انتخاب و مورد استفاده قرار گیرد، بهترین وسیله برای حمل كتاب و وسایل مدرسه است و نسبت به كیف دستی ارجحیت دارد. اما اگر درست انتخاب و استفاده نشوند، می تواند سبب تغییر شكل در اندام و افزایش احتمال به ضایعات ستون فقرات، درد در ناحیه كمر و ناهنجاری های قامتی شود.
وی ادامه داد: دانش آموزان دوره ابتدایی نباید بیشتر از ۱۰ درصد وزن خودرا حمل كنند. بطور مثال، اگر وزن دانش آموز ۲۵ كیلوگرم است، وزن كیف او نباید از ۲.۵ كیلوگرم بیشتر باشد. محل قرار گرفتن كوله پشتی در یك دست یا آویخته بر شانه در یك طرف بدن نیز از علل اصلی مشكلات دانش آموزان در طرز نشستن و ایستادن و همین طور در بدشكلی اندام است. برای اینكه وقتی كوله پشتی سنگین باشد، دانش آموز بیش از اندازه پشت را قوس دار می كند یا سر و تنه را به جلو خم می كند تا بتواند وزن كیف را تحمل كند.
وی افزود: این فشار روی عضلات گردن و پشت سبب خستگی بیش از اندازه و لطمه می شود. اگر دانش آموز كوله را بر روی یك شانه حمل كند، برای جبران وزن اضافی آن به طرف مقابل خم می شود و این مسئله درد بخش فوقانی و تحتانی پشت، كشش عضلات شانه و گردن را به دنبال دارد. بعلاوه، بند باریك برخی از كوله ها جریان خون و رشته های عصبی دست ها را تحت فشار قرار داده و سبب ضعف و گز گز شدن بازو و دست ها می شود. كوله پشتی پس از آویزان كردن، باید حدود ۳ سانتیمتر بالاتر از خط كمر یا گودی كمر باشد.

بنابر اعلام وبدا، بركاتی اضافه كرد: كوله پشتی باید چرمی یا برزنتی باشد تا به راحتی تغییر شكل ندهد. عرض بندهای كوله پشتی باید حداقل ۵ سانتی متر باشد و بطور متقارن تنظیم شود. كوله پشتی در هنگام قرار گرفتن روی پشت نباید روی باسن قرار گیرد و بهتر است توسط بند سوم در ناحیه كمر بسته شود. دانش آموزان باید هنگام بلند كردن كوله پشتی بجای كمر، زانوهای خودرا خم كنند و كتاب های سنگین تر خودرا در مركز ثقل كیف و نزدیك به پشت قرار دهند. ضمن اینكه برای كاهش لطمه در هنگام بلند كردن كوله پشتی می توان پیش از استفاده آنرا روی میز با ارتفاع مناسب قرارداد و با كمك یك نفر دیگر آنرا به دوش انداخت؛ استفاده از كوله پشتی های جیب دار به سبب امكان توزیع وسایل و در نتیجه وزن بار، مناسب تر هستند.استفاده از كیف های چرخ دار توسط دانش آموزان سفارش نمی شود

مدیركل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت درانتها اشاره كرد: استفاده از كیف های چرخ دار توسط دانش آموزان سفارش نمی شود؛ چونكه ضمن سنگین شدن وزن كوله پشتی، سبب محدودیت هایی در هنگام عبور از پله های مدارس، كنار جوی ها و دست اندازهای كنار خیابان ها و همین طور عبور از درب مدرسه به سبب هجوم دانش آموزان در هنگام تعطیلی، می شود كه این موارد لازم است در هنگام خرید كیف توسط والدین مد نظر قرار گیرد.
منبع:

1398/07/08
21:00:09
5.0 / 5
1430
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
کادایف kadaif

کادایف kadaif