کادایف

توضیح دانشگاه علوم پزشكی تهران درباره سوزاندن اجساد حیوانات آزمایشگاهی

توضیح دانشگاه علوم پزشكی تهران درباره سوزاندن اجساد حیوانات آزمایشگاهی

كادایف: به دنبال انتشار خبری در خصوص سوزاندن اجساد حیوانات آزمایشگاهی در دانشگاه علوم پزشكی تهران و اعتراض ساكنین این منطقه به بوی نامطبوع ناشی از سوزاندن این اجساد، مسئول هدایت كننده پروژه سوزاندن حیوانات آزمایشگاهی دانشكده علوم پزشكی دانشگاه تهران ضمن تایید این خبر، با تاكید بر اینكه این اجساد در كوره ای كه به آخرین فناوری روز مجهز است سوزانده می شوند، اظهار داشت: اقدام دانشگاه در سوزاندن اجساد حیوانات آزمایشگاهی كاملا مطابق استانداردهای روز دنیا انجام می گیرد و سازمان محیط زیست نیز استاندارد بودن آنرا تایید كرده است.


دكتر فردین عمیدی در گفت و گو با ایسنا، ضمن بیان این مطلب به بیان توضیحاتی درباره سوزاندن اجساد حیوانات آزمایشگاهی در دانشكده پزشكی دانشگاه تهران پرداخت و اظهار نمود: اجساد حیوانات آزمایشگاهی تا پیش از سال 89 در كل پردیس دانشگاه علوم پزشكی تهران، دانشكده علوم و سایر دانشكده ها در تفكیك ها بین زباله ها ریخته می شد و یا اینكه این اجساد را در چاهی كه حفر كرده بودند قرار می دادند.
وی در ادامه اشاره كرد: دانشگاه علوم پزشكی تهران از سال 89 كوره ای كه توسط یك شركت آمریكایی برمبنای آخرین فناوری روز ساخته شده بود را خریداری كرد و از این سال به بعد اجساد تمامی حیوانات در پردیس و حتی دانشكده های دیگر در این كوره سوزانده می شوند. اغلب این اجساد متعلق به حیوانات كوچك نظیر موش می باشند كه با قرار گرفتن در داخل كوره به پودر تبدیل می شوند.
معاون اداری و مالی دانشكده پزشكی دانشگاه علوم پزشكی تهران اشاره كرد: كوره سوزاندن اجساد در هر هفته نیم ساعت روش می شود و این حفره می تواند 50 كیلو جسد حیوانات را به 300 گرم خاكستر تبدیل كند.
دكتر عمیدی اشاره كرد: كارشناسان محیط زیست استاندارد بودن این حفره را تایید نموده اند و ما هم روز گذشته جلسه ای را با مسئولان شهرداری تهران برگزار كردیم و به آنها اعلام نمودیم اگر روش بهتری برای سوزاندن اجساد هست خود شهرداری این مساله را بر عهده بگیرد كه البته آنها اعلام نمودند كه در این زمینه دخالت نمی كنند. ضمن اینكه همانطور كه عنوان شد این كوره آلودگی محیط زیستی ایجاد نمی كند و با عنایت به اینكه حیوانات آزمایشگاهی سمی هستند اگر در كوره سوزانده نشوند یا باید داخل بسته بندی هایی در جوی های اطراف انداخته شوند و یا اینكه در اطراف تهران یا ورامین كه باغات سبزیجات وجود دارد، رها شوند.
وی افزود: دانشگاه علوم پزشكی تهران تنها دانشگاهی در كشور است كه كوره استانداردی برای سوزاندن اجساد حیوانات آزمایشگاهی را دارد. ضمن اینكه این امكانات در سایر دانشگاه های دنیا نیز به كار گرفته می شود. بدین سبب اگر اعتراضی در این زمینه وجود دارد ما نیز باید سوزاندن این لاشه ها را رها كرده و آنها را در فاضلاب و یا در بسته بندی هایی معمولی و جلوی ساختمان دانشكده قرار دهیم.
این مسئول هدایت كننده جمع آوری حیوانات آزمایشگاهی دانشكده علوم پزشكی اشاره كرد: سازمان انرژی اتمی نیز از دانشكده ما درخواست نموده كه اجساد حیوانات آزمایشگاهی این سازمان نیز در این كوره سوزانده شود كه البته دانشكده از پذیرفتن این پیشنهاد خودداری كرد.
وی درانتها اشاره كرد: متاسفانه در رسانه ها این خبر با عنوان "سوزاندن اجساد در دانشگاه علوم پزشكی تهران" انتشار یافته است. در صورتیكه این نوعی شیطنت رسانه ای به حساب می آید و دانشگاه حق پیگیری حقوقی این مساله را برای خود محفوظ می داند.




منبع:

1398/08/19
21:43:39
5.0 / 5
1895
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
کادایف kadaif

کادایف kadaif