کادایف
همزمان با روز بیمه تشریح شد

چه كسانی مشمول یارانه دولت برای بیمه سلامت می شوند؟

چه كسانی مشمول یارانه دولت برای بیمه سلامت می شوند؟

كادایف: طرح پوشش بیمه الزامی سلامت كار خودرا از 13 آبان ماه سال جاری شروع كرد. این طرح در حالی عنوان شد كه پیش بینی می شود حدود 6 تا 7 میلیون نفر در كشور فاقد هر نوع بیمه درمانی باشند. بدین سان برمبنای طرح ˮپوشش الزامی بیمه سلامت همگانیˮ، افراد فاقد بیمه درمانی موظفند نسبت به بیمه كردن خود اقدام و به شعب دفاتر پیشخوان دولت بازگشت كنند.


به گزارش كادایف به نقل از ایسنا، آیین نامه اجرایی بیمه پایه الزامی سلامت و ارزیابی وسع، به استناد بند الف ماده ۷۰ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه، توسط هیئت وزیران در جلسه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ به پیشنهاد مشترك وزارتخانه های بهداشت، درمان و آموزش پزشكی كشور و تعاون، كار و رفاه اجتماعی و تایید سازمان برنامه و بودجه، تصویب گردید. بعد از انجام ارزیابی وسع كه توسط وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی صورت می گیرد، این وزارتخانه ظرف مدت یك ماه باید نتایج را به بیمه سلامت اعلام نماید تا مشخص شود چه كسانی استحقاق برخورداری از یارانه دولت در بخش بیمه سلامت را دارند.
دهك های درآمدی ۱و ۲ و ۳ و یا به عبارتی افرادی كه تا ۴۰ درصد حداقل حقوق مصوب شده توسط وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی را دریافت می كنند، باید ارزیابی وسع شده تا برای استحقاق دریافت بیمه سلامت رایگان ارزیابی شوند. بر همین مبنا كسانی كه در این سه دهك درآمدی قرار دارند، حق بیمه شان بطور صد در صدی توسط دولت پرداخت خواهد شد. گروه دومی كه برای ارزیابی وسع شان اقداماتی صورت می گیرد، افرادی هستند كه ۴۰ درصد حداقل حقوق را دریافت می كنند و در دهك درآمدی ۴ قرار دارند. ۵۰ درصد حق بیمه این دهك را نیز دولت پرداخت می كند. اما افرادی كه حقوق شان بالاتر از حداقل حقوق مصوب است، صد در صد سرانه حق بیمه خودرا خودشان پرداخت می كنند.
نكته قابل تامل اما آغاز طرح پوشش بیمه الزامی سلامت در اواسط سال جاری و بدون در نظر گرفتن بودجه ای مجزا برای آن بود. ابهامی كه با ابراز امیدواری مدیرعامل سازمان بیمه سلامت اینگونه به آن پاسخ داده شد: از آنجایی كه در اواسط سال هستیم طبیعتا برای سال جاری بودجه ای برای طرح پیش بینی نشده، اما طبق فرمایشات دكتر جهانگیری و دكتر نمكی، در این شرایط خاص اقتصادی دولت توجه ویژه ای به بیمه سلامت خواهد داشت. در بودجه سال آینده، ممكنست بودجه این طرح از محل یارانه ها یا محل مالیات بر ارزش افزوده تامین گردد، اما هم اكنون برای ۱۸۰ روز پیش رو نمی خواهیم مردم را نگران نماییم و با كمك دستگاه های مرتبط مانند سازمان برنامه و بودجه و دولت محترم، مشكلات را حل می نماییم.ابلاغ نتیجه ارزیابی وسع ۴۷۸هزار متقاضی یارانه بیمه سلامت؛ فردا
اما سرانجام تامین بودجه این طرح و جبران آن در بودجه سال آینده چگونه صورت خواهد گرفت؟ در این راستا، مهندس طاهر موهبتی_مدیرعامل سازمان بیمه سلامت در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه تا كنون ۴۷۸ هزار نفر در سامانه بیمه سلامت تقاضای ارزیابی وسع كرده اند تا كل یا قسمتی از حق بیمه آنها توسط دولت پرداخت گردد، اظهار نمود: البته نتیجه درخواست این تعداد یاد شده، طبق مهلت مقرری كه وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی دارد، ظرف یك ماه یعنی تا روز ۱۴ آذرماه به ما ابلاغ خواهد گردید.

هزینه پوشش بیمه شدگان جدید
وی درباب تامین بودجه این طرح اشاره كرد: شخص وزیر بهداشت نامه ای را به دكتر محمد باقر نوبخت_ رئیس سازمان برنامه و بودجه كشور نوشتند كه طبق آن اعلام نمودند به ازای هر یك میلیون نفری كه در طرح پوشش بیمه الزامی به سازمان بیمه سلامت اضافه شدند، ۵۸۰ میلیارد تومان امسال و حدودا ۶۵۰ میلیارد تومان هزینه در سال آینده برای سازمان بیمه سلامت به بار خواهد داشت. در صورتیكه در نظر بگیریم مقرر شود كل یا قسمتی از حق بیمه چهار میلیون نفر را بعد از آزمون ارزیابی وسع باید دولت پرداخت كند، در آن صورت باید حداقل ۲۴۰۰ میلیارد تومان به ما كمك گردد كه این رقم جدای از اعتبار سالیانه ای است كه برای سازمان بیمه سلامت در نظر گرفته می شود.
موهبتی با تاكید بر اینكه امسال هیچ بودجه جداگانه ای برای آغاز پوشش بیمه الزامی در اختیار این سازمان قرار نگرفته، بیان كرد: همچنان منتظر اعلام نتایج آزمون ارزیابی وسع از طرف وزات تعاون، كار و رفاه اجتماعی هستیم، اما بعد از اعلام این وزارتخانه، هزینه های به وجود آمده در این طرح را باید از بودجه فعلی سازمان متقبل شویم كه ممكنست موجب ایجاد بدهی برایمان شود.

فریب كلاهبرداران را نخورید
وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره زمینه به وجود آمده برای سوءاستفاده برخی ازفراد سودجو با شروع به كار طرح پوشش بیمه اجباری، اشاره كرد: برخی افراد یا شركت ها طی تماس تلفنی با مردم مدعی می شوند كه اگر نسبت به بیمه شدن خود اقدام نكنند، باید جریمه بپردازند یا مواردی از این دست؛ بنده به صراحت اعلام می كنم به هیچ عنوان فرد یا شركتی از طرف سازمان بیمه سلامت و یا وزارت بهداشت موظف به تماس گرفتن با مردم جهت تشویق به پیوستن به پوشش بیمه نیستند و هرگونه اتفاق این چنینی می تواند از طرف افرادی سودجو صورت گیرد. از مردم می خواهیم تخلفات و موارد مشكوك را با سامانه ۱۶۶۶ در بین بگذارند.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت درانتها رضایت مردم را مهم ترین اولویت این سازمان خواند و اضافه كرد: سازمان بیمه سلامت تمام تلاش خودرا برای ارتقاء كیفیت خدمات انجام داده است؛ اما همچنان باید بر تلاش خود بیفزاییم تا رضایت كامل مردم را به دست آوریم. گاهی كاستی هایی وجود دارد كه مقصر اصلی آن ما نیستیم، اما خدمات ما را هم تحت تاثیر قرار می دهد؛ تمام تلاش خودرا به كار بسته ایم تا از بروز مشكلات این چنینی جلوگیری نماییم.
منبع:

1398/09/13
15:53:05
5.0 / 5
1440
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمه , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif