کادایف
پژوهشگران بررسی كردند

روحیه بیماران تحت تاثیر فرسودگی شغلی پرستاران

روحیه بیماران تحت تاثیر فرسودگی شغلی پرستاران

كادایف: فرسودگی شغلی در پرستاران مانع ارتقای شغلی و نیل به اهداف در رابطه با شغل آنها می شود كه در نتیجه منجر به كاهش كیفیت عملكرد بیمارستان ها می شود.


به گزارش كادایف به نقل از ایسنا، بیمارستان یك سازمان اجتماعی بسیار پیچیده است كه با بهره گیری از تسهیلات، تجهیزات و منابع انسانی نقش بسزایی در استرداد سلامت افراد و حفظ و ارتقای سلامتی جامعه دارد. بیمارستان نشانه تمدن یك جامعه بوده و مكانی است كه افراد با تخصص های مختلف با استفاده از تجهیزات و ملزومات متنوع و پیچیده پزشكی و پیراپزشكی اهتمام در كمك به همنوعان خود دارند. هدف نهایی بیمارستان ها برآورده سازی نیازهای بهداشتی و درمانی جامعه بطور اثربخش و كارآمد است. بنابراین، بیمارستان ها برای ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و مراقبتی به بیماران باید اهداف بهداشتی، درمانی، آموزشی و پژوهشی را دنبال كنند.

در پژوهشی كه درباب "شیوع فرسودگی شغلی پرستاران در بیمارستان های ایران" توسط پروانه اصفهانی (استادیار، دانشكده بهداشت، دانشگاه علوم پزشكی زابل) انجام شده، آمده است: « كار در محیط بیمارستان به تماس مستقیم با بیماران و بازگشت كنندگان در طول روز نیاز دارد. این تماس و كنش های متقابل با بیماران و بازگشت كنندگان منجر به افزایش فشارهای روانی بر كاركنان درمانی همچون پرستاران می شود. مواجهه با افراد رنجور و بیماری های لاعلاج و مرگ، شغل پرستاری را در رده مشاغل پراسترس قرار داده است. از طرفی دیگر پرستاران به سبب مواجه با استرس های طولانی مانند فشار كاری بالا، حمایت اجتماعی كم، مرگ و میر بیماران، شیفت های طولانی و... نسبت به سایر مشاغل دیگر گرفتار سندرومی به نام فرسودگی شغلی می شوند. فرسودگی شغلی ناشی از استرس های طولانی مدت در محیط كار است.»

یافته ها نشان می دهد: « فرسودگی شغلی یك سندروم روانشناختی است كه بیشتر در مشاغلی دیده می شود كه فرد ساعت زیادی را در تماس با اشخاص دیگر سپری می كند. خستگی هیجانی محوری ترین علامت این سندروم است. زمانی كه فرد گرفتار خستگی هیجانی می شود، احساس می كند كه تحت فشار قرار دارد و منابع هیجانی او تخلیه شده است. از طرفی دیگر، هنگامی كه مسخ شخصیت اتفاق می افتد، فرد به اشخاصی كه دریافت كنندگان خدمات مراقبتی هستند، پاسخ منفی می دهد. كاهش احساس كفایت شخصی زمانی اتفاق می افتد كه احساس شایستگی و درگیری فرد با مردم كاهش پیدا می كند.»
پژوهشگران می گویند: « افت كیفیت مراقبت از بیمار می تواند از نتایج ناگوار فرسودگی شغلی پرستاران باشد. زمانی كه پرستار گرفتار فرسودگی شغلی می شود بیمار از توجه و مراقبت كافی محروم مانده و فردیت حقوق انسانی او زیر سوال می رود. علاوه بر این، فرسودگی پرستاران سبب ایجاد خسارات اقتصادی مانند غیبت فراوان از كار می شود كه در نهایت منجر به كاهش عملكرد بیمارستان می شود. نتایج متفاوت شیوع فرسودگی شغلی در كشورها و بیمارستان های مختلف می تواند ناشی از چندین دلیل باشد. یكی از آن دلیلهای می تواند ناشی از تفاوت های كاری پرستاران در بیمارستان های مناطق مختلف باشد. مهم ترین منبع تنش زا و فرسودگی شغلی پرستاران بخش های مراقبت ویژه محیط فیزیكی و مسئولیت بوده است. از طرفی فشار كاری بالا مهم ترین عامل شیوع فرسودگی شغلی پرستاران بوده است.»
در ادامه این پژوهش آمده است: « كاهش فشار كاری پرستاران می تواند یكی از راه های كاهش فرسودگی شغلی در پرستاران باشد. عواملی نظیر كمبود منابع ضروری و حجم بالای كار بعنوان شایع ترین عامل استرس زا و فرسودگی شغلی در پرستاران بوده است كه مهم ترین عامل پیش گیری از فرسودگی شغلی حمایت مدیریتی عنوان شده است. همین طور سن با خستگی هیجانی و مسخ شخصیت همبستگی منفی دارد و پرستاران جوان تر از سطوح بالاتری از خستگی هیجانی و مسخ شخصیت رنج می برند، به شكلی كه ممكنست افراد با سن و سابقه كاری كم به سبب فقدان تجربه كافی و ترس از خطا درموارد اورژانسی گرفتار استرس بیشتر و در نتیجه احساس كفایت شخصی كمتری شوند. بطور كلی ایجاد فرسودگی شغلی در پرستاران مانع ارتقای شغلی و نیل به اهداف در رابطه با شغل آنها می شود و زندگی فردی پرستاران را تحت تاثیر قرار می دهد.»
برمبنای نتایج این پژوهش « با عنایت به شیوع فرسودگی شغلی در پرستاران و عواقب آن لازم است كه برنامه ریزان و سیاستگذاران سلامت با اتخاذ روش ها و تكنیك های مناسب نظیر افزایش امكانات رفاهی، تامین نیروی انسانی، تجدید نظر در شرح وظایف رده های مختلف پرستاری، حمایت مدیران و افزایش میزان مشاركت پرستاران در پروسه تصمیم گیری، افزایش جلسات گفتگو بین مدیران و پرستاران و آموزش مهارت های حل مسئله به پیش گیری از این پدیده اقدام نمایند.»
این پژوهش در شماره دهم مجله سلامت و بهداشت انتشار یافته است.
منبع:

1398/09/14
13:20:25
5.0 / 5
1412
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif