کادایف
در بیمارستان شریعتی؛

قمر مركز رشد فناوری سلامت دانشگاه پزشكی تهران شروع به كار كرد

قمر مركز رشد فناوری سلامت دانشگاه پزشكی تهران شروع به كار كرد

به گزارش كادایف همكاری مركز تحقیقات جراحی های فك و صورت در بیمارستان شریعتی با مركز رشد فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشكی تهران شروع شد.


به گزارش كادایف به نقل از ایسنا، قرارداد همكاری مركز تحقیقات جراحی های فك و صورت از جانب دكتر محمد بیات رئیس این مركز با دكتر اكبر عبدالهی رئیس مركز رشد فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشكی تهران به امضای طرفین رسید.
دكتر بیات در این نشست با اشاره به فعالیتهای مركز تحقیقات جراحی های فك و صورت، اظهار داشت: این مركز از سال ۸۸ آغاز به كار كرد و از سال ۹۵ به صورت مستقل شد. برگزاری چندین كارگاه و سمینار و شركت در سمپوزیوم بین المللی پزشكی بازساختی ازجمله فعالیتهای علمی این مركز است. تولید ۵۶ مقاله در سال گذشته، دستیابی به فرمولاسیون ماده تحریك كننده ساخت استخوان و ساخت ربات جراح فك ازجمله مهم ترین فعالیتهای این مركز است.

رئیس مركز تحقیقات جراحی های پیشرفته فك و صورت همینطور استقرار شركت های دانش بنیان را از برنامه های این مركز دانست و اظهار داشت: استفاده از تكنولوژی های جدید، نرم افزارهای جدید و استفاده از سلول های بنیادی ازجمله فعالیتهای این مركز است و امروز ما بعنوان قمر مركز رشد فناوری سلامت در دو قسمت بازسازی كرانیو فشیال و جراحی های ارتوگناتیك فعالیت می نماییم. ما در شركت دانش بنیان مستقر در این مركز تحقیقات، بعنوان هسته اصلی فناوری با استفاده از نرم افزار و پرینتر سه بعدی و دستگاه نویگیشن و اطلسی كه در همین مركز تهیه شده است، تابحال ۴۰ مورد طراحی فك برای این بیماران انجام داده ایم و در موردبازسازی های فك هم ۶۰ بیمار مراجعه نموده اند و ۱۰ مورد تابحال جراحی شده اند.

دكتر بیات در توضیح فعالیتهای هسته های فناوری مستقر در این مركز تحقیقات، اضافه كرد: فعالیت یكی از این هسته ها تولید پروتزهای بایو اكتیو با دانشگاه شریف است. هسته نرم افزاری و هسته تولید قطعات سخت افزاری اسكنی هم از دیگر هسته های فناوری در این مركز هستند.

رئیس مركز تحقیقات جراحی های پیشرفته فك و صورت، برنامه ثبت نوزادان با شكاف لب و كام در كشور را ازجمله برنامه های همكاری این مركز با اداره نوزادان وزارت بهداشت دانست و اظهار داشت: هنوز تمامی خدمات این مركز تحقیقات به اطلاع عموم نرسیده است و امیدواریم این روش ها برای جراحان مغز و اعصاب، جراحان گوش، حلق و بینی و جراحان پلاستیك قابل استفاده باشد. جهت استفاده از امكانات منطقه ای هم در حال فعالیت هستیم و تابحال دو بیمار خارجی هم از این خدمات بهره برده اند.


با آغاز همكاریهای جدید كار مركز تحقیقات صرفاً تولید مقاله نیست
می توانیم محصول و ثروت تولید كنیم

دكتر بهرامی، عضو هیات مدیره شركت دانش بنیان مستقر در مركز تحقیقات جراحی های پیشرفته فك و صورت هم در توضیح فعالیتهای شركت های دانش بنیان در تولید ثروت برای كشور اظهار داشت: با همكاری هایی كه آغازشده ازاین پس كار مركز تحقیقات صرفاً تولید مقاله نیست، بلكه می توانیم محصول و ثروت تولید نماییم.

معاون پژوهشی مركز تحقیقات جراحی پیشرفته فك و صورت اضافه كرد: در چند ماه اخیر ۱۰۴ بیمار در بیمارستان شریعتی با استفاده از تكنولوژی های جدید در این مركز درمان شده اند.

جراحی موفق در یك بیمار با تخریب صورت یكی از درمان های موفق است
دكتر بهرامی با بیان این كه جراحی موفق در یك بیمار با تخریب صورت یكی از درمان های موفق است، در اینباره توضیح داد: در این روش با استفاده از تصویر اسكن شده محل صدمه دیده فك بیمار، یك مدل نرم افزاری تولید و سپس با استفاده از چاپگر سه بعدی پروتز مخصوص بیمار ایجاد می شود.

وی، جراحی موفق در یك بیمار با تخریب صورت را یكی از درمان های موفق دانست و اظهار داشت: در این بیمار به دلیل تخریب شدید استخوان های فك، استفاده از تكنیك میرورینگ (Mirroring) امكان نداشت كه ما با استفاده از اطلس تهیه شده در همین مركز، استخوان های صورت بیمار را طراحی و با پرینتر سه بعدی پروتزهای لازم را تولید كردیم و سپس با استفاده از نویگیشن جراحی بازسازی این بیمار انجام شد.

در این نشست دكتر منظم، رئیس دفتر ارتباط صنعت و دانشگاه هم ضمن قدردانی از دكتر بیات و گروه همكار وی، به پیشرفت های مركز تحقیقات اشاره و ابراز امیدواری كرد با قرار دادن این تلاش ها در بستر قانونی بتوانیم شرایط را تسهیل نماییم.

وی استقرار مراكز رشد در مركز تحقیقات را ظرفیت خوبی دانست و اظهار داشت: امیدواریم به تدریج خدمات و محصولات جدید تولید شود.1398/11/29
14:58:57
5.0 / 5
2394
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif