کادایف

سه گانه ای برای كنترل كووید-۱۹

سه گانه ای برای كنترل كووید-۱۹

به گزارش كادایف رئیس اداره مراقبت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به سه گانه مهمی كه باید برای پیش گیری از بروز كرونا رعایت نماییم، اظهار داشت: همچنان باید كرونا را جدی بگیریم. این بیماری و همه گیری آن در صورتی مهار می شود كه هم حاكمیت و هم مردم دست به دست هم داده و سفارش های پیشگیری را مورد توجه قرار دهند و دنبال كنند.به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، دکتر حسین عرفانی در ارتباط ویدیو کنفرانسی با خبرنگاران اظهار داشت: باتوجه به روند و سیر همه گیری کووید-۱۹ در کشور لزوم دارد که مطالبی را با مردم در بین بگذارم. مهمترین مطلب این است که در شرایط فعلی باید یک سه گانه بسیار مهم مورد توجه قرار گیرد و از طرف همه اجرا شود تا با اجرای آن با همه گیری کووید-۱۹ در کشور مقابله و کنترل آن محقق شود.

وی اضافه کرد: مهم ترین جزء این سه گانه «فاصله گذاری اجتماعی» است. همه ملت ایران همچنان باید به شعار و کمپین "در خانه بمانیم" پایبند باشند و فقط در دو مورد می توانیم از منازل مان خارج شویم؛ یکی برای انجام کار و کارهای اقتصادی و یکی هم رفع مایحتاج خانواده است که در این دو مورد هم سفارش می شود که رعایت بهداشت دست و تنفس، استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی را مورد توجه قرار دهیم.

عرفانی افزود: جزء دوم این سه گانه، انجام تست و غربالگری در موارد مشکوک و برای کسانی که با افراد مشکوک و بیمار مبتلا بودند، است تا بتوانیم بیماری را در دوره اولیه و کمون شناسایی نماییم. در این صورت می توانیم بیماران را در مدت زمان کوتاه تری و در مراحل اولیه تشخیص دهیم و فرصت انتقال بیماری به دیگران را بگیریم. فایده دوم غربالگری این است که بیماری را در مراحل اولیه تشخیص می دهیم و با اقدامات درمانی و سفارش های بهداشتی امکان تبدیل موارد خفیف به موارد شدید نیازمند بستری در بیمارستان کاهش پیدا می کند و در عین حال با کاهش بستری در بیمارستان، احتمال عوارض ماندگار بیماری و خدای نکرده مرگ هم کاهش پیدا می کند. حال شاهدیم که در هفته های گذشته با بالا رفتن موارد تست های آزمایشگاهی و غربالگری، کشورمان توانسته این توفیق را داشته باشد تا بیماری را در مراحل اولیه تشخیص دهد.

رییس اداره مراقبت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اضافه کرد: سومین جزء این سه گانه این است که پس از تشخیص بیماری، با افرادی که بیمار هستند و با افرادی که با بیماران در تماس بودند، یک برخورد منطقی و بهداشتی صورت گیرد که بحث جداسازی است. بطوریکه تا اتمام دوره واگیر بیماری، هم افراد بیمار و هم افراد در تماس با آنان باید کاملا ایزوله و جداسازی شوند تا احتمال انتقال بیماری به دیگران کم شود و چرخه بیماری شکسته شود و در سطح جامعه تحت کنترل درآید. مهم ترین جزء این سه گانه به فاصله گذاری اجتماعی برمی گردد.

عرفانی اشاره کرد: باتوجه به خطر درک شده در بررسی های به عمل آمده در ایام گذشته می بینیم که آموزش و اطلاع رسانی ما در سطح آگاهی عمومی مردم از ۹۰ درصد به ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش پیدا کرده و یکی از دلیلهای افزایش موارد بیماری در ایام اخیر، در کنار افزایش تشخیص و انجام تست، به این مساله برمی گردد. همچنان باید کرونا را جدی بگیریم، به شعار در خانه بمانیم پایبند باشیم. این بیماری و همه گیری آن در صورتی مهار می شود که هم حاکمیت و هم مردم دست به دست هم دهند و سفارش های پیشگیری را دنبال کنند.

ادامه دارد...منبع:

1399/03/17
13:45:38
5.0 / 5
1585
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif