کادایف
در گفت وگو با كادایف مطرح شد

دولت برای جبران كاهش قدرت خرید لبنیات یارانه دهد

دولت برای جبران كاهش قدرت خرید لبنیات یارانه دهد

به گزارش كادایف یك كارشناس صنعت لبنیات با اشاره به اینكه دولت می تواند برای جبران كاهش قدرت خرید لبنیات به دهك های لطمه پذیر جامعه یارانه دهد، اظهار داشت: در این بخش هر نوع یارانه ای توسط دولت پرداخت گردد، به صورتی سرمایه گذاری خواهد بود و از هزینه های درمانی كاهش می یابد.حسین چمنی در گفت و گو با ایسنا در پاسخ به این پرسش که چگونه می توان با افزایش قیمت لبنیات سرانه مصرف لبنیات را در کشور بالا برد؟ اظهار داشت: ساختار اقتصادی ما اینگونه است که طی چند دهه گذشته همیشه قیمت تمام شده تولید در همه زمینه ها افزایش یافته و شاخصی به نام تورم، سنجه افزایش هزینه ها بوده است.

وی افزود: لبنیات نیز تابع همین شرایط است. دامدار برای تولید شیرخام نهاده خریداری می کند، زمین می خرد، کارگر استخدام می کند و هزینه های آب و برق و گاز و امثال آنرا می پردازد. صنایع تبدیلی نیز هزینه های مشابهی دارند که تابع همین شرایط اقتصادی رو به افزایش بوده است؛ بدین جهت نمی توان از صنعت شیر توقع داشت که بر خلاف جهت و جریان اقتصاد کشور قیمت هایش ثابت بماند. آنچه قاطعانه می توان گفت این است که این افزایش قیمتها هیچ گاه منجر به افزایش سود نشده و حاشیه سود این صنعت بسیار پایین تر از سود قانونی و مشروع آن است.

این کارشناس صنعت لبنیات افزود: البته از منظر مصرف باید نگاه متفاوتی به شیر داشت. شیر در هرم غذایی جزو موادغذایی بدون جایگزین است. برخی از ریزمغذی های بسیار ضروری برای بدن مانند کلسیم، فقط بوسیله مصرف کافی و مستمر شیر وفرآورده های آن بطور کامل تامین می شود؛ بدین سبب هم خانواده ها و هم مسئولان نظام سلامت باید به نحوی عمل کنند که همه افراد کف میزان سفارش شده لبنیات مصرف کنند؛ در غیر این صورت همه متضرر خواهند شد و هزینه های چند ده برابری به خانواده ها واقتصاد کشور تحمیل می شود.

چمنی با اعلان اینکه شیر نوعی ماده غذایی است که خصوصیات منحصر به فردی دارد و اگر به صورت مستمر و کافی مصرف نشود تبعاتی خواهد داشت، اظهار نمود: بر طبق آمارها تا سال ۲۰۵۰ کشور سالمندی خواهیم شد و حدودا ۲۶ درصد افراد جامعه سالمند می شوند؛ بدین سبب اگر به جمعیت جوان لبنیات به میزان کافی نرسد این جمعیت در میانسالی گرفتار مشکل خواهد شد و در سالمندی این مشکلات به حدی می شود که ممکنست اقتصاد کشور را زمین گیر کند.

این کارشناس صنعت لبنیات با اشاره به اینکه هم اکنون سرانه مصرف لبنیات در کشور در خوشبینانه ترین حالت برای هرفرد ۸۰ کیلو در سال بوده و این در حالیست که سرانه مصرف شیر کشورهای توسعه یافته بیش از ۲۸۰ کیلو است، اظهار داشت: پرداخت یارانه در کشورهای توسعه یافته نیز صورت می گیرد و دولت ها گروه های لطمه پذیر را تحت پوشش خود قرار می دهند. برای مثال توزیع شیر در مدارس در بعضی از کشورهای اروپای غربی حدود 100 سال سابقه دارد؛ خصوصاً از دهه ۶۰ قرن پیش بیشتر این کشورها به اهمیت شیر پی بردند و تصمیم گرفتند که شیر را در مدارس و در سنینی که مهمترین زمان دریافت کلسیم و مواد مغذی است، توزیع کنند. در کشور ما باوجود اینکه طرح شیر مدرسه به قانون تبدیل گشته اما چند سالی است که به سبب مضیقه بودجه حدودا اجرا نمی گردد.

چمنی در آخر اظهار داشت: میزان تولید شیر خام هر چه باشد ۱۰ درصد از آن صادر می شود، پنج درصد به مصرف دام می رسد و پنج درصد نیز ضایعات است؛ بدین سبب باید از میزان تولید ۲۰ درصد کم شود تا سرانه مصرف به دست بیاید. روشن است که سرانه موجود مصرف شیر با سرانه مطلوب فاصله بسیاری دارد.

منبع:

1399/04/06
13:30:02
5.0 / 5
1387
تگهای خبر: تولید , درمان , سفارش , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
کادایف kadaif

کادایف kadaif