کادایف
در وبینار زیست فناوری كشور اعلام شد

تولید واكسن كرونا در ۳ شركت خصوصی

تولید واكسن كرونا در ۳ شركت خصوصی

به گزارش كادایف رئیس كارگروه تولید تجاری سازی و بازار ستاد توسعه فناوری معاونت عملی و فناوری ریاست جمهوری از تولید واكسن كرونا در ۳ شركت خصوصی اطلاع داد و اظهار داشت: علاوه بر آن تابحال از ۵ ماده موثره دارویی كه ارزبری بالای ۳۰ میلیون دلار داشته، رونمایی كردیم و امیدواریم تا آخر سال جاری هم ۱۵ قلم ماده اولیه دارویی دیگر را برای رونمایی داشته باشیم.


به گزارش کادایف به نقل از ایسنا دکتر یحیی رهنمایی امروز در وبینار زیست فناوری کشور با عرضه گزارش کاری در مورد برنامه های ستاد زیست فناوری در عرصه تولید و تجاری سازی، اضافه کرد: در یک سال گذشته سرفصل برنامه های ستاد توسعه زیست فناوری حول حوزه های سلامت، امنیت غذایی، جهش تولید و محیط زیست بوده و توسعه اقتصاد دانش بنیان و هدفگذاری ما برای سال ۹۸ افزایش ۱۰ درصدی سهم اقتصاد زیستی از GDP بوده است.
وی افزود: در این راستا با بررسی هایی که در سال ۹۸ بر روی GDP کشور انجام دادیم، به این نتیجه رسیدیم که اگر در حوزه هایی که رسوخ زیست فناوری امکان پذیر است و قادر هستیم که در ۱۰ سال آینده با عنایت به زیر ساخت هایی که هم اکنون در این عرصه داریم، به آن دست یابیم، برنامه ای برای تأمین ۱۰ درصد GDP از راه این فناوری عرضه دهیم.
رهنمایی، این ۱۰ درصد GDP را بالغ بر ۵۳ میلیارد دلار دانست و خاطرنشان کرد: این میزان از مبلغی که در سند زیست فناوری که ۳ درصد است، دو برابر خواهد شد؛ ازاین رو اقدامات این کارگروه را بر این اساس تعریف کردیم.
وی "دام، طیور و آبزیان"، "زراعت و باغبانی"، "بیوتکنولوژی صنعتی"، "صنایع غذایی" و "بیوتکنولوژی پزشکی" را همچون حوزه هایی نام برد که مقرر است زیست فناوری به آنها رسوخ پیدا کند و خاطرنشان کرد: در حوزه امنیت غذایی ظرفیت ۴۰ میلیارد دلاری وجود دارد که ما برای این حوزه هم برنامه ریزی هایی داریم.
توجه به حوزه سلامت
رئیس کارگروه تولید تجاری سازی و بازار ستاد توسعه فناوری معاونت عملی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به مبحث سلامت در ستاد توسعه زیست فناوری، اظهار داشت: بررسی های انجام شده نشان داده است که یک بازاری برای زیست مواد و آرایشی بهداشتی وجود دارد که هنوز اقداماتی برای آن انجام نشده است، در حالیکه این بخش از حوزه سلامت ارزش افزوده ای برابر با ۱۰.۶ میلیارد دلاری دارد.
وی با تاکید بر اینکه همینطور در حوزه دارو و زیست مواد یک شکاف ۱.۶۷ میلیارد دلاری وجود دارد که برنامه داریم که تا ۸۰ درصد این ارزش افزوده را تا سال ۹۹ محقق نماییم، تصریح کرد: در مورد زیرساخت های حوزه سلامت در ستاد زیست فناوری که شامل دارو، واکسن های انسانی، تجهیزات، آرایشی بهداشتی، طب بازساختی و پروبیوتیک دارویی می شود، ۸ شتاب دهنده دارویی تاسیس شده است که از توسعه دانش فنی ۱۰۰ محصول حمایت کرده اند.
رهنمایی با اشاره به اینکه کشور در زمینه استانداردهای دارویی واردات داشته است، اضافه کرد: پارسال پروژه تولید استانداردهای دارویی را اجرایی کردیم و امیدواریم تا آخر سال ۳۰ مورد از این استانداردها را رونمایی نماییم، ضمن آنکه در زمینه دریافت مجوزات در حوزه دارویی هم با همکاری سازمان غذا و دارو مسیر سبز برای دریافت برای شرکت های دانش بنیان تعریف شده است که از این طریق تسهیل گیری در زمینه دریافت مجوزها بوجود آمده است.
تولید واکسن؛ برنامه حمایت ستاد زیست فناوری
وی با اشاره به اینکه در عرصه تولید واکسن های انسانی، با ایجاد دو شتابدهنده از تولید ۵ محصول حمایت شده است، اظهار داشت: تابحال یک واکسن انسانی را امسال رونمایی کردیم و بنا داریم تا آخر سال ۳ واکسن انسانی دیگر را رونمایی نماییم. این واکسن ها جزو اقلام ارزبر بوده و بخش دولتی در این چند سال موفق به تولید آن نشده بود.
رهنمایی با تاکید بر اینکه در زمینه توسعه تجهیزات زیرمجموعه حوزه سلامت ۳ شتابدهنده را تاسیس کردیم که از تولید ۹ محصول در رابطه با تجهیزات حمایت کردند، افزود: در این بخش ما شاهد این بودیم که قبل از انتشار کرونا کمک های زیادی به تولید تجهیزات در رابطه با کرونا شد و خیلی سریع نیازهای بازار را برطرف کرد.
وی با اشاره به اینکه گام های اجرایی در سال ۹۸ در زمینه پروبیوتیک را آغاز کردیم، اظهار داشت: همینطور طی یکسال اخیر دو شتاب دهنده در حوزه پروبیوتیک دارویی تاسیس شده اند و از تولید ۴ محصول پروبیوتیک حمایت کرده اند.
ارزبری حوزه دارویی
رئیس کارگروه تولید تجاری سازی و بازار ستاد توسعه فناوری معاونت عملی و فناوری ریاست جمهوری در مورد فلوچارت میزان ارزبری محصولات حوزه زیست فناوری با تاکید بر اینکه بر طبق این فلوچارتی که در ستاد زیست فناوری تهیه کردیم مشخص شد، میزان ارزبری داروهای هدف ۱۹۰۰ میلیون دلار در بخش های بیولوژیک و شیمیایی بوده است، اظهار داشت: بر طبق این فلوچارت اولویت ها برای تولید محصولات در حوزه زیست فناوری را تعیین کردیم و مشخص شد که در حوزه داروهای بیولوژیکی عدد عمده واردات ما مربوط به واردات پلاسما و انسولین می شود.
رهنمایی با اشاره به انتشار فراخوان مشترک با سازمان غذا و دارو در این حوزه، تصریح کرد: اولویت های تعیین شده در فلوچارت، بررسی و فهرست نهایی در این حوزه تهیه شد که در این راستا ۴ فراخوان دارویی را در حوزه مواد موثره و مواد اولیه دارویی، داروهای بیوتکنولوژی و داروهای شیمیایی منتشر کردیم و در ابتدای سالجاری هم دو فراخوان را در عرصه تولید کیت داشتیم که این فراخوان منجر به تولید کیت های تشخیص شد.
وی با اشاره به رونمایی ها در سال ۹۸ در شش ماهه اول سال جاری، اظهار داشت: ستاد توسعه زیست فناوری از تولید ۹۰ محصول در حوزه سلامت به ارزش ۱۰۰ میلیارد تومان حمایت کرده که در گام های اولیه ۲۷۰ میلیون دلار کاهش ارزبری خواهند داشت.
رئیس کارگروه تولید تجاری سازی و بازار ستاد توسعه فناوری معاونت عملی و فناوری ریاست جمهوری "آلومین"، "IVIG" (ایمونوگلوبین) و واکسن HPV را از محصولات رونمایی شده در مهرماه دانست و با اشاره به اینکه تابحال ۳۰ دانش فنی که در شتابدهنده ها توسعه داده شده است، رونمایی گردید، اظهار داشت: بنا داریم تا آخر سال حدود ۲۰ مورد رونمایی در حوزه واکسن انسانی، پروبیوتک ها، داروهای بایوتکنولوژی و زیست موادها داشته باشیم.
وی ادامه داد: ما بر مبنای اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حوزه مواد دارویی وارد شدیم که در این راستا بسته ای را تعریف کردیم که بر مبنای آن تابحال از ۵ ماده موثره دارویی که ارزبری بالای ۳۰ میلیون دلار داشته، رونمایی کردیم و امیدواریم تا آخر سال جاری هم ۱۵ قلم ماده اولیه دارویی دیگر را برای رونمایی داشته باشیم.
رهنمایی افزود: آن چیزی که از برنامه سلامت که منجر به کاهش ۸۰ درصدی ارز می شود، ۴۲ محصول دیگر تولید شده و در حوزه داروهای بیوتکنولوژی با مشکلات رگولاتوری مواجه شدیم که خیلی نتوانستیم حمایت ها را ادامه دهیم، ولی ظرفیت خوبی در این حوزه وجود دارد.
وی در مورد واکسن کرونا اظهار داشت: ما با بررسی بر روی پلت فرم های اعلام شده از جانب WHO برای واکسن کرونا، پلت فرم های برتر را در شرکت های خصوصی اجرایی کردیم و هم اکنون ۳ شرکت خصوصی داریم که در ارتباط مستقیم با ما قرار دارند و مبادرت به تولید واکسن کرونا کردند، ضمن آنکه دو تفاهم نامه هم با موسسات دولتی این حوزه داریم که هسته های فناور این موسسات هم ۷ پروژه را در این حوزه در دستور کار قرار داده اند.
اقدامات در زمینه امنیت غدایی
وی با اشاره به اقدامات ستاد زیست فناوری درباره امنیت غذایی با اشاره به اینکه فعالیتهای ما در این حوزه در ۳ حوزه "دام، طیور، آبزیان"، "زراعت و باغبانی" و "صنعت" از یکسال گذشته شروع شده است، اظهار داشت: ارزش افزوده ای برابر با ۱۸.۸ میلیارد دلار دارد. همینطور ارزش افزوده بخش زراعت و باغبانی ۱۲.۲۷ و بخش صنعت ۹.۸ میلیارد دلار است.
رئیس کارگروه تولید تجاری سازی و بازار ستاد توسعه فناوری معاونت عملی و فناوری ریاست جمهوری، ایجاد ۶ شتابندهنده در حوزه واکسن دامی و زیست دریا، ایجاد استانداردها، ۲ شتابدهنده در حوزه زراعت و ۵ شتابدهنده در حوزه صنایع غذایی را از دیگر اقدامات این کارگروه در حوزه امنیت غذایی ذکر کرد و اضافه کرد: در حوزه زیست دریا از ۱۰ پروژه به میزان ۳۲ میلیارد تومان حمایت شد که انتظار داریم پشتیبانی از این طرح ها ۳۰ میلیون دلار کاهش ارزبری داشته باشد.
رهنمایی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه زراعت و باغبانی، خاطرنشان کرد: حجم گسترده بازار احتیاج به کار بیشتر دارد و مشکلات رگولاتوری زیادی این حوزه دارد که تلاش داریم مراکز نوآوری مشترک را با جهاد کشاورزی تا آخر سال ایجاد و این مشکلات را مرتفع نماییم و تابحال ۳ پروژه را به ارزش ۱۰ میلیارد تومان حمایت کردیم.
منبع:

1399/07/21
14:20:24
5.0 / 5
1630
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
کادایف kadaif

کادایف kadaif