کادایف

وداع با پیكر شهید مدافع سلامت در دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی

وداع با پیكر شهید مدافع سلامت در دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی

به گزارش كادایف وداع با پیكر شهید مدافع سلامت دكتر محمد زارع جوشقانی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی و رئیس بیمارستان لبافی نژاد كه بر اثر ابتلابه كرونا به جمع مدافعان شهید سلامت دانشگاه پیوست، در دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی صورت گرفت.


به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، وداع با پیکر شهید مدافع سلامت، با حضور خانواده ایشان، دکتر ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت، دکتر علیرضا زالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، معاونان و مدیران دانشگاه و بعضی از روسای بیمارستان های دانشگاه و همین طور اعضای خانواده دانشگاه انجام شد.
دکتر علیرضا زالی - فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران در این مراسم ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت دکتر محمد زارع جوشقانی گفت: بی گمان صحن مقدس دانشکده پزشکی باید نقطه آغازین تشییع پیکر مقدس این شهید مدافع سلامت باشد چونکه یکی از بزرگترین دل مشغولی ها و دغدغه های ایشان همیشه ارتقاء علم و آموزش علوم پزشکی بوده است.

وی با بیان این که استاد عالیقدر شهید زارع جوشقانی در صحنه نبرد با کرونا، نقش بی بدلیلی از خود بجای گذاشت اشاره کرد: از نخستین روزهای شیوع اپیدمی کرونا ایشان داوطلبانه تمامی ظرفیت های مجموعه لبافی نژاد را در اختیار بیماران کرونایی قرار دادند و بصورت شبانه روزی در راه بهبود وضعیت بیماران در خط اول ارائه خدمت بدون هیچ گله مندی و درخواستی ممارستی جانانه و فراموش نشدنی در کارنامه پرافتخار خود به یادگار گذاشتند.
وی با اشاره به این که شهید دکتر محمد زارع جوشقانی یکی از پیشقراولان آموزش خصوصا در حوزه چشم پزشکی بودند، به برخی خاصیت های بارز اخلاقی، علمی، اجتماعی و حرفه ای این شهید مدافع سلامت پرداخت.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، صبر، بردباری و متانت حرفه ای و اجتماعی با تمامی گروه های کاری، فراگیران، دانشجویان و بیماران را از مهمترین صفات بارز اخلاقی و شخصیتی شهید دکتر زارع جوشقانی توصیف کرد و اظهار داشت: در سلوک و منش این شهید بزرگوار صبوری، حلم و متانت بعنوان برجسته ترین خاصیت اخلاقی ایشان همیشه متبلور بود.
زالی با اشاره به سفارش های اکید قرآن کریم در خصوص استعانت از صبر در تمامی مراحل زندگی، شخصیت این شهید بهادار سلامت را مصداق عینی آموزه های قرآنی دانست.
تواضع، فروتنی و خشوع در رفتار حرفه ای یکی دیگر از صفات بارز شخصیتی دکتر زارع جوشقانی بود که رئیس دانشگاه به آن اشاره نمود و اضافه کرد: ایشان همیشه فروتنانه و با خشوع با همکاران، دوستان و دانشجویان برخورد می کردند. این شهید والامقام زمانی هم که در بالاترین رده های اجرائی خدمات ارائه می دادند خشوع و تواضع همیشه بعنوان اصل جدا نشدنی از صفات و خلقیات اخلاقی زیبنده شان خودنمایی می کرد.


رئیس دانشگاه در ادامه با اشاره به دیگر شاخصه های اخلاقی دکتر زارع جوشقانی اشاره کرد: نگاه مهربان و پدرانه ایشان در بالاترین مرتبه اخلاق حرفه ای با تمامی افراد خصوصا بیماران مثال زدنی بود. دکتر زارع جوشقانی هیچگاه به ذخائر دنیوی دل نبست و هیچ گاه به پست و مقامی وابسته نبود، این شهید بزرگوار هر مسئولیتی را فقط فرصتی برای اعتلای علم پزشکی و خدمت به مردم می پذیرفت.
وی با بیان این که توسعه آموزش پزشکی در تمام دوره ها دل مشغولی دکتر زارع جوشقانی بود، افزود: ایشان استادی چیره دست و یکی از نقش آفرینان، توسعه علوم چشم پزشکی در کشور بودند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه به دیگر خدمات ارزنده، این شهید مدافع سلامت دانشگاه اشاره نمود و کمک به ایتام، ارائه خدمات به خیریه های سالمندان خصوصا در شهر زادگاهش کاشان را مورد توجه قرار داد.
وی با تاکید بر این که واژه شهید برازنده نام استاد دکتر زارع جوشقانی است، اشاره کرد: فرجام این سپهسالار شهیدان دانشگاه با این نام زیبنده تر شد، شهید زارع در سنگر دفاع از سلامت مردم جانانه تا آخرین نفس مبارزه کرد و در نهایت به آمال و آرزوی خود که پیوستن به نسل برادران شهیدش بود رسید.
وی با اشاره به این که راه روشن رستگاری شهید دکتر زارع جوشقانی درمسیر خدمت رسانی، در ایستگاه پرافتخار شهادت به اختتام رسید، اظهار داشت: امروز باقیات صالحات ایشان فرزندان برومندی هستند که در ذیل تربیت دکتر زارع جوشقانی تقدیم جامعه پزشکی کشور شدند و راه ایشان را ادامه می دهند.
زالی با بیان این که دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی مفاخر علمی و گل دسته های ارزشمندی را در جنگ با کرونا و ارائه خدمت به مردم، تقدیم کشور کرده، یاد و خاطره استادان گرانقدر دکتر فقیهی و دکتر پیروی را نیز گرامی داشت.معاون وزارت بهداشت خطاب به متخلفان کرونایی:

بس نیست ! چقدر از هموطنان باید روزانه فوت کنند تا رعایت کنید؟
به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، همین طور دکتر ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت در جمع خبرنگاران، با اعلان اینکه دکتر زارع استاد برجسته چشم پزشکی، 11 سال سابقه ریاست دانشگاه علوم پزشکی کاشان و مدت طولانی مدیریت گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و سال های اخیر ریاست بیمارستان لبافی نژاد را برعهده داشتند، اظهار داشت: ایشان در خط اول مقابله با کرونا با فداکاری و ایثارگری خدمت کرده و در این راه به شهادت رسیدند.
وی ضمن بزرگداشت ایشان، خطاب به عده ای از هموطنان که پروتکل های بهداشتی و ضوابط فاصله گذاری فیزیکی را رعایت نمی کنند، با اعلان اینکه دکتر زارع برادر دو شهید مدافع کشور بودند و خودشان نیز در راه دفاع از سلامت مردم جان خودرا از دست دادند، عنوان کرد: آیا دیگر بس نیست؟ چقدر از هموطنان ما روزانه باید فوت کنند؟ چقدر از هموطنان روزانه زیر دستگاه ها و در آی سی یوها گرفتار زجر تنفسی شوند تا این عده قلیلی که رعایت نمی کنند، متوجه وخامت اوضاع شده و رعایت نمایند تا بتوانیم این ویروس منحوس را از کشور محو و نابود نماییم.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر محمد زارع جوشقانی متولد سال ۱۳۳۱و دارای تحصیلات دکتری عمومی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد، متخصص و جراح چشم، فلوشیپ قرنیه از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با رتبه علمی استاد تمام خدمات بهادار ای ارائه دادند.
وی مدیر شبکه بهداری کاشان، مدیر عامل سازمان منطقه ای بهداری استان زنجان، معاون پشتیبانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مدیرعامل سازمان منطقه ای استان تهران، مسئول اجرائی عملیات واکسیناسیون فلج اطفال در استان تهران، رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان، رئیس کمیته گزینش استاد دانشگاه علوم پزشکی کاشان، رئیس شورای دانشگاه علوم پزشکی کاشان، عضو کمیته ارتقا چشم پزشکی ایران، عضو کمیته کشوری بیماری های چشمی کودکان، عضو هیئت امنا و هیئت مدیره بانک چشم جمهوری اسلامی ایران، عضو شورای پژوهشی و فنآوری استان اصفهان، عضو گروه تخصصی چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران، عضو کمیته علمی کتابخانه های عمومی کاشان، مدیر مسئول و سردبیر و عضو هیئت تحریریه فصلنامه علمی پژوهشی فیض دانشگاه علوم پزشکی کاشان را در کارنامه درخشان علمی و اجرائی خود داشتند.
عضویت در بورد تخصصی چشم پزشکی کشور در چند دوره، عضو کمیته آموزش بخش چشم بیمارستان لبافی نژاد، عضو هیئت مدیره آسایشگاه سالمندان و معلولین گلابچی کاشان، عضو هیئت امناء و رئیس هیئت مدیره انجمن معلولین ذهنی- جسمی امیرکبیر کاشان، مسئول اجرای عملیات واکسیناسیون MR در کاشان، رئیس هیات نظارت حوزه های انتخابی دانشگاه علوم پزشکی کاشان، معاون آموزشی بیمارستان شهید دکتر لبافی نژاد، عضو کمیسیون قانونی ماده ۲۰ دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکنون، مدیر گروه چشم دانشگاه، عضو هیئت امناء دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان، عضو کمیته خصصی پزشکی بالینی هیئت ممیزه دانشگاه، ریاست بیمارستان شهید دکتر لبافی نژاد (درحال حاضر) از دیگر سوابق اجرائی و علمی شهید مدافع سلامت دکتر زارع جوشقانی است.
همین طور تهیه فیلم جراحی پیشرفته چشم (۱و ۲) و فیلم عیوب انکساری و روشهای درمان از سال ۸۸ تا حالا از دیگر کارهای تخصصی دکتر زارع جوشقانی است. بیش از ۶۵ مقاله انگلیسی و ۶۳مقاله فارسی نمایه شده در Scopus: ۱۷ و تالیف ۸ کتاب از دیگر آثار علمی است که در کارنامه این استاد عالیقدر به چشم می خورد.
گفتنی است، پیکر این شهید خدمت بعد از برگزاری مراسم در دانشکده پزشکی دانشگاه با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی برای وداع با همکاران و دانشجویان به بیمارستان لبافی نژاد منتقل شده و در نهایت بامداد فردا در دارالمومنین کاشان به خاک سپرده خواهد شد.
منبع:

1399/07/29
00:26:16
5.0 / 5
1041
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif