کادایف

شرط و شروط درمان بیماری های زنان در كرونا از علایم غیرطبیعی، ساده گذر نكنید

شرط و شروط درمان بیماری های زنان در كرونا از علایم غیرطبیعی، ساده گذر نكنید

كادایف: رئیس بخش زنان بیمارستان امام حسین (ع)، با اعلان اینكه در تمامی مراكز بهداشتی و درمانی خدمات پزشكی با حفظ اصول بهداشتی ارائه می شود، مراجعه زنان به پزشك را در صورت مشاهده علایم غیر طبیعی و بروز بیماری های زنان كه نیاز به درمانهای اورژانسی دارند، حتی در ایام كرونایی ضروری خواند.


به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، دکتر مریم السادات حسینی، متخصص زنان و زایمان، بیماری های زنان را به دو بخش مرتبط به حوزه مامایی و حوزه زایمان تقسیم کرد و اظهار داشت: درباب زنان حامله در زمان کرونا COVID-۱۹ دستورالعمل های زیادی از طرف وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ گردیده و در دسترس می باشد، اما رعایت پروتکل های بهداشتی، مراجعه به پزشک به محض تشخیص حاملگی و انجام بررسی های لازم توسط پزشک اهمیت زیادی دارد.
وی با اعلان اینکه حتما در فاصله ۱۱ تا ۱۳ هفتگی حاملگی که غربالگری سه ماهه اول انجام می شود باید نسبت به مراجعه به پزشک اقدام گردد، اظهار داشت: ترس از مبتلاشدن به کرونا نباید مانع مراجعه شود، چونکه افزایش سن حاملگی بدون پیگیری معاینات، می تواند بروز مسائلی پیچیده ای را با خود به همراه داشته باشد.
این عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به ضرورت مراجعه زنان حامله به مراکز بهداشتی و درمانی در فاصله ۱۶ تا ۱۷ هفتگی برای غربالگری دوم، عنوان کرد: اگر غربالگری ها انجام شد و هیچ نکته پاتولوژیکی یا علایم خاص همچون خونریزی و درد وجود نداشت، زنان می توانند در سه ماهه دوم با فواصل طولانی تری ویزیت شوند.
دکتر حسینی اظهار نمود: در سه ماهه سوم ممکنست با نشانه هایی مثل افزایش فشارخون، مسمومیت حاملگی، خونریزی های غیرطبیعی و زایمان زود رس مواجه باشند که سفارش می نماییم به محض ظهور علایم هشدار، حتما به پزشک مراجعه کنند و در غیر این صورت مراجعات دوره ای سه ماهه سوم را طبق روال انجام دهند.
وی بررسی وضعیت زنان بعد از زایمان را نیز مهم خواند و اضافه کرد: پس از زایمان برمبنای نوع زایمان و پرخطر یا کم خطر بودن حاملگی، سفارش هایی در موقع ترخیص داده و تاریخ مراجعه بعدی مشخص میشود که حتما باید طبق همان تاریخ ویزیت انجام و برای پیگیری وضعیت نوزادان به متخصصان این حوزه مراجعه شود.
سطح بندی بیماران در دوران اپیدمی کرونا
این متخصص زنان و زایمان در ادامه اظهار نمود: بخش دوم بیماری های زنان، ژنکولوژی یا بیماری های مربوط به سنین باروری یا یائسگی است، اگر فردی دراین زمینه مشکل خاصی ندارد و مراقبت ها و رسیدگی های سالیانه را انجام داده و هیچ نکته غیر طبیعی در سیر مراجعات قبلی نداشته است، باتوجه به اپیدمی سفارش می شود مراجعات روتین را به تاخیر بیندازد.
وی درباب سطح بندی بیماری های زنان در اپیدمی کرونا، عنوان کرد: طبق دستورالعمل وزارت بهداشت بیماران به سطح یک، دو و سه تقسیم می شوند. سطح یک زنانی هستند که مشکل اورژانس حیاتی دارند و باید در عرض ۲۴ ساعت برای رفع مسئله اقدام شود؛ کیست تخمدانی که پاره شده، حاملگی خارج از رحم، سقط و خونریزی و مشکلات داخل شکمی همچون این موارد هستند.
دکتر حسینی اضافه کرد: در سطح ۲ موارد اورژانس هستند و باید در عرض ۷۲ ساعت بررسی های لازم صورت گیرد. سطح ۳ نیز بیمارانی هستند که نیاز به عمل های الکتیو دارند، همچون سرطان ها که می توان درمان آنها را در عرض یک تا دو هفته به تاخیر انداخت.
در صورت مشاهده علایم غیرطبیعی دست روی دست نگذارید
این متخصص زنان همین طور سفارش کرد بیمارانی که برای آنها تشخیص سرطان داده شده یا درباب بروز آن شک دارند، حتما به پزشک مراجعه کنند و مطمئن باشند که تمامی مراکز با رعایت حفظ اصول ایمنی بهداشتی قادر به ارائه خدمت به این بیماران هستند، چونکه با گذر زمان این بیماری پیشرفت می کند و درمانش پیچیده تر می شود.
دکتر حسینی، اشاره کرد: اگر فردی در سن یائسگی خونریزی غیرطبیعی دارد و شک به سرطان می رود، باید در همان مراحل اولیه مراجعه کند، چونکه درمان فرد با یک عمل جراحی کامل می شود، اما اگر تاخیر داشته باشد، علاوه بر جراحی نیاز به شیمی درمانی و رادیوتراپی پیدا کرده و علاوه بر هزینه بیشتر درصد بهبود و بقا نیز کاهش می یابد.
وی با تاکید بر لزوم مراجعه به موقع بانوانی که با بروز علایم غیرطبیعی مواجه می شوند، اظهار داشت: در ویزیت اولیه میزان خطر توضیح داده می شود تا اگر نیاز بود اقدامات تکمیلی تجویز شود. البته در بیمارستان امام حسین (ع) اهتمام داریم در مراحل اولیه به صورت تلفنی یا مجازی پاسخگو باشیم اما گاهی نیاز به انجام معاینه، سونوگرافی و آزمایش وجود دارد که باید حضوری به مراکز مراجعه کنند.
دکتر حسینی عنوان کرد: نکته بسیار حائز اهمیت در مورد بیمارانی که با خونریزی غیرطبیعی در حجم بالا و کم خونی ناشی از آن دست و پنجه نرم می کنند، این است که اگر در مراحل پیشرفته بیماری مراجعه کنند، ممکنست به تزریق خون نیاز داشته باشند و همین تزریق خون می تواند مشکل ساز شود.
شرط و شروط پیگیری درمان بیماری های زنان
رئیس بخش زنان بیمارستان امام حسین (ع)، با اعلان اینکه افرادی نیز با وجود پاپ اسمیر غیرطبیعی و ضایعات پیش سرطانی، از ترس کرونا به مراکز مراجعه نمی کنند، اظهار نمود: درمان بعضی از این ضایعات را می توان بین ۳ تا ۶ ماه به تعویق انداخت بدون اینکه خطری فرد را تهدید کند، اما اگر شک به سرطان، خصوصاً سرطان دهانه رحم وجود داشته باشد، بهتر است درمان به تعویق نیفتد.
وی افزود: در مورد تمام سرطان های زنان، شامل دهانه رحم، رحم یا تخمدان سفارش می شود اعمال جراحی به تعویق نیفتد و اگر بیمار پرخطر نیست و نیاز به آی سی یو ندارد و خودش به سبب بیماریهای زمینه ای در معرض مبتلاشدن به کووید نیست، در اسرع وقت درمان صورت گیرد. اگر بیمارانی از نظر اعمال جراحی پرخطر باشند سفارش این است درمان های جایگزین مثل درمان دارویی یا شیمی درمانی یا رادیوتراپی صورت گیرد.
وی ضمن تاکید بر ضرورت توجه به علایم غیرطبیعی، عنوان کرد: هر نشانه غیرطبیعی که با سیر ماه های قبل تفاوت داشته باشد، همچون درد در ناحیه تحتانی شکم، احساس نفخ، احساس توده یا علائمی مثل کاهش وزن و سردرد، زنگ خطر است و باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه شود.
تکلیف نوزادان مادران کرونایی چه می شود؟
وی درباب یکی از نگرانی های مادران حامله در بحران شیوع کرونا، عنوان کرد: مهمترین سفارش به زنان حامله این است که همچون سایر افراد حتما بهداشت را رعایت نمایند در مجامع عمومی ظاهر نشوند، سفر نروند و ماسک بزنند، اما اگر مبتلا شدند در صورت وجود علایم باید به پزشک مراجعه کنند و تحت درمان قرار گیرند.
وی با اشاره به اطلاعات و پژوهش های انجام شده درباب مبتلاشدن به کووید-۱۹ بوسیله جفت، اضافه کرد: این مساله هنوز بطور قطع اثبات نشده است.
بگفته دکتر حسینی، برخی گزارشات نشان میدهد تست PCR نوزاد پس از تولد مثبت شده است، اما هنوز درباب زمان و نحوه مبتلاشدن قطعی نمی توان اظهارنظر کرد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، رئیس بخش زنان بیمارستان اما حسین (ع) در آخر اشاره کرد: مادر مبتلا به کرونا و بدحال نمی تواند به کودک شیر بدهد، اما اگر بدون علامت و در منزل تحت مراقبت باشد، با زدن ماسک و شست و شوی دست ها می تواند شیردهی داشته باشد.
منبع:

1399/08/03
10:44:04
5.0 / 5
1240
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif