کادایف
مطالعات نشان می دهد؛

رژیم غذایی كتوژنیك از نارسایی قلبی پیشگیری می كند

رژیم غذایی كتوژنیك از نارسایی قلبی پیشگیری می كند

به گزارش كادایف رژیم غذایی با میزان بالا چربی و میزان كم كربوهیدرات باعث از بین رفتن نارسایی قلبی در موش های آزمایشگاهی شد.به گزارش کادایف به نقل از مهر، در افراد مبتلا به نارسایی قلبی، ماهیچه سمت راست یا چپ قلب یا هر دو طرف باهم، ضعیف می شود. این اختلال توانایی عضو را در پمپاژ خون به سراسر بدن محدود می کند و باعث احساس خستگی و تنگی نفس می شود.
علل اصلی این نارسایی شامل فشارخون بالا، دیابت و بیماری قلبی ایسکمیک است که در آن، ماهیچه قلب گرفتار کمبود اکسیژن می شود.
به گفته محققان، هم اکنون هیچ درمانی برای این نارسایی وجود ندارد اما برخی داروها و تغییر در سبک زندگی می تواند باعث بهبود کیفیت زندگی و افزایش طول عمر شود.
ماهیچه سالم قلب به منابع انرژی شیمیایی نیاز دارد. یکی از این منابع، مولکولی معروف به پیرووات است که بدن در طول تجزیه گلوکز قند تولید می کند.
اما در مشکلاتی نظیر نارسایی قلبی و دیابت این انعطاف پذیری کاسته می شود و ماهیچه قلب برای عملکرد مؤثر گرفتار کمبود سوخت می شود.
حال محققان دانشگاه سنت لوئیز میشیگان دریافتند تغذیه موش ها با یک رژیم غذایی خاص به مدت ۳ هفته باعث از بین رفتن نارسایی قلب شد.
«کیل مک کامیس»، سرپرست تیم تحقیق، در اینباره می گوید: «ما دریافتیم نارسایی قلبی از راه رژیم غذایی کتوژنیک که حاوی چربی زیاد و کربوهیدرات کم است، قابل پیشگیری و حتی قابل از بین رفتن است.»
این رژیم غذایی دارای فواید دیگری نظیر کاهش وزن، بهبود سلامت قلب، و جلوگیری از برخی حملات صرع هم است.
تحقیق جدید نشان داده است رژیم غذایی کتوژنیک باعث ترغیب تجزیه اسیدهای چرب در سلول های ماهیچه قلب می شود. این فرآیند باعث تولید سوخت جایگزین معروف به استیل-CoA می شود که میتوکندری از آن بعنوان منبع انرژی به جای پیرووات استفاده می نماید.
دانشمندان نشان دادند که رژیم غذایی کتوژنیک با تحریک تجزیه اسیدهای چرب در میتوکندری به جای کتون، نارسایی قلبی را از بین می برد. عرضه کتون های بیشتر در میتوکندری فقط تاحدودی باعث بهبود نارسایی قلبی شد.

1399/08/18
20:03:59
5.0 / 5
1402
تگهای خبر: بیماری , توانایی , تولید , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
کادایف kadaif

کادایف kadaif