کادایف

10 درصد تهرانی ها به كرونا اعتقادی ندارند

10 درصد تهرانی ها به كرونا اعتقادی ندارند

معاون بهداشت ستاد كرونای استان تهران با تكیه بر اثرگذاری مستقیم رفتار مردم بر تشدید یا كاهش بار اپیدمی، نحوه برخورد با متخلفان كرونایی طی دو هفته تعطیلی تهران از اول آذر را شرح داد.


دکتر علیرضا دلاوری در آستانه آغاز تشدید محدودیت ها و تعطیلی دو هفته ای تهران در گفتگو با ایسنا، با تاکید بر لزوم همراهی مردم برای تأثیرگذاری بیشتر محدودیت های کرونایی، اظهار نمود: همانگونه که همگی شاهد بودیم، همراهی مردم در اسفند سال قبل و زمان اوج اپیدمی، به کاهش و کنترل بیماری کمک زیادی کرد، بنابراین اصلی ترین پایه هر مداخله و اقدامی بحث خودمراقبتی و رعایت اصول و شیوه نامه ها از جانب عموم مردم است.
وی ضمن اشاره به نتایج مطالعه صورت گرفته در ارتباط با میزان رعایت اصول بهداشتی و شیوه نامه های کرونایی در استان تهران، بیان نمود: این مطالعه طی همین ۳ هفته اخیر و در موج سوم اپیدمی انجام شد و طی آن از حدود ۶۰۰ شهروند تهرانی در مورد میزان حضور در اجتماعات سؤال شد؛ درنهایت ۵۷ درصد پاسخ دادند که در اجتماعات شرکت نمی کنند، ۳۳ درصد تا حدودی شرکت می کنند و ۱۰ درصد هم گفته اند که به کرونا اعتقاد نداشته و در اجتماعات شرکت می نماییم.
وی ضمن اشاره به قدرت سرایت پذیری بالای بیماری کووید ۱۹، اظهار داشت: ازآنجاکه کرونا به صورت اپیدمی گسترده درآمده، ازاین رو رعایت نکردن اصول و شیوه نامه های پیشگیرانه حتی از جانب درصد کمی از مردم هم مشکل زا بوده و به شکلی ضایع کردن حق وحقوق سایر افراد جامعه به حساب می آید و بنابراین هم دولت ها مجازند برای این مساله جریمه و مجازات تعیین کنند.
اثرگذاری مستقیم رفتار مردم برتشدید یا کاهش بار اپیدمی
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر اثرگذاری مستقیم رفتار مردم برتشدید و یا کاهش بار اپیدمی ها، اظهار داشت: اگر افراد شیوه نامه های بهداشتی کرونا همچون استفاده از ماسک و فاصله گذاری فیزیکی را رعایت نکنند، سبب انتقال بیماری به دیگران و حتی بستری و فوت سایرین خواهند شد، ازاین رو نمی توان به این قضیه بی تفاوت باشیم و از سویی باید به شدت با متخلفان کرونایی برخورد شود.
وی با اشاره به اینکه متأسفانه نتایج این مطالعه نشان داد که ۱۰ درصد تهرانی ها به رعایت اصول بهداشتی و شیوه نامه ها برای جلوگیری از انتقال بیماری و کنترل اپیدمی اعتقادی ندارند، اظهار داشت: این نتیجه به هیچ عنوان مطلوب نمی باشد، بنابراین از مردم خواهش می نماییم که وضعیت فعلی اپیدمی را جدی بگیرند و از سویی باید با افرادی که شیوه نامه ها را رعایت نمی کنند برخورد شده و برایشان مجازات جدی تعیین شود.
شدیدترین حد محدودیت های کرونایی در تهران، شمیرانات و شهرری
معاون بهداشت ستاد کرونای استان تهران در بخش دیگر گفتگو ضمن اشاره به اعمال محدودیت های شدید کرونایی و تعطیلی دوهفته ای تهران از اول آذر ماه، اظهار داشت: شهرستان های تهران، شمیرانات و شهرری در استان تهران در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند که شدیدترین حد محدودیت ها و تعطیلی برای آنها اعمال می شود و بقیه شهرستان های استان که نارنجی هستند هم مشمول محدودیت های در رابطه با این سطح می شوند.
وی با بیان مصادیق محدودیت هایی که وزارت کشور بعنوان قرارگاه عملیاتی اعلام نموده است، اضافه کرد: در شهرهای قرمز تنها مشاغل گروه یک یعنی مراکز بهداشتی و خدمات درمانی، مراکز عرضه کننده مواد غذایی و نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی فعال خواهند بود.
وضعیت ادارات دولتی و خصوصی
دکتر دلاوری در ارتباط با وضعیت ادارات دولتی و خصوصی نیز، توضیح داد: طبق شیوه نامه، ادارات دولتی استان تهران در بخش قرمز باید تعطیل باشد ولی بر مبنای تبصره تعیین شده، سازمان امور استخدامی مشخص می کند که کدام ادارات فعال و کدام ها تعطیل هستند. قاعدتاً وضعیت شهر تهران به علت حضور وزارتخانه ها و برخی ادارات ضروری، در مقایسه با سایر شهرها و استان های کشور متفاوت می باشد.
وی افزود: زمانی که از تعطیلی صحبت می شود یعنی محدودیت هم برای بخش دولتی و هم خصوصی اعمال می شود ولی روش اجرای آن از جانب سازمان های ذیربط اعلام خواهد شد. قاعدتاً در بخش خصوصی هم بخش های در ارتباط با صنعت و تولید نمی تواند به صورت کامل تعطیل باشند.
دکتر دلاوری با اشاره به اینکه در شرایط لاک دان باید همه بخش های غیرضروری تا جایی که به اقتصاد ضربه جدی وارد نشود، تعطیل شوند، اظهار داشت: درعین حال باید در بالاترین سطح ممکن از ترددهای غیرضروری افراد جلوگیری شود.
وی تاکید کرد: طی چند روز باقی مانده تا اول آذر، سازمان امور استخدامی، استانداری و ستاد کرونای تهران جزئیات محدودیت های تهران و قرارگاه عملیاتی برای کل کشور را اعلام خواهند کرد.
نحوه برخورد با بخش هایی که طی این دو هفته محدودیت ها را رعایت نمی کنند
معاون بهداشت ستاد کرونای استان تهران در ارتباط با نحوه برخورد با اصناف و بخش هایی که طی این دو هفته محدودیت ها و تعطیلی را رعایت نمی کنند، خاطرنشان کرد: ضابطان قضایی در این خصوص اقدام می کنند و همینطور بازرسان و رابطان بهداشتی ستاد تهران هم طی این دو هفته فعالانه تر از گذشته نظارت ها را تشدید کرده و بر مبنای کد تعیین شده برای هر بخش و فروشگاه، در صورت رعایت نکردن شیوه نامه ها، برای بار اول اخطار و برای دومین بار پلمب را در نظر گرفته است.
وی افزود: در مورد بخش ها و اصنافی که باید طی این دو هفته تعطیل باشند، در صورت سرپیچی از این مساله برای پلمپ و سایر اقدامات قضایی اقدام می شود.
دکتر دلاوری در انتها با ابراز امیدواری از اثرگذاری این طرح دو هفته ای در کاهش بار اپیدمی، اظهار نمود: البته این طرح تنها راهکار نبوده و بعدازآن هم اقدامات جدی پیگیری خواهد شد، بااین حال این تعطیلی دوهفته ای راهکاری است برای کاهش بار اپیدمی بر جامعه و سیستم بهداشت و درمان کشور و پس ازآن هم همچنان راهکارهای کنترل اپیدمی و دستگاههای مراقبتی برای دستیابی به درمان و واکسن مناسب ادامه خواهد داشت.
منبع:

1399/08/29
11:47:06
5.0 / 5
1736
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
کادایف kadaif

کادایف kadaif