کادایف
نتایج پژوهشی داخلی نشان می دهد؛

تاثیر ویتامین D بر بیش فعالی كودكان

تاثیر ویتامین D بر بیش فعالی كودكان

به گزارش كادایف در پژوهشی كه توسط محققان كشورمان انجام شده است، نقش ویتامین D در كاهش اختلال روان شناختی «كم توجهی/بیش فعالی» در كودكان مورد مطالعه قرار گرفته است.


به گزارش كادایف به نقل از ایسنا، اختلال كم توجهی/بیش فعالی یا ADHD، یكی از رایج ترین اختلال های روان شناسی كودكان در جهان بوده و با علائمی همچون بی توجهی، تكانش گری و بیش فعالی، اغلب منجر به اختلال در روابط والدین-كودك و افزایش استرس در والدین آن ها می گردد.
علت دقیق این بیماری هنوز روشن نیست. فاكتورهای بیوژنتیكی مثل كمبود و عدم تعادل برخی هورمون ها نظیر دوپامین، سروتونین و نورآدرنالین در كنار مواردی چون صدمه های مغزی، ژنتیك، فاكتورهای محیطی و كمبود ویتامین ها بعنوان بعضی از دلایل بروز آن شناخته شده اند.
«ویتامین D» نقش یك هورمون فعال كننده بافت عصبی را دارد و مطالعات نشان داده است كمبود آن در طول دوران رشد مغز، اثرات تخریبی روی سیستم «دوپامینرژیك» (مربوط به سیستم عصبی كه حس رضایت را تولید می كند) دارد.
همچنین این ویتامین با استفاده از مكانیسم های مختلفی در تكثیر و تمایز سلول های مغزی، افزایش ظرفیت آنتی اكسیدانی و تنظیم فاكتور رشد مغزی نقش دارد.
اخیرا وجود ارتباط بین استرس و اختلالات تخریب كننده نورونی مورد تایید قرار گرفته و مطالعاتی مبتنی بر خاصیت آنتی اكسیدانی ویتامین D در محیط كشت و مدلهای حیوانی انجام شده است.
در همین راستا پژوهشگران دانشگاه «علوم پزشكی اصفهان»، در مطالعه ای به بررسی اثر «مكمل یاری» ویتامین D بر سطوح آنتی اكسیدانی در كودكان مبتلابه اختلال كمبود توجه/بیش فعالی پرداخته اند.
در این پژوهش 85 نفر از دانش آموزان 6 تا 13 ساله مبتلابه اختلال كم توجهی/بیش فعالی رجوع كننده به مركز روان پزشكی خورشید وابسته به دانشگاه علوم پزشكی اصفهان، بر مبنای تشخیص پزشك فوق تخصص روان پزشكی كودك و نوجوان، وارد مطالعه شده و در 2 گروه (مداخله و بدون مداخله)، به مدت سه ماه تحت درمان مكمل ویتامین D قرار گرفتند.
در این تحقیق قد و وزن كودكان اندازه گیری و به ثبت رسید. ظرفیت آنتی اكسیدانی، مالون دی آلدیید (تركیبی برای اندازه گیری استرس در فرد) و آنزیم های كاتالاز و گلوتاتیون (نوعی آنتی اكسیدان) هم در دو گروه اندازه گیری شد.
نتایج این پژوهش نشان داد كه بعد از مداخله در گروه دریافت كننده ویتامین D در مدت سه ماه، توانایی آنتی اكسیدانی افزایش می یابد.
این نتایج نشان داده است كه با افزایش ظرفیت آنتی اكسیدانی در بدن و همینطور كاهش مالون دی آلدئید، بدن به صورت مؤثرتری با استرس مقابله می كند. هرچند در این تحقیق تغییر چشمگیری در كاتالاز و گلوتاتیون تولید نشده است.
با توجه به بهبود وضعیت آنتی اكسیدانی در بدن به دنبال استفاده از مكمل ویتامین D، به نظر می رسد مصرف این ویتامین می تواند به بهبود اختلالات روان شناختی نظیر كم توجهی/بیش فعالی كمك نماید.
گفتنی است نتایج این پژوهش در مجله «دانشگاه علوم پزشكی تهران» و در قالب مقاله ای علمی پژوهشی، انتشار یافته است.


 

1396/10/20
19:10:41
5.0 / 5
2364
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif