کادایف

چند ترفند ساده برای پیش گیری از چاقی و كم تحركی در دوران كرونا

چند ترفند ساده برای پیش گیری از چاقی و كم تحركی در دوران كرونا

به گزارش کادایف مشاور رئیس انجمن تغذیه ایران یکی از مهم ترین تغییرات ناشی از قرنطینه خانگی در دوران کرونا را بروز چاقی و کمبود تحرک دانست و اظهار داشت: با برنامه ریزی صحیح و پیروی از الگوی تغذیه ای سالم می توان از فرصت قرنطینه و در خانه ماندن های ناشی از کرونا جهت کمک به ارتقای توان و سلامت جسم و روح استفاده نمود.


برلیانت بزرگمهر - مشاور تغذیه و رژیم درمانی در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه به دنبال شیوع ویروس کرونا شیوه زندگی در سراسر جهان دستخوش تغییرات گسترده ای شده است، اظهار داشت: یکی از مهم ترین تغییرات حاصل از قرنطینه های خانگی و به دنبال آن کمبود تحرک است، به شکلی که در بیشتر خانواده ها ورزش، پیاده روی و سایر تحرکات جسمی به کلی محدود و زندگی ساکن و بدون تحرک جانشین آن شده است.
وی قرنطینه خانگی به دلیل کرونا را یکی از اشکالات مبتلا به جامعه در این روزها دانست و افزود: این مسئله با وجود ضرورت فراوان، متاسفانه اختلالاتی همچون اضافه وزن، افزایش چربی های نامطلوب خون، فشارخون و همین طور بروز عوارض عصبی از قبیل بی حوصلگی، بی رغبتی و بی میلی به کار و تحصیل و افسردگی به خصوص برای کودکان را در بردارد.
این مشاور تغذیه و رژیم درمانی همه این اختلالات را لطمه رسان و زیان آور دانست و بیان کرد: مهم ترین عارضه ای که بدلیل کمبود تحرک و ورزش ناشی از قرنطینه خانگی گریبانگیر شخصی می شود، چاقی و تبعات نامطلوب ناشی از آن است؛ عارضه چاقی یکی از اختلالات شایع در کشور بوده که امروزه حتی در میان کودکان نیز رو به افزایش است.

مهم ترین علت چاقی تغذیه غلط و عادات و رفتارهای تغذیه ای نادرست است
بزرگمهر در ادامه مهم ترین علت چاقی را تغذیه غلط و عادات و رفتارهای تغذیه ای نادرست دانست و گفت: اگر برنامه غذایی شخص متعادل، متنوع و طبق روال صحیح تغذیه ای نباشد، نه فقط در حفظ سلامت و پیش گیری از بیماریها مفید نخواهد بود بلکه می تواند سبب بروز اختلالات و عوارض مختلف و حتی گاه غیر قابل علاج شود.
وی ادامه داد: به طورکلی پرخوری و دریافت مواد غذایی بیش از نیاز بدن یکی از مهم ترین عوامل بروز چاقی است، البته ریزه خواری نیز شامل این حالت می شود. کودکان در دوران قرنطینه خانگی چون تمام وقت خودرا در خانه می گذرانند و تفریح و سرگرمی خاصی ندارند، بدین سبب برای سرگرم کردن خود به پرخوری و ریزه خواری پناه می برند و در حقیقت پرخوری و ریزه خواری را بعنوان یک راهکار جهت مقابله با بیکاری و بی حوصلگی استفاده می نمایند.

پرخوری و ریزه خواری عامل تهدیدکننده سلامت کودکان در دوران کرونا
مشاور رئیس انجمن تغذیه ایران اضافه کرد: این ریزه خواری ها شامل تنقلات چرب و شیرین یا شور مثل انواع شیرینی، کیک، گز، سوهان، شکلات، بستنی و... همین طور تنقلاتی از قبیل چیپس، پفک، چوب شور، آجیل شور، از تنقلات مورد علاقه کودکان است که بیشتر این مواد پرکالری، چاق کننده و فاقد ارزش تغذیه ای کافی هستند و فقط سبب چاقی و افزایش چربی های نامطلوب خون می شوند.

کمبود تحرک و زندگی ساکن و نشسته، عامل دیگر بروز چاقی
بزرگمهر کمبود تحرک و زندگی ساکن و نشسته را عامل دیگر در بروز چاقی دانست و بیان داشت: ورزش، پیاده روی و هر نوع تحرک جسمی دیگر که سبب افزایش سوخت چربی های ذخیره بدن شده، می تواند به کاهش وزن و پیش گیری از چاقی کمک کنند. قرنطینه خانگی به دلیل محدود کردن ورزش و تحرک جسمی می تواند یکی از عوامل بروز چاقی باشد. بطور کلی کمبود سرگرمی و تنوع و مشغله مفید در زندگی، سبب بی حوصلگی، خستگی روحی، افتادگی و پناه بردن به تنبلی و کم تحرکی و یا داشتن سرگرمی های نامطلوب و زیان آور می شود.

بی حوصلگی، بی رغبتی، افسردگی و سایر اختلات روحی در دوران قرنطینه خانگی
ایشان سپس با اشاره به اینکه عوارض روحی از اختلالات بارز و غیر قابل اجتناب قرنطینه خانگی است، گفت: زندگی بدون تنوع ساکن و فاقد تفریح و سرگرمی پیامدی جز اختلالات روحی نامطلوب و کسالت بار در برندارد که خود می تواند عارضه چاقی و افزایش چربی های نامطلوب خون و اختلالات قلبی- عروقی را به دنبال داشته باشد.
این مشاور تغذیه و رژیم درمانی با اعلان اینکه در وضعیت خاص، قرنطینه خانگی امری ضروری بوده و از طرف دیگر قرنطینه خانگی یکسری عوارض و اختلالات زیان بار به همراه دارد، درباب چاره کار درا ین شرایط، عنوان کرد: می توان با ترفندهایی کارساز در عین استفاده از قرنطینه خانگی از نتایج ناگوار آن پیشگیری کرد و از اختلالات نامطلوب آن در امان بود.

ترفندهای ساده برای کمک به ارتقای توان و سلامت جسم و روح در دوران قرنطینه
بزرگمهر با اعلان اینکه قرنطینه خانگی در حقیقت فرصت هایی طلایی برای استفاده مفید از اوقات و کمک به ارتقای توان جسمی و روحی افراد ایجاد می کند، اظهار داشت: یکی از مهم ترین و اساسی ترین اقدامات جهت دستیابی به این ترفندها، تنظیم برنامه دقیق و منظم دراز مدت، میان مدت و کوتاه مدت است. برای این کار لازم است ابتدا اولویت های زندگی خودرا مشخص و منطبق با آن، برنامه ریزی نمود. تنظیم برنامه ساعتی روزانه به ایجاد نظم در برنامه ریزی کمک زیادی خواهد کرد، بدین سان می توان به تمام برنامه های عقب افتاده خود جامه عمل پوشاند.
مشاور رئیس انجمن تغذیه ایران اظهار داشت: یکی از اقدامات مفیدی که در ایجاد سرگرمی و کمک به حفظ سلامت انسان موثر است و باید حتما مورد توجه قرار گیرد، برنامه ریزی صحیح تغذیه ای است. چونکه تغذیه صحیح، کافی، متنوع و استفاده از 5 گروه اصلی غذایی به میزان کافی و متعادل در برنامه غذایی روزانه می تواند در افزایش قدرت ایمنی بدن و پیش گیری از انواع بیماریها بسیار موثر باشد.
بزرگمهر گروهای اصلی غذایی را شامل گروه نان و غلات، گروه شیر و لبنیات، گروه گوشت، تخم مرغ، حبوبات، مغز دانه ها، گروه سبزیجات و گروه میوه ها دانست.
وی بیان داشت: همین طور انواع ورزش های خانگی از قبیل نرمش، پیاده روی در خانه، نرمش های ایروبیک می توانند به پیش گیری از چاقی و برخورداری از اندامی زیبا و متناسب کمک کنند. انواع برنامه های ورزشی به کاهش چربی های نامطلوب خون، تنظیم فشارخون و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک زیادی خواهدنمود.
این مشاور تغذیه و رژیم درمانی در آخر عنوان کرد: مطالعه کتب و جزوات علمی مفید و همین طور دیدن فیلمهای هنری مفرح و سرگرم کننده ویدیویی علاوه بر آنکه به افزایش دانش انسان در زمینه های مختلف کمک می نماید، می تواند اوقات سرگرم کننده و فرح انگیز در قرنطینه خانگی بوجود آورد. بدین سان قرنطینه خانگی نه فقط خسته کننده و آزار دهنده نیست بلکه کمک بزرگی است به حفظ سلامت، ذخیره اوقات زندگی و ایجاد لحظات مفید، شاد و سرگرم کننده برای افراد.
منبع:

1399/10/28
14:57:29
0.0 / 5
986
تگهای خبر: بیماری , چاقی , درمان , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
کادایف kadaif

کادایف kadaif