کادایف
دبیر كمیته علمی ستاد مقابله با كرونا اعلام كرد

۱۲پرونده تولید واكسن كرونا در ایران

۱۲پرونده تولید واكسن كرونا در ایران

به گزارش کادایف دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله کرونا با تاکید بر اینکه نتایج کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی کرونا تا حالا بسیار عالی بوده است، اظهار داشت: امیدواریم کارآزمایی بالینی این واکسن تا قبل از نوروز 1400 تمام شود و بعد از بهار بتوانیم آنرا در اختیار مردم قرار دهیم.


دکتر مصطفی قانعی در گفتگو با ایسنا، اظهار داشت: از ۱۲ پرونده در رابطه با تولید واکسن ایرانی کرونا یکی از آنها به مرحله فاز اول کارآزمایی بالینی رسیده است و ۳ پرونده دیگر در حال دریافت مجوز کمیته اخلاق و ورود به مرحله مطالعات بالینی است.
وی با تکیه بر اینکه نتایج فاز اول کارآزمایی بالینی نخستین واکسن ایرانی کرونا تا حالا خیلی خوب بوده است، اظهار نمود: قرار نیست بگوییم هیچکس هیچ عوارضی نداشته است. عوارضی که بگوییم واکسن کارایی نداشته در یک بخش و اینکه واکسن عارضه آنچنانی داده باشد که نتوانیم آنرا مصرف نماییم در یک بخش دیگر است. طی تزریقاتی که تا حالا صورت گرفته است حادثه یا اتفاقی نبوده که بگوییم تزریق واکسن باید متوقف شود.
وی اضافه کرد: در مورد اثر بخشی واکسن ها نیز باید تا یک ماه بعد از دریافت نوبت دوم واکسن منتظر بمانیم تا نتایج اثربخشی آن قابل مشاهده باشد.
قانعی ضمن اشاره به اینکه تا حالا ۱۴ نفر تحت تزریق واکسن ایرانی کرونا قرار گرفتند، خاطرنشان کرد: در این فاز و در مورد این واکسن ۵۶ نفر مورد کارآزمایی بالینی قرار می گیرند و امیدواریم تا قبل از نوروز این مراحل به پایان برسد.
وی در مورد زمان تقریبی دسترسی مردم به واکسن ایرانی کرونا، تصریح کرد: تا قبل از اختتام خرداد ماه سال ۱۴۰۰ واکسن به شکل عمومی به دست مردم نمی رسد.
او در پاسخ به اینکه بر مبنای اعلام معاونت بهداشتی وزارت بهداشت تا اختتام اسفندماه یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از افراد پرخطر مقرر است واکسینه شوند و چه واکسنی در دسترس خواهد بود؟، اظهار داشت: طبیعتا واکسن ایرانی تا آن زمان برای این منظور آماده نمی گردد و در صورت اجرای چنین اقدامی باید واکسن از منابع خارجی تهیه شود که سازمان غذا و دارو متولی خرید و واردات آنست.
به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، واکسن کرونای ایرانی در مرحله اول بر روی سه نفر از داوطلبان در تاریخ ۹ دی تزریق شد و پس از عدم مشاهده عوارض جدی بر روی این سه نفر و بررسی نتایج، چهار داوطلب دیگر هم تا ۱۶ دی ماه واکسن کرونای ایرانی را دریافت نمودند. پس از بررسی نتایج تزریق واکسن کرونا بر روی این هفت نفر، باردیگر هفت نفر دیگر از داوطلبان برای دریافت واکسن طی روزهای ۲۱ و ۲۲ دی ماه وارد مطالعه انسانی فاز یک واکسن کرونای ایرانی شدند. همینطور ۲۳ دی ماه و بعد از گذشت ۱۴ روز دومین مرحله از تزریق واکسن ایرانی کرونا به سه داوطلبِ اول شروع شد. این سه داوطلب شامل طیبه مخبر_ فرزند رئیس ستاد اجرائی فرمان امام، علی عسگری و حمیدرضا خلیلی از مدیران ارشد ستاد اجرائی فرمان امام (ره) بودند.
منبع:

1399/10/28
17:25:50
0.0 / 5
1207
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif