کادایف
یافته محققان كانادایی؛

رژیم غذایی مدیترانه ای بیماری پاركینسون را به تاخیر می اندازد

رژیم غذایی مدیترانه ای بیماری پاركینسون را به تاخیر می اندازد

کادایف: نتایج یک مطالعه جدید، ارتباط شدیدی بین پیروی از رژیم های غذایی MIND و رژیم غذایی مدیترانه ای و تاخیر در شروع بیماری پارکینسون را نشان میدهد.به گزارش کادایف به نقل از مهر، در صورتیکه مدت هاست پژوهشگران از اثرات محافظت نورونی رژیم غذایی MIND در بیماری هایی مانند آلزایمر و زوال عقل اطلاع دارند، این مطالعه برای نخستین بار است که ارتباط بین این رژیم و سلامت مغز را برای بیماری پارکینسون نشان میدهد.
رژیم غذایی MIND تلفیق دو رژیم غذایی بسیار معروف یعنی رژیم غذایی مدیترانه ای و رژیم غذایی شیوه های توقف فشار خون بالا موسوم به DASH است.
دکتر «سیلک اپل کرسول»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا، در این زمینه می گوید: «این مطالعه نشان میدهد افراد مبتلا به بیماری پارکینسون در صورتیکه الگوی غذایی شأن منطبق با رژیم نوع مدیترانه ای باشد، در سنین بالاتری به بیماری پارکینسون مبتلا می شوند. این تفاوت سنی، تا ۱۷ سال بعد در زنان و ۸ سال بعد در مردان مشاهده شده است.»
وی در ادامه می افزاید: «کمبود دارو برای پیشگیری یا به تأخیر انداختن بیماری پارکینسون وجود دارد اما ما خوشبین هستیم که تغذیه می تواند بطور بالقوه شروع بیماری را به تأخیر بیندازد.»
در مطالعه ای بر روی ۱۷۶ شرکت کننده، پژوهشگران پیروی افراد از این نوع رژیم ها و سن شروع بیماری پارکینسون را مورد بررسی قرار دادند. مشخصه اصلی این رژیم ها، کاهش مصرف گوشت و تمرکز بر مصرف بیشتر سبزیجات، میوه ها، غلات کامل و چربی های سالم می باشد.
آنها دریافتند که پیروی بیشتر از این رژیم ها شروع بیماری پارکینسون را در زنان تا ۱۷.۴ سال و در مردان تا ۸.۴ سال به تأخیر می اندازد. رژیم غذایی MIND تأثیر شایان توجهی بر سلامت زنان داشت، در صورتیکه رژیم غذایی مدیترانه ای برای مردان تأثیر داشت. تفاوت در این دو رژیم غذایی بسیار جزئی است، اما می تواند بعنوان سرنخی برای تأثیر غذاهای خاص و ریزمغذی ها بر سلامت مغز باشد.
اثرات مختلف پیروی از رژیم غذایی بین جنسیت ها قابل توجه است برای اینکه تقریباً ۶۰ درصد از افرادی که مبتلا به پارکینسون تشخیص داده می شوند مرد هستند.


منبع:

1399/10/29
17:25:52
0.0 / 5
1319
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
کادایف kadaif

کادایف kadaif